کد خبر: 12445 | تاریخ انتشار: ۸:۱۲:۲۸ - شنبه ۵ دی ۱۳۹۴ | بدون نظر | |

حق نداریم حقوق کودکان کار را نادیده بگیریم

سید حسن موسوی چلکرییس انجمن مددکاری اجتماعی ایران، گفت: کودکان کار واقعیت جامعه ما هستند و ما نمی‌توانیم کار را از آن‌ها بگیریم، اما امکان دسترسی آنها به حقوق شهروندی‌شان امری ضروری است.

سیدحسن موسوی چلک ضمن بیان آنکه کودکان کار “نان آوران کوچک” جامعه هستند؛ اظهار کرد: ماده ٧٩ قانون کار، کار کودک زیر ١۵ سال را ممنوع کرده است و در ماده ٨٠ قانون کار نیز افراد ١۵ تا ١٨ سال بعنوان کارگر نوجوان به رسمیت شناخته شده‌اند.

وی تصریح کرد: درچنین شرایطی چنانچه کودک زیر ١۵ ساله‌ای به هردلیلی مغایر با قانون مجبور به کار کردن شد، آیا دولت و جامعه موظف به تامین آموزش، بهداشت، امنیت، حمایت و… برای وی نیستند؟

رییس انجمن مددکاری اجتماعی ایران ادامه داد: فصل سوم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران که به “حقوق ملت” اختصاص دارد، این حقوق را برای تمام آحاد جامعه به رسمیت می‌شناسد، پس بدیهی است که ما حق نداریم حقوق کودکان کار را نادیده بگیریم.

چلک در ادامه به آغاز فصل زمستان اشاره کرد و گفت: متاسفانه در فصل سرما و زمستان مشکلات این کودکان دوچندان می‌شود، به همین دلیل نیاز است وجدان اجتماعی در مورد این قشر بیدار شود.

وی ادامه داد: اگر کودکان را فارغ از رنگ، جنسیت و مذهب و… بعنوان شهروندان جامعه قبول داریم، موظفیم حقوق آنان را تامین کنیم.

رییس انجمن مددکاری اجتماعی ایران در ادامه اظهار کرد: در مرحله اول نیاز است که مسئولیت اجتماعی جامعه در مقابل این کودکان مشخص و سپس برای احقاق حقوق‌شان مطالبه‌گری شود.

چلک افزود: معتقدم اگر جامعه و سایر شهروندان مسئولیت اجتماعی خود را در مقابل این قشر به درستی ایفا کنند، تبعات منفی کار کودکان در جامعه به حداقل خواهد رسید.

وی در پایان گفت: نیاز است بستر مطالبه‌گری در این حوزه هم توسط مراجع ذی‌ربط و هم تشکل‌های اجتماعی فراهم شود تا بتوانیم در جهت کاهش آسیب‌های اجتماعی ناشی از کار کودک اقدام کنیم.

 منبع: ایسنا

RelatedPost

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین موضوعات