کد خبر: 12892 | تاریخ انتشار: ۱۳:۱۲:۳۰ - یکشنبه ۲ اسف ۱۳۹۴ | بدون نظر | |

110 میلیارد تومان پول مردم روزانه در راه موادمخدر از بین می‌رود

مواد مخدررییس کمیته مستقل مبارزه با موادمخدر دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام عنوان کرد که 90 درصد اقتصاد موادمخدر کثیف و بر مبنای پولشویی است، این درحالی است که طبق برآورد اجمالی این اقتصاد سالانه معادل 1600 تا 2000 میلیارد دلار چرخش مالی در دنیا دارد.

علی هاشمی در نشست «سیاست‌های جایگزین در قبال موادمخدر»گفت: طبق تحقیق ستاد در سال 1383، میزان خسارت اقتصادی وارد شده به کشور از سوی مواد مخدر 12 میلیارد دلار بوده است به این ترتیب سالانه 45 هزار میلیارد تومان از اقتصاد کشور به واسطه این پدیده از بین می‌رود.
وی در ادامه ضمن بیان آنکه در خردادماه 1374 طی آسیب‌شناسی و افکارسنجی‌های دقیق درخصوص شاخص امید به زندگی جوانان تهرانی، پروژه‌ای را به انجام رسانده بودیم، گفت: در خردادماه سال 1374 زمانی که شاخص امید به آینده جوانان تهرانی را در یک نمونه آماری خاص مورد سنجش قرار دادیم متوجه شدیم که تنها 30 درصد جوانان در آن برهه زمانی امید به آینده «مثبت» داشتند. درحالی که تا پیش از انتخابات سال 76 دوره‌های قبل ویژگی‌های خاص خود را داشت. این مشارکت سیاسی جوانان باعث شد زمانی که در اواخر سال 1377 با همان جامعه آماری سال 1374 شاخص امید به زندگی را مجددا مورد ارزیابی قرار دادیم، درصد آن در یک جهش موفق از 30 به 81 درصد رسیده بود.
هاشمی ادامه داد: این مساله به روشنی بیانگر آن است که یک مشارکت سیاسی ساده چقدر می‌تواند با ایجاد نشاط، شور و امید به زندگی از دور کردن افراد از اعتیاد و دیگر آسیب‌های اجتماعی موثر عمل کند.
وی در ادامه به بررسی ویژگی‌های اعتیادی جامعه در نیم قرن اخیر از دهه‌ قبل از انقلاب و دوره‌های بعد از انقلاب اشاره کرد و گفت: ایران از لحاظ ویژگی‌های اعتیاد دارای چند دوره اعم از قبل از انقلاب، دوره جنگ ، دوره سازندگی، دوره اصلاحات و دوره هشت ساله دولت نهم و دهم است. در دهه قبل انقلاب تقریبا 107 تا 108 هزار نفر دستگیری در ارتباط با جرایم مربوط به موادمخدر با حدود 110 تن کشف مواد داشتیم و این در حالی است که این رقم معادل دو تا سه ماه عملکرد نظام جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با جرایم و کشفیات مربوط به مواد مخدر است.
هاشمی در ادامه علت پایین بودن جرایم مربوط به مواد مخدر در زمان رژیم گذشته را تشریح کرد و گفت: در آن مقطع مساله «ترانزیت» وجود داشت که در حال حاضر به لحاظ انسانی، قانونی، شرعی و اسلامی در جمهوری اسلامی نه به آن وارد شدیم نه می‌شویم و نه خواهیم شد.وی عنوان کرد: مساله دیگری که در آن دوره وجود داشت، ارائه «تریاک کوپنی» در راستای «مدیریت تقاضا» با قیمت پایین‌تر به مصرف‌کننده بود که این مساله عملا بسیاری از چالش‌های موجود را حل می‌کرد. به همین دلیل معتقدم این مساله که مدیریت تقاضا بود، تدبیر خوبی بود که در آن دوره اتخاذ شده بود.
