کد خبر: 12847 | تاریخ انتشار: ۱۱:۱۴:۴۰ - پنجشنبه ۲۲ بهم ۱۳۹۴ | بدون نظر | |

مصرف علنی مواد مخدر در خیابان‌ها!

8754_524در جلسه مشترک دادستانی، شهرداری تهران و پلیس تهران آسیب‌های اجتماعی در تهران بررسی شد. آن‌گونه که از محتوای این جلسه بر می‌آید راه مقابله با آسیب‌های اجتماعی در کشور ما استفاده از ظرفیت نهادهای مختلف در این حوزه است. دادستان عمومی و انقلاب تهران در این جلسه به راهکار پیشگیری از آسیب‌ها پرداخت و با تاکید بر لزوم همکاری میان دادستانی، شهرداری، پلیس و رسانه‌ها‌ و همچنین استفاده از ظرفیت دیگر مراجعی که قابلیت اطلاع‌رسانی و کمک دارند، مانند ائمه‌ جماعت، سازمان‌های مردم‌نهاد و رسانه‌های جمعی، گفت: همکاری مناسب این مراجع، نیازمند برنامه‌ریزی منظم و عملیاتی کردن آن است و با عنایت به گسترش طول و عرض شهر تهران، تسریع در این امر ضروری است.

جلسه‌ مشترک دادستانی، شهرداری تهران و پلیس تهران برای بررسی راهکارهای مبارزه با آسیب‌های اجتماعی با حضور قالیباف شهردار تهران فرمانده پلیس تهران و جمعی از معاونان دادستان تهران و برخی مسئولان شهرداری تهران در دفتر دادستانی و به ریاست جعفری دولت‌آبادی دادستان عمومی و انقلاب تهران برگزار شد. در ابتدای این جلسه، دادستان عمومی و انقلاب تهران مهم‌ترین مصادیق آسیب‌های اجتماعی شامل اعتیاد، تکدی‌گری، کودکان کار، طلاق و بیکاری را برشمرد و در تاثیر این آسیب‌ها بر چهره‌ شهر، تقسیم‌بندی آنها را مورد نظر قرار داد و گفت: برخی آسیب‌ها ظاهری و آشکار است که از آن جمله، اعتیاد است. جعفری دولت‌آبادی ضمن انتقاد از وضعیت شهر به گونه‌ای که در برخی محلات و ساعات شبانه‌روز افراد معتاد در ملاءعام اقدام به استعمال مواد مخدر و روان‌گردان می‌کنند، از صحنه‌های جریحه‌دار‌کننده‌ احساسات عموم مانند کودکانی که به جای تحصیل در چهارراه‌ها به کارهای متفرقه و بعضا گدایی می‌پردازند، گلایه کرد و اظهار داشت: غالب متکدیان و فروشندگان خیابانی به کارهای کاذب مشغول هستند و درصد قابل توجهی از آنها نیازمند نیستند. او سپس به راهکار پیشگیری از آسیب‌ها پرداخت و با تاکید بر لزوم همکاری میان دادستانی، شهرداری، پلیس و رسانه‌ها‌ و همچنین استفاده از ظرفیت دیگر مراجعی که قابلیت اطلاع‌رسانی و کمک دارند، مانند ائمه‌ جماعت، سازمان‌های مردم‌نهاد و رسانه‌های جمعی، اظهار داشت: همکاری مناسب این مراجع، نیازمند برنامه‌ریزی منظم و عملیاتی کردن آن است و با عنایت به گسترش طول و عرض شهر تهران، تسریع در این امر ضروری است.

افزایش آمار طلاق در کشور

همین یک ماه قبل، رئیس سازمان ثبت احوال کشور از ثبت ۱۲۲ هزار و ۳۴۰ واقعه طلاق در کشور با 4/2 درصد افزایش در کشور خبر داد و افزود: میانگین سن طلاق در مردان ۳۵ سال و سه ماه و در زنان ۳۰ سال و پنج ماه بوده و استان‌های گیلان، خراسان رضوی و کرمانشاه دارای بیشترین میزان ثبت واقعه طلاق و استان‌های سیستان و بلوچستان، یزد وایلام دارای کمترین میزان ثبت طلاق در کشور در ۹ ماهه سال ۹۴ بودند. سید علیرضا آوایی افزود: میانگین طول مدت زندگی مشترک در طلاق‌های ثبت شده هشت سال و سه ماه بوده و 2/13 درصد زوج‌ها دوام زندگی کمتر از یک سال داشته‌اند و در مجموع 3/47 درصد طلاق‌ها مربوط به پنج سال اول زندگی مشترک بوده است. با این حساب هر ساعت 18 مورد، روزانه 443 مورد و ماهانه 13 هزار و 593 مورد طلاق در کشور ما رخ می‌دهد.

