کد خبر: 13310 | تاریخ انتشار: ۱۰:۳۱:۳۲ - سه شنبه ۱۴ ارد ۱۳۹۵ | ۱ نظر | |

هشدار رئیس انجمن مددکاران اجتماعی: کودکانه و زنانه شدن آسیب های اجتماعی

موسویسیدحسن موسوی چلک در نخستین نشست تخصصی کارگروه کاهش تقاضای اعتیاد با عنوان بررسی علل رشد اعتیاد در زنان افزود: وضعیت آسیب های اجتماعی در ایران در آینده بسیار نگران کننده است، چون زنان به خاطر مصرف موادمخدر صنعتی، آسیب پذیرتر هستند و کانون گرم خانواده هم به خاطر آسیب پذیری زنان بیشتر دچار تزلزل می شود.
وی تصریح کرد: ما یک زنجیره ای از آسیب های اجتماعی در کشور داریم که نمی توانیم به عنوان مثال فقط اعتیاد آن را ببینیم بلکه باید تمامی حلقه ها را با راهکارهای درست با هم دیده شود تا بتوانیم این آسیب ها را حداقل کاهش دهیم.
موسوی چلک ادامه داد: افزایش موادمخدر صنعتی در زنان و کودکانه شدن آسیب های اجتماعی را در آینده شاهد خواهیم شد و اینها دو مولفه خطرناک دارد که باید بیشتر به آن توجه کرد، خانوادگی شدن آسیب های اجتماعی و شادی های آنی این دو مولفه است، که خطر این آسیب ها را بیشتر می کند.
وی اضافه کرد: اگر آسیب های اجتماعی خانوادگی شدن، به طور یقین آسیب ها پنهان می شود و به مراتب خطرناک تر از وضعیت کنونی است و متاسفانه امروز ایران این موضوع را در حال تجربه کردن است.
رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران گفت: ما امروز به سمت آسیب هایی می رویم که شادی آن داشته باشد و زنان از این روند بی بهره نخواهند بود اگر دیروز زنان در خانه سیگار می کشیدند فردا در خیابان سیگار می کشند، البته که امروز ما شاهد این آسیب در خیابان ها هستیم.

** به آسیب های اجتماعی به عنوان واقعیت نگاه نکرده ایم
وی خاطرنشان کرد: ما به آسیب های اجتماعی به عنوان یک واقعیت نگاه نکرده ایم و مدیریت هوشمند در حوزه آسیب های اجتماعی نداریم چرا که اگر این گونه بود آسیب ها اجتماع محور و مردم محور می شد.
موسوی چلک گفت: ما زمانی می توانیم در بخش آسیب های اجتماعی موفق شویم که سلامت اجتماعی محور سیاست باشد نه گشت نامحسوس.

** لزوم پرهیز و بهره برداری سیاسی از موضوعات اجتماعی
وی در ادامه تاثیر طلاق، خشونت های خانوادگی، اعتیاد زنان، روابط فرازناشویی و آسیب های ناشی از فضاهای مجازی را از عمده آسیب های بزرگ در حوزه اجتماعی عنوان کرد و افزود: امروز در چرخه مدیریت اجتماعی کشور کسانی که فهم اجتماعی دارند، حضور ندارند.
وی تصریح کرد: موضوعات اجتماعی مورد بهره برداری سیاسی قرار گرفته و بزرگترین ظلم به مردم، برخورد سیاسی با مسائل و آسیب های اجتماعی است، طبیعی است در چنین شرایطی ما وضعیتی بهتر از این نخواهیم داشت.

** افزایش اعتیاد در زنان نگران کننده است
رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران افزود: امروز ما در کشوری هستیم که ۱۵ میلیون پرونده قضایی داریم و ۳۰۰ هزار مورد آن مربوط به حوزه موادمخدر است.
وی با بیان اینکه امروز در کشورمان آمار زنان معتاد به ۱۰ درصد افزایش یافته است، ادامه داد: کشورمان از نظر شاخص نشاط و شادابی رتبه ۱۰۷ در جهان را دارد و طبق آمار وزارت بهداشت ۲۳ درصد مردم یک نوع اختلال روانی دارند و این آمار در دروازه غار بالای ۸۰ درصد است.
وی خاطرنشان کرد: زندگی کردن ۱۸ میلیون نفر در محلات ناکارآمد شهری، گذران زندگی ۹ تا ۱۰ میلیون نفر در سکونتگاه های غیررسمی، وجود دو میلیون و ۵۵۳ هزار زن سرپرست خانوار و افزایش ۱۰۰ درصدی تنهایی زندگی کردن زنان و دختران به عنوان بزرگترین آسیب های اجتماعی ما است.

** امور اجتماعی در حاشیه است
رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران افزود: در بحث مبارزه با موادمخدر ما سخت ترین راه را برای مبارزه با آن که اعدام است انتخاب کرده ایم، اما اکنون سن اعتیاد کاهش و میزان مصرف موادمخدر به ویژه صنعتی رو به رشد است.
وی با بیان اینکه امور اجتماعی در حاشیه است، خاطرنشان کرد: آنچه در قالب برنامه ششم توسعه به مجلس شورای اسلامی ارائه شده است، خالی از نگاه به مسائل اجتماعی است.
نخستین نشست تخصصی کارگروه کاهش تقاضای اعتیاد با عنوان بررسی علل رشد اعتیاد زنان عصر دوشنبه با حضور سهیلا جلودارزاده نماینده مجلس و جمعی از کارشناسان، محققان و پژوهشگران حوزه اعتیاد برگزار شد.

منبع: ایرنا

RelatedPost

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است


۱ دیدگاه مطلب براي " هشدار رئیس انجمن مددکاران اجتماعی: کودکانه و زنانه شدن آسیب های اجتماعی " ارسال شده است.

  1. سلام ممنون از شما خوب بود

ارسال نظر


آخرین موضوعات