رییس کمیته مستقل مبارزه مواد مخدر دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام درادامه مهم‌ترین ویژگی دهه منتهی به پیروزی انقلاب را مدیریت عرضه از طریق «ترانزیت» دانست و گفت: در واقع رژیم از طریق ترانزیت مواد مخدر عرضه را مدیریت می‌کرد اما این مساله موضوع کثیفی است که ما آن را به هیچ عنوان قبول نداریم.
با از بین بردن زمین‌های کشت خشخاش در کشور، بازار را دو دستی به مافیای مواد مخدر تقدیم کردیم.
هاشمی در ادامه به بررسی روند اعتیاد و مواد مخدر پس از انقلاب اسلامی به ویژه در دوره جنگ اشاره کرد و گفت: در دوره جنگ اولین اتفاق نابود کردن کشت 35 هزار هکتاری خشخاش با هدف مبارزه فراگیر با مواد مخدر بود به طوری که طی سه ماه تمامی این کشت‌ را کاملا نابود و حتی سازمان آن را هم در کشاورزی کاملا منحل کردیم.
وی به وضعیت کشور در حوزه مواد مخدر در دوره هشت ساله سازندگی به ریاست آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی اشاره کرد و گفت: در آن دوره فعالیت ‌NGOها در حوزه مبارزه مواد مخدر هرچند مقداری با گرایشات سیاسی آغاز شد و80 درصد توجه به مقابله با عرضه و 20 درصد به کاهش تقاضا اختصاص داشت.
هاشمی در ادامه به دوره اصلاحات اشاره کرد و گفت: اتفاق بزرگی که در دوره اصلاحات رخ داد، برنامه‌ریزی در حوزه مبارزه با مواد مخدر خصوصا ورود آن به برنامه چهارم توسعه بود. اتفاق بزرگ بعدی دوره اصلاحات تصویب «کشت خشخاش» در کشور بود. پس از نابودی کشت 35 هزار هکتاری خشخاش پس از انقلاب، مجددا مجمع تشخیص مصلحت نظام با هدف مدیریت مصرف مواد با هدف تولید انبوه داروهای درمان کننده و نگهدارنده ارزان‌قیمت، کشت شقایق الی‌فرا را مصوب کرد.
هاشمی در ادامه اتفاق مهم بعدی دوره اصلاحات را گسترش تعاملات بین‌المللی و توانمندسازی سازمان‌های غیردولتی عنوان کرد.
وی درخصوص دولت‌های نهم و دهم نیز اظهار کرد: در دوران ریاست احمدی‌نژاد دو اتفاق بزرگ یکی مثبت و دیگری منفی در حوزه مبارزه با مواد مخدر در کشور رخ داد.
وی گفت: متاسفانه در این دوران کشت خشخاشی که در دولت اصلاحات تصویب شده بود، انجام نشد و مصوبه آن نیز همچنان روی زمین مانده و نتیجه آن نیز همین وضعیت خطرناکی است که در حال حاضر در حوزه مواد مخدر با آن مواجه هستیم.
زمانی که احمدی‌نژاد دولت را تحویل گرفت تعداد مبتلایان به مواد مخدر صنعتی زیر هفت هزار نفر بود در حالی که طی آمارهای رسمی زمانی که وی دولت را به روحانی تحویل داد آمار مبتلایان به مواد مخدر صنعتی به 330 هزار و در آمارهای غیررسمی به 450 هزار نفر رسیده بود.
هاشمی در ادامه تاکید کرد: طی دوران هشت ساله دولت‌های نهم و دهم به اندازه هشت سال دفاع مقدس از طریق مواد مخدر جوانان این کشور نابود شده و از بین رفتند.
وی در ادامه عنوان کرد: در ابتدای سال 1384 قیمت مواد مخدر صنعتی کیلویی 167 تا 171 میلیون تومان بود در حالی که در انتهای دولت دهم این رقم به 8 تا 9 میلیون تومان رسید.
