کد خبر: 12146 | تاریخ انتشار: 14:18:06 - دوشنبه 21 سپتامبر 2015 | ۲ نظر | |

شادترین و غمگین ترین استان های ایران؟

طبق این پژوهش ملی، استان های زنجان، گلستان، بوشهر، هرمزگان و کردستان شادترین و استان های یزد،کرمانشاه و خراسان رضوی، غمگین ترین استان های ایران هستند.

یک تحقیق کشوری برای ارزیابی میزان شادی مردم ایران که به سرپرستی دکتر علی منتظری انجام شده، شادترین و غمگین ترین استان های ایران را معرفی کرده است. روسای واحدهای استانی جهاد دانشگاهی و معاونان فرهنگی جهاد دانشگاهی با همکاری افکارسنجی دانشجویان ایران این مطالعه را انجام داده اند.

در این مطالعه ۲۷ هزار و ۸۱۳ نفر از افراد دارای سن ۱۸ تا ۶۵ سال در سطح کشور ایران از نظر “میزان شادکامی” مورد مطالعه قرار گرفته اند.

اکثر افراد مورد مطالعه در گروه سنی ۱۸-۲۵ سال بودند. میانگین سنی افراد مورد مطالعه میانگین تحصیلات خود را ۱۱ سال گزارش کردند. بیشتر افراد شادکامی خود را “نه زیاد/ نه کم” (۳۹٫۳ درصد) و “کم/ بسیار کم” (۳۵٫۴ درصد) ارزیابی کردند و میزان شادکامی در سطح “بسیار زیاد” تنها ۳٫۰ درصد گزارش شد.20150921121009cb-503576_812

نتایج تحلیل این مطالعه که هفته نامه معتبر سلامت در شماره اخیر خود آن را منتشر کرده است نشان می دهد ۵ متغیر “رضایت از زندگی، میزان ورزش هفتگی، میزان خوش بینی به زندگی، شادکامی همسر و نداشتن سابقه بیماری عصبی” در مجموع ۵۴ درصد شادکامی آنها را به طور معناداری تبیین می کند.

بر اساس یافته های این تحقیق، استان های زنجان و یزد به ترتیب بالاترین (۳٫۶۹) و پایین ترین (۳٫۱۲) میانگین امتیاز شادکامی را داشته اند. استان های زنجان، گلستان، بوشهر، هرمزگان و کردستان از میزان شادکامی بالاتری از خط میانگین برخوردار بودند. طبق این گزارش، استان های یزد،کرمانشاه و خراسان رضوی، غمگین ترین استان های ایران هستند.

نتایج حاصل از سنجش اثر عوامل مختلف بر میزان عدم شادکامی افراد مورد مطالعه نشان داده است که:

– با افزایش هر یک سال به سن افراد، یک درصد از شادکامی آنان کاسته می شود. این یافته برخلاف نتایج مطالعه ای است که اکثر افراد مسن بسیار یا نسبتا شاد هستند و با بالا رفتن سن شادکامی آنها افزایش می یابد.

– افراد مطلقه،بیوه و متاهل سطح شادکامی کمتری نسبت به افراد مجرد داشتند. به بیان دیگر، افراد “مطلقه یا بیوه” و افراد “متاهل” به ترتیب به احتمال ۱٫۷۰ و ۱٫۱۱ برابر، سطح کمتری از شادکامی نسبت به افراد مجرد داشتند.

– سطح تحصیلات نیز ارتباط معناداری با میزان شادکامی فرد داشته و افراد در سطوح تحصیلی پایین تر وضعیت شادکامی نامناسب تری داشتند.

– افراد خانه دار، شاغل و بیکار نسبت به دانش آموزان و دانشجویان سطح شادکامی کمتری را گزارش کرده اند و به ترتیب ۱٫۳۹ ، ۱٫۳۲ و ۱٫۴۰ برابر این احتمال وجود داشته که سطح شادکامی پایین تری داشته باشند.

– افراد در سطوح پایین تر اقتصادی در مقایسه با افراد در سطوح اقتصادی “خوب یا بسیار خوب” به صورت معناداری وضعیت شادکامی خود را کمتر ارزیابی کرده بودند.

– افراد با سطوح پایین تر سلامت در مقایسه با افراد سالم تر، به صورت معناداری شادکامی خود را کمتر ارزیابی کرده بودند. ابتلا به بیماری مزمن تاثیر چندانی بر میزان شادکامی نداشت.

– ساکنان شهرهای درجه ۱ و درجه ۲ نسبت به ساکنان شهر درجه ۳ دارای وضعیت شادکامی نامناسب تری بودند.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است
کلمات کلیدی این خبر: ,


۲ ديدگاه مطلب براي " شادترین و غمگین ترین استان های ایران؟ " ارسال شده است.

 1. آذربایجان گفت:

  دوهفته پیشش که وزیر رفاه دولت تدبیر ازبابت عدم ارائه خدمات مناسب به معلولین کشور از نمایندگان مردم کارت رزد می گیرد – رئیس سازمان بهزیستی سینه چاک از آمادگی برای ارائه خدمات به فاجعه منا خبر می دهد – ما که متحیریم شما را نمی دانم ؟؟؟؟
  http://www.behzisti.ir/RContent/2BDR8C-آمادگی-بهزیستی-برای-ارائه-خدمات-روانشناختی-و-توانبخشی-به-آسیب-دیدگان-فاجعه-منا.aspx

 2. ساسانی گفت:

  سلام بر شادترین و غمگین ترین ایرانیان.خب ما در ایران برای ارایه ی امار، دستی به قلم داریم نه این که بگم داشتن امار وارقام خوب نیست و…..
  ولی باید به فکر افراد جامعه که از اعضای خانواده های ماها هستن باشیم.
  عواقب این مشکلات میتواند بسیار زیان بار باشد.آیا همین آمار خودکشی ها که ما سالانه با ان مواجه میشیم از اینهمه غم واندوه سر چشمه نمیگیره؟؟؟
  آیا از میان این امار های خود کشی و اعتیادهای مطرح در جامعه چه تعداد به دانشجویان،محصلان و روشنفکران و…اختصاص دارد؟؟؟ ایا اینان همان نویدهای اینده نیستند که ذره ذره آب شدنشان را میبینیم؟؟؟پس هم جامعه هم دولت هم مسوولین به فکر برادران و خواهرانمان باشیم تا قبل از انکه اندوه و غم انها را از پای دراورد.والسلا علیکم و رحمت الله

ارسال نظر


آخرین موضوعات