کد خبر: 13603 | تاریخ انتشار: ۰:۰۰:۰۱ - دوشنبه ۲۴ خرد ۱۳۹۵ | بدون نظر | |

مارابی- مشارکت‌های مردمی را در محلات افزایش دهیم

رئیس انجمن مددکاران استان کردستان گفت: اگر بخواهیم نگاهی پیشگیرانه به حوزه آسیب‌های اجتماعی داشته باشیم باید مشارکت‌های مردمی را در محلات افزایش دهیم.

به گزارش خبرگزاری فارس از سنندج، محسن مارابی اظهار داشت: برای پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی در بین نوجوانان و جوانان باید به سمت شناسایی علل و راهکارهای حل آن گام بگذاریم.

مارابی گفت: آمار آسیب‌های اجتماعی در بعضی موارد کاهش یافته اما با توجه به افزایش استفاده از فضاهای مجازی و شبکه‌های اجتماعی مشکلات جدیدتری به وجود آمده است و همچنان ادامه دارد.

وی به آمار نگران‌کننده طلاق و اعتیاد در جامعه اشاره کرد و افزود: بیش از ۲۳ درصد از جمعیت کشور از بیمار روانی رنج می‌برند و این خود عامل بسیاری از خودکشی‌ها و طلاق‌هاست.

به گفته رئیس انجمن مددکاران کردستان، اگر بخواهیم نگاهی پیشگیرانه به حوزه آسیب‌های اجتماعی داشته باشیم باید مشارکت‌های مردمی را در محلات افزایش دهیم.IMG_1112-220x300

وی به تاریخچه تأسیس انجمن مددکاران استان اشاره کرد و افزود: این انجمن از سال ۹۱ شروع به فعالیت کرده و هدف از تشکیل این انجمن ارتقای حرفه مددکاری و امور اجتماعی مربوط به این حرفه است.

مارابی به فعالیت‌های انجمن‌ها و مددکاران اجتماعی اشاره کرد و اذعان کرد: در راستای توانمندسازی افراد یک جامعه باید کار تیمی صورت گیرد.

وی گفت: توانمندسازی فرد در بستر اجتماعی سالم می‌تواند شکل گیرد و یکی از راه‌های تقویت این فرآیند تحلیل و بررسی رفتارهای آسیب‌زا و پیشگیری از وقوع آن، توسط افراد با تجربه و دلسوز است.

مارابی تصریح کرد: باید به سازمان‌های مردم‌نهاد میدان داده شود تا با توجه به شرایط روز خود را به‌روزرسانی کنند و در جامعه نقش تعیین‌کننده داشته باشند.

وی افزود: در دیدگاه مددکاری نمی‌توان جزیره‌ای عمل کرد و به سایر بخش‌ها بی‌توجه بود زیرا همه حوزه‌های اجتماعی به هم گره خورده‌اند و باید مددکاران به صورت تیمی فعالیت کنند.

رئیس انجمن مددکاران کردستان خاطرنشان کرد: در بررسی یک معضل اجتماعی که فرد را درگیر کرده، اگر بخواهیم بنیادی و اساسی مشکل را حل کنیم، باید در زمینه‌های پزشکی، روانشناسی، جامعه‌شناسی و انتظامی نیز وارد عمل شویم.

مارابی در ادامه افزود: در درمان یک بیمار روانی تنها خود فرد درگیر بیماری نیست بلکه باید تمام اعضای خانواده باید مورد روانکاوی قرار گیرند تا مشکلاتی که فرد را تهدید می‌کند شناسایی شود و راه‌حل مناسب برای آن تجویز شود.

وی افزود: ویژگی یک مددکار اجتماعی این است که باید از نظر علمی خود را تقویت کند و مسلح به پیشرفته‌ترین بحث‌ها و نظریات روز دنیا باشد.

رئیس انجمن مددکاران کردستان سپس افزود: حرفه مددکاری باید به گونه‌ای باشد که حلقه ارتباطی خود را با سایر ادارات، ارگان‌ها و کلینیک‌های سطح شهر و … حفظ کند و ارتباط قوی با آنها داشته باشد.

وی در پایان افزود: امیدواریم با برنامه‌هایی که پیش رو است بتوانیم آمادگی‌های لازم را برای ارتقای سطح مددکاری اجتماعی و تربیت مددکاران موفق در سطح استان داشته باشیم.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین موضوعات