هاشمی به اتفاق مثبت این دوره اشاره کرد و گفت: اتفاق مثبتی که در این مقطع رخ داد و عقبه آن در دولت اصلاحات پایه‌گذاری شده بود، آن بود که مجمع تشخیص مصلحت نظام با تمام توان وارد کار شده و سیاست‌های کلی مبارزه با مواد مخدر را در 11 بند ابلاغ کرد.
وی در ادامه ضمن تاکید بر اینکه در حال حاضر شاخص‌های کشور در حوزه مبارزه با مواد مخدر در وضعیت خوبی قرار ندارند، گفت: مبارزه با مواد مخدر مسوولیت سنگین و پیچیده‌ای است. مهم‌ترین عنصر مواد مخدر که «جذابیت اقتصادی» آن است همچنان پابرجاست.
رییس کمیته مستقل مبارزه مواد مخدر دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه اظهار کرد: به جرات می‌توانم بگویم که از اول انقلاب تا الان حتی یک درصد هم به اقتصاد مافیای مواد مخدر در کشور خسارت وارد نشده و روزانه 110 میلیارد تومان از پول مردم در راه مواد مخدر از بین می‌رود.
هاشمی ادامه داد: جاذبه مصرف مواد مخدر در کنار جاذبه‌های اقتصادی همچنان پر قدرت در کشور پابرجاست و نتوانسته‌ایم با وجود تمامی تلاش‌ها، تقدیم شهداء و اقدامات دیگر، این دو جاذبه را از این حوزه بگیریم که البته نیازمند رویکردهای جایگزین مردم‌نهاد در حوزه‌های فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی نظیر تقویت سرمایه اجتماعی، اعتماد، همدلی، مسوولیت اجتماعی و… هستیم.
وی ادامه داد: در حال حاضر مساله ورود مواد مخدر به زندان‌ها نیز موضوع جدی است و این مساله تنها مختص زندان‌های ایران نیست به طوری که حتی در اکثر زندان‌های مدرن دنیا نیز مواد مخدر ورود می‌کند.
رییس کمیته مستقل مبارزه با مواد مخدر دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: وقتی مواد مخدر از در نیم متری زندان وارد می‌شود چه انتظاری دارید که ورود و خروج آن از مرز چند هزار کیلومتری قابل کنترل باشد؟ که البته این یک بعد کار است.
وی ادامه داد: در حال حاضر فاصله خماری تا نشئگی هر فرد معتاد در شهرهای کوچک دو دقیقه و در شهرهای بزرگ 10 دقیقه است؛ نمی‌خواهد راه دور برویم حتی اگر اطراف دستگاه‌های عضو ستاد مبارزه با مواد مخدر تیمی بگذاریم، خواهیم دید که چقدر تولیدکننده و مصرف‌کننده در همان حوالی وجود دارند.
اعدام قاچاقچیان مواد مخدر موثر بوده است؟
رییس کمیته مستقل مبارزه مواد مخدر دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام درخصوص اعدام افراد مرتبط با جرایم مواد مخدر نیز اظهار کرد: شاید تاکنون تعداد زیادی به خاطر جرایم مربوط به مواد مخدر اعدام شده‌اند و هزینه‌های بین‌المللی آن را هم پرداخت کرده‌ایم اما واقعا این اعدام‌ها اثری جدی داشته است؟ بررسی این امر از وظایف مرکز تحقیقات جرم و… است، شما بررسی کنید، هرچند جواب ما منفی است. این درحالی است که 99 درصد اعدامی‌های ما از مافیای اصلی مواد نیستند بلکه رتبه‌های سوم، چهارم و پنجمی هستند که مافیای اصلی آنها را در مقابل تیر و تیغ قرار داده و خودشان قبراق و سرحال به زندگی‌شان ادامه می‌دهند.

RelatedPost

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است
کلمات کلیدی این خبر: , , ,

ارسال نظر


آخرین موضوعات