کد خبر: 12738 | تاریخ انتشار: ۲۳:۲۶:۱۲ - سه شنبه ۶ بهم ۱۳۹۴ | بدون نظر | |

۲ میلیون و ۶۰۰ هزار زن سرپرست خانوار در کشور وجود دارد

dr-mohamadhossainjavadiیک متخصص و پژوهشگر حوزه مددکاری با بیان اینکه ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار زن سرپرست خانوار در کشور وجود دارد گفت: ۴۳درصد زنان سرپرست خانوار در دو دهک پایین درآمدی هستند.

دکتر سید محمد حسین جوادی، متخصص و پژوهشگر در حوزه مددکاری در کارگاه آموزشی زنان سرپرست خانوار گیلان در تالار حکمت با اشاره به اینکه از هر سه ازدواج یکی منجر به طلاق می‌شود، گفت: قریب به ۱۲میلیون نفر در سکونت‌گاه‌های غیر رسمی زندگی می‌کنند که بار این آمار بیشتر بر روی زنان است.

وی با اشاره به اینکه بالغ بر ۷۰درصد زندانیان را افراد متاهل تشکیل می‌دهند، اظهار کرد: ما سالانه نزدیک به ۶۰۰هزار نفر ورودی به زندان‌های کشورمان داریم که علی رغم اینکه این آمار پسندیده دین و کشور ما نیست اما بنا بر مشکلات، این اتفاق وجود دارد.

جوادی اذعان کرد: بر اساس سرشماری سال ۹۰  اعلام شد از ۲۱میلیون خانوار در کشور دو میلیون و ۶۰۰ هزار زن سرپرست خانواده هستند.

وی بیان کرد: ۴۳درصد خانواده‌های زن سرپرست خانوار از دو دهک پایین درآمدی و ۱۳درصد آنها در دو دهک بالای درآمدی هستند.

جوادی با بیان اینکه ۶۹درصد از فرزندان زنان سرپرست خانوار از آنان فرمانبری لازم را ندارند، تاکید کرد: بر اساس پژوهش‌های انجام شده عمده ترین مشکلات و نیازهای زنان سرپرست خانوار مشکلات اقتصادی، فرهنگی و آموزشی، اجتماعی، روانی و… است.

وی در ادامه توجه به مدل بومی استانی را برای ارایه خدمات دستگاه‌هایی مثل کمیته امداد و بهزیستی به این خانواده‌ها ضروری دانست و گفت: در حمایت اجتماعی باید برنامه‌های بازار کار، مساعدت اجتماعی و بیمه های اجتماعی را انجام داد.

متخصص و پژوهشگر در حوزه مددکاری اضافه کرد: در این راستا باید حمایتهای بیمه ای افزایش و مساعدت اجتماعی کاهش یابد.

وی با تاکید بر اینکه ما در توانمندسازی مددجویان به دنبال اقتدار مندی هستیم، خاطر نشان کرد: مددجو باید این توانمندی را در رفتار و قابلیت های خود احساس کند تا نتیجه بهتر حاصل شود.

وی همچنین در ادامه نتیجه توانمند سازی را افزایش خود آگاهی، توانایی، سازماندهی، کنترل بر منابع و … برشمرد.

منبع: خبرگزاری شبستان

RelatedPost

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین موضوعات