کد خبر: 12411 | تاریخ انتشار: ۲۲:۱۳:۱۳ - سه شنبه ۱ دی ۱۳۹۴ | بدون نظر | |

نسخه تکراری جمع‌آوری معتادان

127df2f16ee915b34ee2dd0733ea7e77 ۱۶ سال بیشتر نداشت و قرار بود بین مصرف‌کننده‌های حرفه‌ای مواد راهی کمپ ترک اجباری شود. اسمش مهدی بود و به گفته خودش یک سال پیش پدرش برای اولین‌بار مواد را به دستش داده و حالا هم اسم مصرف‌کننده را به دوش می‌کشد.

نشئگی مواد آنقدر غالب شده بود که توان فکر کردن و حرف زدن نداشت، به سختی پلک‌هایش که عفونت دورش کبره بسته بود را بالا نگهداشت و با بی‌تفاوتی گفت: «داشتم می‌رفتم کمپ شفق مادرم رو ببینم که تو مسیر من رو گرفتن، می‌خوام برم دیدن مادرم، دلم نمی‌خواد برم کمپ، چی کار باید بکنم.»

از شدت ترس به خودش می‌لرزید و به دلداری‌های پیرمردی که از تجربه‌های دستگیری‌اش تعریف می‌کرد، گوش می‌داد. پیرمرد با چهره خندان و شاد اصرار می‌کرد که کاری با تو ندارند، از شر این مواد لعنتی هم راحت خواهی شد. اما ترس مهدی از اتفاق‌هایی بود که از دیوارهای کمپ‌ها عبور کرده و به گوشش رسیده بود.

جمع‌آوری و دیگر هیچ
دیروز بیش از هزار و ۲۰۰ کارتن‌خواب در زمین بازی پارک هرندی جمع‌آوری شدند تا راهی کمپ شوند. به گفته سردارحسین ساجدی‌نیا، فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ ظرف ۴۸ ساعت آینده سه‌هزار کارتن‌خواب از سطح شهر تهران جمع‌آوری خواهند شد؛ البته در این میان قوه قضائیه، استانداری، ستاد مبارزه با مواد مخدر و به‌خصوص شهرداری تهران در مورد ایجاد کمپ و اردوگاه اقدامات خوبی انجام داده‌اند که از آنها تشکر می‌کنیم.

اما بین کارتن‌خواب‌هایی که در زمین بازی پارک حقانی هرندی جمع‌آوری شده بودند که تعدادشان حدود ۵۰۰ نفر بود، افرادی بودند که ماه گذشته توسط پلیس جمع‌آوری و بعد از گذراندن ۳۶ روز از کمپ آزاد شده بودند.

مجید، کارتن‌خوابی که برگه ترخیص یکی از کمپ‌های اجباری را در دست داشت، نشان می‌داد تنها پنج روز است که از کمپ مرخص شده است که او هم بین افراد دستگیرشده بود. او با عصبانیت گفت: «من ۳۶ روز در کمپ بودم. وقتی زمان سم‌زدایی در کمپ تمام شد هر روز با وعده اینکه برای کار کردن قرار است حقوقی دریافت کنیم آنجا کار می‌کردیم، اما بعد از پایان دوره همه ما را سوار اتوبوس کردند و در میدان آزادی پیاده کردند، من هم چون جایی برای زندگی نداشتم سر از هرندی درآوردم و الان هم دوباره دستگیر شدم.»

بهارانی که خزان شده
مصطفی سراج، رئیس اداره بهزیستی شهرستان تهران چندی پیش عنوان کرده بود در مورد معتادان متجاهر بحث اشتغال موضوع اصلی است، زیرا آنها باید بعد از بیرون آمدن از این مراکز بتوانند به چرخه زندگی عادی خود بازگردند و اولین قدم برای این کار داشتن شغل مناسب است. شاید همین موضوع باعث شد مسئولان، طرح مجتمع بهاران را مطرح کنند که قرار بود کارتن‌خواب‌های بهبودیافته در این کمپ‌ها مشغول به کار شوند و حقوق دریافت کنند.

همچنین فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ در این باره گفت: «یکی از تفاوت‌های اجرای این طرح با دیگر طرح‌ها این است که پس ازجمع‌آوری و طی کردن دوره ترک، این افراد به مجموعه‌های شهرداری‌ تهران تحت عنوان بهاران ارجاع داده خواهند شد که در این مراکز علاوه‌بر سپری کردن کلاس‌های آموزشی، دوره‌های کارورزی را نیز طی می‌کنند.»

این در حالی است که چند نفر از کارتن‌خواب‌های بهبودیافته که از مجتمع بهاران ترخیص شده‌اند در مورد وضعیت این مجتمع می‌گویند: «این بهشتی که در مورد آن صحبت می‌کنند جهنم کارتن‌خواب‌های بهبودیافته است، جایی که به جای صبحانه و ناهار یک عدد نان بربری می‌دهند و برای همان نان هم از بهبودیافته‌ها امضا می‌گیرند و خبری از کار و حقوق نیست و هر چیزی که به‌عنوان کار و کارگاه اعلام کردند در آنجا وجود ندارد.»

اینها صحبت‌های کارتن‌خواب‌های بهبودیافته بعد از ترخیص از مجتمع بهاران بود؛ جایی که در آن ضرب و شتم شده‌اند و نه‌تنها حقوقی دریافت نکرده‌اند بلکه زندگی اردوگاهی را پشت درهای قفل و زنجیر شده تجربه کرده‌اند.

مهربانی درمان درد است
بین کارتن‌خواب‌هایی که توسط نیروی انتظامی جمع‌آوری شده بودند، تنها سه نفر حاضر بودند وارد چرخه ترک اجباری شوند و بقیه اعلام ‌می‌کردند دل‌شان می‌خواهد به مصرف خود ادامه بدهند.
اما آنچه موضوع جمع‌آوری، ترک و… را جالب می‌کرد کارتن‌خواب‌هایی بودند که اعلام می‌کردند کاش «موسسه طلوع» ظرفیت داشت و ما در آنجا با جان و دل ترک می‌کردیم.
فرید براتی‌سده، کارشناس مواد مخدر می‌گوید: «موسسه طلوع هر سه‌شنبه تعدادی از کارتن‌خواب‌ها را به سرای امید (محل نگهداری مردان کارتن‌خواب) می‌برند، اما متاسفانه به دلیل نداشتن ظرفیت کافی، نمی‌توانند تمام افرادی که مایل به ترک هستند را به سرای امید ببرند.»

او معتقد است با مهربانی و محبت می‌توان تمام ۱۵ هزار کارتن‌خواب را بهبود داد؛ تنها کافی است باور کنیم که این افراد هم می‌توانند مانند همه ما زندگی کنند و به جای اینکه افراد را به زور به کمپ‌ها ببرند به موسسات اینچنینی کمک کنند تا بتوانند روند درمان کارتن‌خواب‌ها را بهبود ببخشند.»

منبع: فرهیختگان

RelatedPost

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است
کلمات کلیدی این خبر: , , ,

ارسال نظر


آخرین موضوعات