کد خبر: 12730 | تاریخ انتشار: ۱۸:۲۲:۳۲ - دوشنبه ۵ بهم ۱۳۹۴ | بدون نظر | |

هشدار درباره اپیدمی شدن‌ خودکشی دانش‌آموزی

23515214659114673221620212854966162133135آمارها نشان می‌دهد در نه ماه ابتدایی سال ۹۲ روزی بیش از ۱۱ نفر در کشور خودکشی کرده‌اند، بر اساس آمار اعلام شده از سوی سازمان پزشکی قانونی کشور در ۹ ماهه سال گذشته 3هزار و 125نفر خودکشی کرده‌اند، از میان این افراد ۹۸۲ تن را زنان و 2هزارو 145 تن را مردان تشکیل می‌دهند. بر همین اساس در مدت مشابه سال ۹۱ نیز 2هزار و 740 تن به علت آنچه که پزشکی قانونی آن را خودکشی تشخیص داده بود، جان خود را از دست داده‌اند. ایران در ﺑﯿﻦ ﮐﺸﻮرﻫﺎى دﻧﯿﺎ در زﻣﯿﻨﻪ ﺧﻮدﮐﺸﻰ ﺗﻮﺳﻂ ﺑﺮﺧﻰ از اراﺋﻪ دﻫﻨﺪﮔﺎن آﻣﺎر رﺗﺒﻪ ۴۸ و ﺑﺮﺧﻰ دﯾﮕﺮ رﺗﺒﻪ ۵۸ را دارد. آﻣﺎرﻫﺎى اراﺋﻪ ﺷﺪه ﺑﻪ ﺳﺎزﻣﺎن ﺑﻬﺪاﺷﺖ ﺟﻬﺎﻧﻰ ﻣﯿﺰان ﺧﻮدﮐﺸﻰ در اﯾﺮان را ﺳﻪ در یکصد ﻫﺰار ﺑﺮاى زﻧﺎن و ﯾﮏ در یکصد ﻫﺰار نفر ﺑﺮاى ﻣﺮدان ﻧﺸﺎن ﻣﻰ‌دﻫﺪ. بررسی‌های آماری نشان می‌دهد خودکشی در ایران نسبت به میانگین جهانی بسیار پایین است، اما از آنجا که این مساله با جان آدم‌ها سر و کار دارد حتی بروز یک مورد خودکشی نیز آسیب تلقی می‌شود. نگرانی‌ها زمانی زیاد‌تر می‌شود که افرادی در نوجوانی و جوانی دست به خودکشی می‌زنند.

خودکشی یک دانش‌آموز در سرویس بهداشتی

روز شنبه خبری مبنی بر اینکه یکی از دانش‌آموزان پایه اول متوسطه استان کرمانشاه به دلیل اختلافات خانوادگی خود را در سرویس بهداشتی مدرسه حلق آویز کرد، به سر تیتر اخبار تبدیل شد. مدیر روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان کرمانشاه درباره این نوجوان گفت: این دانش‌آموزان که در پایه متوسطه اول (هشتم ابتدایی) مشغول به تحصیل بوده رابطه بسیار خوبی با معلمان، مدیر و ناظم مدرسه داشته و جزو شاگردان اول مدرسه محسوب می‌شد. بنابراین نمی‌توان گفت اختلاف با مسئولان مدرسه یا سختی در درس خواندن از دلایل خودکشی او بوده است. حسین پارساپوردرباره جزئیات این حادثه، عنوان کرد: دانش‌آموز قبل از آغاز زنگ تفریح اول از معلم برای استفاده از سرویس بهداشتی اجازه می‌گیرد و قبل از ورود سایر دانش‌آموزان به محوطه مدرسه خود را در سرویس بهداشتی حلق آویز می‌کند. به گزارش خبر آنلاین، او یادآور شد: در زمان حادثه مادر دانش‌آموز برای پیگیری درس و نمرات فرزندش در مدرسه حضور داشته و بلافاصله متوجه اقدام فرزندش می‌شود که گمان می‌رود اختلافات خانوادگی انگیزه خودکشی برای این دانش‌آموز بوده است.

