کد خبر: 12472 | تاریخ انتشار: ۹:۰۱:۴۴ - یکشنبه ۶ دی ۱۳۹۴ | بدون نظر | |

استفاده از مواد مخدر دومین عامل مرگ ومیر پس از تصادف در کشور است

a078241564102aعلیرضا جزینی عصر پنجشنبه در همایش آسیب شناسی مواد مخدر و تاثیر آن بر سلامت جامعه گفت : اعتیاد و مواد مخدر نخستین آسیب کشور است که زیان های بسیاری برای جامعه بوجود آورده است .
وی به آماری از میزان اعتیاد در کشور اشاره و اظهار کرد : نزدیک به شش میلیون نفر از جامعه درگیر این پدیده شوم شده اند ، در نظر سنجی های به عمل آمده 92 درصد از نگرانی مردم ،اعتیاد به مواد مخدر است و سایر آسیب ها همچون بیکاری در رتبه های بعدی قرار دارند .
جزینی از دلایل گرایش به مواد مخدر به ویژه از انوع صنعتی و همچنین استفاده از داروهایی برای شب امتحان همچون ریتالین دربین دانشجویان را ناشی از باورهای غلط در بین جوانان دانست .
وی فقر ، مشکلات زیست محیطی ، تهدیدات هسته ای ، اعتیاد به مواد مخدر و روان گردان را اصلی ترین تهدید و بحران جهانی هزاره سوم عنوان کرد و گفت : 170 کشور در جهان با تهدید اعتیاد دست و پنجه نرم می کنند.
وی اضافه کرد : در شرایط کنونی اعتیاد به عنوان یک ابزار سیاسی و اقتصادی و درمعادلات بین المللی و منطقه ای مطرح است ، در همسایگی ایران و در کشور افغانستان 324 هزار هکتاراز زمین های این کشور زیر پوشش کشت خشخاش است و در سال هفت هزار تن مواد مخدر تولید می کند و 15 هزار تن از تولیدات خود را دپو کرده است .
جزینی گفت: 30 درصد از مواد تولیدی سالانه این کشور از ایران عبور می کند که برخی کشف یا برخی مصرف و برخی دیگر ترانزیت می شود .
وی به کاهش سن مصرف اعتیاد در جهان در سال 2001 اشاره کرد و گفت : در این سال سن اعتیاد و مصرف 22 سال و هم اکنون 18 سال شده است .

*افزایش ورود زنان به چرخه اعتیاد
وی باورهای غلط را سبب افزایش ورود زنان به چرخه اعتیاد دانست و گفت : در چند سال گذشته پنج درصد از مصرف کنندگان را زنان تشکیل می دادند که امروز این رقم و بواسطه استفاده از قرص های لاغری وبرخی قرص های حاوی آمفتامین به 10 درصد رسیده است .
جزینی با بیان اینکه برای مواد صنعتی اعتیاد زا پروتکل درمانی نداریم افزود : درمان پرهیز مدار در حوزه مواد مصرف کنندگان مواد صنعتی و روان گردان به اجرا در می آید که در حالت خوش بینانه 20 درصد از این درمان موفق بوده است .
وی نخستین کشور مصرف کننده مواد صنعتی را آمریکا عنوان کرد و گفت : در آمد ناشی از قاچاق مواد مخدر در سال 500 میلیارد دلار است که سهم قاچاقچیان کشور ما از این میزان سه میلیارد دلار است .
جزینی با بیان اینکه 80 درصد مرز خشکی را بسته ایم گفت : متاسفانه بخشی از مواد از طریق دریا وارد کشور می شود .
وی اظهار داشت : بر اساس گزارش سازمان ملل 40 میلیون مصرف کننده دائمی در جهان وجود دارد که نزدیک به 200 هزار نفر از آن در سال در جهان و سه هزار نفر در ایران فوت می کند که می توان گفت پس از تصادف دومین عامل مرگ و میراستفاده از مواد مخدر است .
جزینی به ایجاد گروه کاهش آسیب در کشور اشاره کرد و گفت : با تلاش های صورت گرفته در این مراکز، میزان مصرف کنندگان مواد و تزریقی ها از 67 درصد به 45 درصد کاهش پیدا کرده است .
این مسئول در ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: بهره مندی از شبکه های سایبری و ماهواره ای در ترویج باورهای غلط و توزیع مواد یکی از مشکلات است که بسیاری از آنها شناسایی و با آنها برخورد شده است .
جزینی اعتماد به نفس پایین ، کاهش ارتباط بین فرزندان با والدین و پر کردن خلا ناشی از آن با دوستان ، کاهش میزان اعتقاد به باورهای دینی ، فشار دوستان برای مصرف، نا آگاهی از عواقب مصرف از دلایل گرایش به مواد مخدر است .
وی پیشگیری را موضوع مهمی در حوزه مواد مخدر دانست و گفت : پنج استراتژی که بر گرفته از سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری است را بکار گرفته ایم، استراتژی های پیشگیری ، درمان ، کاهش آسیب ، حمایت اجتماعی و مقابله است که در برنامه ششم بحث پیشگیری بسیار مورد تاکید است .
قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در پایان به 12 هزار جانباز و شش هزار و 600 شهید در راه مبارزه با پدیده شوم اعتیاد اشاره کرد .
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر کیش نیز با بیان اینکه عزم جدی مدیر عامل سازمان منطقه ازاد کیش بر پیشگیری از مواد مخدر است افزود : نیروی انتظامی نیز به عنوان بازوی شورا با قدرت تمام در صحنه مبارزه و مقابله با مواد مخدر حضور دارد.
سرهنگ محمد حسن جهان اظهار داشت : تمامی دستگاه ها و نهادها برای ریشه کن کردن این پدیده شوم دست به دست هم داده اند چرا که مبارزه با مواد بر عهده یک دستگاه نیست و نیازمند همت جمعی است .
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر کیش با بیان اینکه جزیره کیش جزیره ای سالم ، بدون بوق و ترافیک است گفت : باید بتوانیم جزیره ای عاری از مواد مخدر داشته و به عنوان الگو در کشور مطرح باشیم .
امیررضا شریف نیا رئیس دانشگاه آزاد اسلامی کیش هم در این مراسم گفت: اعتیاد به مواد مخدر جدی ترین و پیچیده ترین مساله اجتماعی است که زمینه ساز بروز بسیاری از آسیب های فرهنگی و اجتماعی است .
وی افزود : ایران به دلیل شرایط خاص جغرافیایی و همجواری با مراکز عمده تولید مواد مخدر همواره در معرض خطر بزرگی قرار دارد .
وی به نقش دانشگاه در بحث آسیب شناسی مواد مخدر اشاره کرد و گفت : دانشگاه ها سه وظیفه مهم در راستای مقابله با این پدیده شوم بر عهده دارند که پیشگیری و آگاهی بخشی و پرداختن به مسائل فرهنگی ، رفاهی و اوقات فراغت دانشجویان ، آموزش برای دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا و پرداختن به پژوهش های تخصصی این حوزه و وظیفه درمانی با بهره مندی از استادان روانشناسی است .
وی ابراز امیدواری کرد که همایش دوم همراه با فراخوان مقاله خواهد بود که در آینده چگونگی آن اعلام می شود.
این همایش با حضور جمعی از مسئولان ، دانشجویان و با همکاری دانشگاه آزاد اسلامی کیش ، شورای مبارزه با مواد مخدر و نیروی انتظامی کیش در مرکز همایشهای بین المللی کیش برگزار شد .

منبع: ایرنا

RelatedPost

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین موضوعات