نباید به انتظار مدیریت یکپارچه نشست

در ادامه‌ جلسه، شهردار تهران با اشاره به تجربه‌ 30 ساله‌ خود در امور شهری و اجتماعی اظهار داشت: نباید به انتظار مدیریت یکپارچه شهری ماند. یکپارچگی از همدلی و همکاری سازمان‌های ذی‌ربط ایجاد می‌شود. قالیباف‌ به برنامه‌های سوم تا پنجم توسعه‌ اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی که به آسیب‌های اجتماعی توجه کرده، اشاره کرد و ضمن انتقاد از عدم پیگیری برای اجرا شدن این قوانین در حوزه‌ آسیب‌های اجتماعی، پیشنهاد کرد که جلسات مشترک دادستانی، شهرداری، پلیس و دیگر مراجع ذی‌ربط به‌طور مشترک و ماهانه برگزار شود که این پیشنهاد مورد استقبال دادستان تهران قرار گرفت. او برقراری انضباط شهری را وظیفه‌ مهم شهرداری دانست و از مناطقی که کانون آسیب‌های اجتماعی است، مانند هرندی و دره‌ اسلام‌آباد، تحت عنوان حفره‌های شهری یاد کرد و نظارت دادستانی، پلیس و شهرداری را بر این مناطق ضروری دانست. او امنیت اجتماعی را ناشی از برقراری انضباط شهری اعلام نمود که در پی آن، امنیت عمومی و داخلی به عنوان خواست مردم و حاکمیت محقق خواهد شد.

با کار فرهنگی مشکل آسیب‌ها حل نمی‌شود

در همین راستا، رئیس کمسیون فرهنگی اجتماعی دبیرخانه کلان‌شهرهای کشور گفت: اقدام فرهنگی برای فردی که گرسنه است و نمی‌تواند معاش خانواده‌اش را تامین کند، معنا ندارد. عادل مزاری درزمینه تاثیر توجه به امور فرهنگی بر وضعیت شهرها با اشاره به نظر شهردار تهران مبنی براینکه شهرداری باید از سازمانی صرفا خدماتی به نهادی اجتماعی تبدیل شود، گفت: امروزه حداقل در کلان‌شهرهای بزرگ و مراکز استان‌ها مردم از شهرداری‌ها توقع آسفالت و جمع‌آوری زباله و ایجاد فضای سبز ندارند، بلکه انتظار کار فرهنگی از این نهاد را دارند؛ یعنی از شهرداری؛ کتابخانه، سرای محله، خانه سلامت و… می‌خواهند. او در ادامه با بیان اینکه شکم گرسنه ایمان ندارد، تصریح کرد: بیکاری؛ اعتیاد، نزاع، افسردگی و طلاق را به دنبال دارد. اقدام فرهنگی برای فردی که گرسنه است و نمی‌تواند معاش خانواده‌اش را تامین کند؛ معنا ندارد، لذا در اصل باید مشکلات اقتصادی حل شود. مشکل اساسی جامعه ما اقتصادی است. رئیس کمسیون فرهنگی اجتماعی دبیرخانه کلان‌شهرهای کشور با تاکید براینکه با کار فرهنگی مشکل آسیب‌ها حل نمی‌شود، گفت: از طرفی صداوسیما برنامه خوب نمی‌سازد و شاهد سریال‌های پرمحتوا نیستیم. مزاری با اشاره به وجود بیش از 25 هزار کارتن‌خواب در تهران گفت: از این تعداد بیش از سه هزارتن زن هستند که این آمار واقعا نگران‌کننده است.

کشف 36 آسیب در پایتخت

ساجدی‌نیا فرمانده نیروی انتظامی، صدور احکام قضائی قاطع در موضوعات مرتبط با آسیب‌های اجتماعی را در رفع مشکل تاثیرگذار دانست و گزارشی از نتایج اقدامات ناجا پیرامون آسیب‌های اجتماعی ارائه داد که در بخشی از آن اعلام کرد: 36 مورد آسیب اجتماعی شناسایی شده است. یکی از مشکلات مهمی هم که دغدغه درباره آسیب‌های اجتماعی را افزایش داده است ترکیب شدن آسیب‌ها با یکدیگر است به حدی که گفته می‌شود 73 درصد از جرایم اصلی جامعه در ارتباطی مستقیم با اعتیاد هستند.

ورود مدیریت شهری راهگشا نیست

یک مددکار اجتماعی و استاد دانشگاه درباره نحوه ورود مدیریت شهری در کنترل و مهار آسیب‌های اجتماعی به «آرمان» می‌گوید: در مدیریت یکپارچه شهری همه امور به عنوان خدمات شهری در یک سازمان جمع‌بندی می‌شود. محمد زاهدی اصل می‌افزاید: مدیریت شهری مسئولیت خدمات اجتماعی در حوزه شهری را بر عهده دارد و ورود این نهاد به بخش مدیریت آسیب‌های اجتماعی چندان موفق نخواهد بود. به گفته او با توجه به شرایط موجود در کشور در بعد مدیریت شهری یکپارچه و آسیب‌های اجتماعی بعید به نظر می‌رسد که مدیریت شهری توان مدیریت آسیب‌های اجتماعی را داشته باشد. این مددکار اجتماعی با بیان اینکه مدیریت شهری مسئولیت‌های گسترده‌ای دارد و به این ترتیب نمی‌توان در کنترل آسیب‌های اجتماعی موفق بود، تاکید می‌کند: قبل از هر اقدامی باید‌سازو کارها مشخص و تقسیم کار نهادهای مختلف در حوزه مدیریت آسیب‌های اجتماعی ایجاد کرد. زاهدی اصل می‌افزاید: مدیریت یکپاره و هماهنگ در حوزه آسیب‌های اجتماعی می‌تواند موثر باشد، اما ورود مدیریت یکپارچه شهری در مهار آسیب‌های اجتماعی چندان موفق نخواهد بود. به گفته او برای مدیریت آسیب‌های اجتماعی باید یک سازمان اجرایی و موثق به مدیریت این قضیه بپردازد.

منبع: روزنامه آرمان

RelatedPost

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین موضوعات