کد خبر: 12749 | تاریخ انتشار: ۹:۴۶:۱۴ - پنجشنبه ۸ بهم ۱۳۹۴ | بدون نظر | |

آموزش‌وپرورش بی‌خیال آسیب‌های اجتماعی و گرفتار محفوظات است

81391317-6084646رئیس انجمن مددکاری گفت:‌ آموزش‌وپرورش بهترین بستر برای پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی است اما اقدامات وزارتخانه در این رابطه فراگیر نیست و تا زمانی که روند فعلی ادامه دارد وضعیت آسیب‌های اجتماعی در مدارس به همین شکل باقی خواهد ماند.

سید حسن موسوی چلک در رابطه با روند افزایش آسیب‌های اجتماعی در جامعه دانش‌آموزی کشور اظهار داشت: آموزش و پرورش از محیط‌هایی است که بیشترین تأثیر را بر افزایش سلامت اجتماعی و پیشگیری از آسیب‌ها دارد.

وی افزود:‌ بدون شک به‌دلیل اعتمادی که مردم به محیط مدرسه به‌عنوان یکی از سالم‌ترین محیط‌ها دارند، آموزش و پرورش بهترین ظرفیت برای آموزش مهارت‌های اجتماعی به دانش‌آموزان است که نتیجه آن پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی خواهد بود.

رئیس انجمن مددکاری گفت: وقوع برخی از حوادث یا آسیب‌های اجتماعی از جمله اعتیاد و خودکشی دانش‌آموزان را نباید به‌طور کامل به‌دلیل تقصیر آموزش و پرورش دانست، فردی که اقدام به خودکشی می‌کند تمام تأثیر را از آموزش و پرورش نمی‌گیرد. ویژگی‌های فرد به‌لحاظ سلامت روانی، وضعیت خانوادگی و محیط اجتماعی در تصمیم به خودکشی تأثیر دارد.

موسوی چلک بیان کرد:‌ در بحث آسیب‌های اجتماعی شبکه‌ای از علت‌ها تأثیرگذار است و نمی‌توان تمام تقصیرها را به گردن آموزش و پرورش انداخت اما کم‌کاری این وزارتخانه در عدم‌جذب مددکار قابل بخشش نیست. تمام کشورهای دنیا به این نتیجه رسیده‌اند که حضور مددکار در مدرسه یک نیاز است اما در تمام استخدام‌های آموزش و پرورش طی سا‌ل‌‌های گذشته حتی یک مددکار نیز جذب نشده  است در حالی که وجود مددکار می‌تواند ارتباط خوبی بین دانش‌آموز، خانواده و مدرسه برقرار کند.

وی تصریح کرد:‌ آموزش‌وپرورش بهترین بستر برای پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی است اما اقدامات وزارتخانه در این رابطه فراگیر نبوده، جامعیت لازم را ندارد و بیشتر متکی به ظرفیت‌های آموزش و پرورش است و از ظرفیت سازمان‌های مردم‌نهاد به‌خوبی استفاده نمی‌شود. محیط آموزش و پرورش برای استفاده از ظرفیت سازمان‌های مردم‌نهاد بسته است.

رئیس انجمن مددکاری ادامه داد:‌ برای پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی در مدارس چاره‌ای نداریم که از حضور مددکاران استفاده کنیم و تا زمانی که روند فعلی ادامه دارد وضعیت آسیب‌های اجتماعی در مدارس به همین شکل باقی می‌ماند.

موسوی چلک با بیان اینکه آموزش و پرورش تصور می‌کند تمام مسئولیتش، ارائه محفوظات و دروس به دانش‌آموزان است، گفت: زمانی که آقای فانی معاون وزارت آموزش و پرورش بود در 6 استان کشور بحث پیشگیری از آسیب‌های روانی و اجتماعی میان جامعه دانش‌آموزی را پیگیری کردیم و اکنون که وی در مسند وزارت آموزش و پرورش قرار گرفته انتظار این است تا در این رابطه تلاش و همکاری بیشتری داشته باشد.

وی بیان کرد:‌ یکی از وظایف آموزش و پرورش مقابله با آسیب‌های اجتماعی است و این وزارتخانه نباید صرفاً درگیر محفوظات شود، از سوی دیگر برای مقابله با آسیب‌ها باید روش‌های سنتی را کنار گذاشته و با استراتژی و ساختاری جدید عمل شود.

منبع: خبرگزاری تسنیم

RelatedPost

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین موضوعات