پیگیر دلیل خودکشی دانش‌آموزان هستیم

در ماه‌های اخیر اخبار متعددی مبنی بر خودکشی 13 دانش‌آموزان در مقاطع مختلف منتشر شده است که افزایش این فاجعه باعث بروز نگرانی در جامعه شده است. اینکه چه می‌شود تا دانش‌آموز با همه شور و هیجان دوران نوجوانی خودکشی را به هر اقدام دیگر ترجیح می‌دهد نیازمند پژوهش‌های متعدد ازسوی کارشناسان امر است. در همین زمینه معاون متوسطه وزارت آموزش و پرورش گفت: موضوع خودکشی نوجوانان از چند وقت قبل که دانش‌آموز پایه ششم استان لرستان خودکشی کرد در وزارتخانه مورد پیگیری است. زرافشان ادامه داد: دفتری در وزارت آموزش و پرورش مسئول پیگیری این کار است که دفتر آسیب‌های اجتماعی نام دارد. در این دفتر این نوع موارد بررسی می‌شوند و دلایل و انگیزه‌ها از طریق مصاحبه با همکلاسی ها، خانواده و اطرافیان فرد قربانی مشخص می‌شود. او گفت: این اقدام از آن جهت اهمیت دارد که وقتی دلایل روشن شوند، می‌توانیم از موارد بعدی جلوگیری کنیم و تدابیری اتخاذ کنیم. معاون متوسطه وزارت بهداشت گفت: این بحث در شورای معاونان وزارتخانه به طور جدی مطرح شده و دفتر آسیب‌های اجتماعی پیگیرانه این موضوع را دنبال می‌کند. او درباره انگیزه‌های خودکشی دانش‌آموزان گفت: در بررسی‌های انجام شده به جز یک مورد انگیزه‌ها هیچ ارتباطی به مسائل آموزش و پرورش نداشت و در محیط مدرسه هم اتفاق نیفتاد و بیشتر خانوادگی بود. در آن یک مورد هم چون والدین دانش‌آموز متارکه کرده بودند و او نتوانسته بود رضایت خانواده اش را فراهم کند اقدام به خودکشی کرده بود و دلیل و انگیزه خودش را در یادداشتی به جا گذاشته بود. زرافشان تاکید کرد: با توجه به اینکه در اکثر این موارد دانش‌آموزان، دانش‌آموزان خوبی بوده‌اند و مشکلی با مدرسه نداشتند، نمی‌توان علت خودکشی را به آموزش و پرورش نسبت داد. به گزارش خبر آنلاین، او در پایان با تاکید براینکه این موضوع در وزارتخانه در حال پیگیری است گفت: از رسانه‌ها می‌خواهیم از دامن زدن به اینگونه اخبار آن هم با الفاظ خودکشی دانش‌آموز جلوگیری کنند تا این مساله باعث الگوبرداری نشود. آوردن لفظ دانش‌آموز این ذهنیت را ایجاد می‌کند که مساله خودکشی مرتبط با آموزش و پرورش یا تکالیف درسی بوده در حالی که در اکثر این موارد، اینگونه نبوده است.

فاجعه‌ای به نام خودکشی در بین دانش‌آموزان

یک‌ فعال حقوق کودکان درباره علل بروز خودکشی در بین دانش‌آموزان به «آرمان» می‌گوید: وقتی خودکشی در بین نوجوانان رواج پیدا می‌کند، این امر نشان از به صدا در آمدن زنگ خطر برای افراد مسئول و تاثیرگذار در زندگی این کودکان یا نوجوانان است. ثریا عزیزپناه می‌افزاید: بروز خودکشی در بین هریک از افراد در سنین مختلف فی النفسه فاجعه انگیز است و اینکه افراد در سنین کودکی دست به چنین اقدامی بزنند نشان‌دهنده رسیدن به بن بست در زندگی است. به گفته او خودکشی در بین دانش‌آموزان در یک ماه اخیر برای دومین یا سومین بار اتفاق افتاده است، چون این افراد گروه سنی بی‌دفاع هستند به نسبت بروز پدیده خودکشی در بین آنها فاجعه آمیز‌تر از گروه بزرگسالان است. این فعال حقوق کودک با بیان اینکه بروز این نارسایی تک عاملی نیست، بلکه به علل و عوامل متعددی بستگی دارد، تاکید می‌کند: بروز خودکشی در بین نوجوانان می‌تواند به علل مختلفی همچون رقابت‌های درسی ناسالم، فشار خانواده برای کسب نمره مطلوب و… باشد، هر یک از این عوامل باید مورد بررسی کارشناسی قرار گیرد. عزیز پناه تصریح می‌کند: اگر در مدارس مددکار اجتماعی یا مشاوران فعال و مسئول وجود داشت، بالطبع هیچ کودک و نوجوانی دست به خودکشی نمی‌زند. در ضمن با پیگیری شرایط زندگی کودکان و نوجوانان در معرض آسیب از طریق مدارس می‌توان از بروز چنین فجایعی جلوگیری کند. عزیزپناه می‌گوید: اغلب مشکلات دوران کودکی و نوجوانی قابل حل است و متاسفانه تاکنون به کودکان و نوجوانان جامعه مهارت‌های اجتماعی آموزش داده نشده است. باید افراد از سنین کودکی تحت آموزش مهارت‌های زندگی قرار گرفته و نحوه مقابله با مشکلات را بیاموزند. به گفته او خودکشی اوج درماندگی انسان است و امیدواریم هر چه سریع‌تر این معضل علت‌یابی شود. عزیز پناه بروز مشکلات اجتماعی متداول همچون طلاق، اعتیاد، بیکاری و… را در زندگی کودکان تاثیرگذار می‌داند و تاکید می‌کند: تمامی مشکلات اجتماعی و بی‌توجهی نهادهای آموزشی کشور به این نکات در زندگی کودکان و نوجوانان نتیجه‌ای به غیراز افزایش آسیب‌ها ندارد.

RelatedPost

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است
کلمات کلیدی این خبر: , ,

ارسال نظر


آخرین موضوعات