کد خبر: 12401 | تاریخ انتشار: ۱۹:۵۶:۱۰ - سه شنبه ۱ دی ۱۳۹۴ | بدون نظر | |

زنان کارتن خواب شهرستانی از تهران بازگردانده می‌شوند

104693_421حکایت کارتن‌خواب‌های کلانشهر تهران و به خصوص محله هرندی دیگر خیلی جدی شده است. آنطور که رئیس سازمان بهزیستی کشور اعلام کرده، ‌450 زن کارتن خواب متجاهر از سطح شهر تهران جمع‌آوری شده‌اند؛ ‌کارتن‌خواب‌هایی که به گفته انوشیروران محسنی بندپی بیش از نیمی از آنها شهرستانی‌اند. مطابق آمار دیگری هم که چندی پیش از سوی مدیرکل کمیته امداد استان تهران منتشر شده بود، 70 درصد از کارتن‌خواب‌های تهران شهرستانی هستند. آمار قابل توجه کارتن‌خواب‌های شهرستانی به جز آنکه نشانه‌ای از یک آسیب اجتماعی جدی است بیانگر بی‌توجهی به بندهای مهمی از سیاست‌های کلی جمعیت است که به باز‌توزیع جمعیت پرداخته است.
آسیب اجتماعی کارتن‌خوابی و زنان کارتن‌خواب همانند بسیاری دیگر از آسیب‌های اجتماعی معلول علت‌های متعددی است که برای رفع آن باید به مجموعه این علت‌ها و به خصوص علل زمینه‌ساز چنین ‌آسیب‌هایی توجه داشت. جمع آوری کارتن‌خواب‌ها و انتقال آنان به کمپ، راهکاری کوتاه مدت برای مواجهه با این چالش اجتماعی است که هم اکنون از سوی نهادهای ذی‌ربط پیگیری می‌شود. یکی از این سازمان‌ها بهزیستی است که هم اکنون وارد حوزه جمع‌آوری زنان کارتن‌خواب شده است.

طرحی 4 ماهه برای زنان کارتن‌خواب
به گفته رئیس این سازمان، در حال حاضر زنان کارتن‌خواب جمع‌آوری شده در کمپ شفق نگهداری می‌شوند، پس از یک ماه و البته پس از انجام اقدامات سم‌زدایی و مشاوره‌ به‌هنگام توسط تیم مددکاری، شهرداری تهران، مرکزی تحت عنوان مرکز بهاران را برای حرفه‌آموزی، مهارت‌پذیری و تقویت رویکرد اجتماع‌مدارانه این افراد به مدت سه ماه تشکیل داده تا احتمال بازگشت افراد به کارتن‌خوابی کاهش یابد. با وجود چنین اقداماتی اگرچه در کوتاه‌مدت می‌توانند اثرگذار باشند اما راهکار علاج بلند‌مدت چنین چالش‌هایی توجه به زیرساخت‌ها و جلوگیری از پدیده مهاجرت است؛ ‌موضوعی که به شکلی جدی در چند بند از سیاست‌های کلی جمعیت ابلاغ شده از سوی مقام معظم رهبری دیده شده و بر آن تأکید شده است اما این بخش از سیاست‌های کلی جمعیت نیز مانند دیگر بخش‌های آن مغفول مانده است. این در حالی است که بندهای 9 تا 11 از سیاست‌های چهارده بندی جمعیت به موضوع باز‌توزیع جمعیت، ‌حفظ و جذب جمعیت روستایی و مدیریت مهاجرت اختصاص دارد.

تراکم جمعیت و ظرفیت زیستی متناسب نیست
در بند نهم این سیاست‌ها آمده باز‌توزیع فضایی و جغرافیایی جمعیت، متناسب با ظرفیت زیستی با تأکید بر تأمین آب با هدف توزیع متعادل و کاهش فشار جمعیتی به عنوان یکی از اصول و سیاستگذاری‌ها به منظور مواجهه با بحران رشد جمعیت در کشور مورد توجه قرار گرفته است. بر این اساس است که اگر به نقشه تراکم جمعیتی در نقاط مختلف کشور نگاهی بیندازیم متوجه خواهیم شد، ‌هیچ تناسبی میان تراکم جمعیت و ظرفیت زیستی مناطق مختلف کشور وجود ندارد. به همین خاطر هم کلانشهرهایی مانند تهران تنها با چالش‌های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی مواجه نیستند بلکه چالش منابعی مانند آب نیز هر از چند گاه خود را به شکلی جدی نشان می‌دهد. ‌همچنین در بند دهم سیاست‌های کلی جمعیت نیز بر حفظ و جذب جمعیّت در روستاها و مناطق مرزی و کم تراکم و ایجاد مراکز جدید جمعیتی به ویژه در جزایر و سواحل خلیج فارس و دریای عمان از طریق توسعه شبکه‌های زیربنایی، حمایت و تشویق سرمایه‌گذاری و ایجاد فضای کسب و کار با درآمد کافی تأکید شده است. این درست همان بندی است که می‌توان به روشنی ارتباط آن را با وضعیت کنونی جامعه و درصد بالای سهم شهرستانی‌ها در آسیب‌های اجتماعی مانند کارتن‌خوابی درک کرد. بر این اساس از آنجایی که زیرساخت‌های لازم برای اشتغال پایدار در شهرستان‌ها و به خصوص مناطق روستایی وجود ندارد، ‌خیل عظیمی از جوانان شهرستانی به امید زندگی بهتر و یافتن شغل مناسب راهی کلانشهرها می‌شوند در حالی که کلانشهرهایی مانند تهران نیز خود با آسیب‌های اجتماعی متعددی دست و پنجه نرم می‌کنند. از همین روست که مهاجران شهرستانی یا ناگزیر از روی آوردن به مشاغل کاذبی همچون دست‌فروشی هستند یا در دام آسیب‌های اجتماعی همچون شبکه‌های تکدی‌گری یا اعتیاد و کارتن‌خوابی گرفتار می‌شوند. بر همین اساس هم در بند یازدهم سیاست‌های کلی جمعیت بر مسئله مدیریت مهاجرت به داخل و خارج هماهنگ با سیاست‌های کلی جمعیت با تدوین و اجرای سازوکارهای مناسب تأکید شده است؛ امری که اگر کمی جدی‌تر به آن پرداخته می‌شد امروز شاهد چالشی همچون کارتن‌خوابی یا تکدی‌گری در شهرهای بزرگ نبودیم.

بازگرداندن کارتن‌خواب‌های شهرستانی
هم اکنون کارتن‌خوابی و اعتیاد به یک معضل جدی تبدیل شده و آرامش و امنیت کلانشهرها را بر هم زده است.
به گفته بندپی، بهزیستی با هماهنگی دادستانی کل کشور نسبت به بازگشت زنان کارتن‌خوابی که شهرستانی بودنشان محرز شده اقدامات لازم را انجام می‌دهد، لذا در این خصوص طبق هماهنگی با سازمان بهزیستی شهرستان مورد نظر و با شرط انجام اقدامات به همین شیوه که در پایتخت در حال انجام است، افراد بازگردانده می‌شوند. با این وجود آیا با ادامه همین روند و بی‌تدبیری برای اصلاح زیرساخت‌ها می‌توان امید داشت این کارتن‌خواب‌ها دوباره از خیابان‌های پایتخت سر در‌نیاورند؟

منبع: روزنامه جوان

RelatedPost

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین موضوعات