کد خبر: 13628 | تاریخ انتشار: ۰:۳۴:۵۰ - جمعه ۲۸ خرد ۱۳۹۵ | ۱ نظر | |

پذیرش سالانه نزدیک به 7 هزار دانشجوی مددکاری در موسسات علمی کاربردی

پذیرش بی ضابطه دانشجوی مددکاری اجتماعی در برخی از دانشگاههای علمی کاربردی به یکی از چالشهای اساسی جامعه مددکاری ایران مبدل شده است. همه می دانیم رشتهٔ مددکاری اجتماعی به علت ماهیت حساس و برخورداری از اصول اساسی نیازمند تدریس از سوی افرادی است که علاوه بر داشتن مدرک دکتری مددکاری اجتماعی از تجربیات کافی کار با اقشار مختلف نیز برخوردار باشند.

دکتر اقلیما رئیس انجمن علمی مددکاری اجتماعی ایران نیز اخیراً طی نامه‌ای به وزیر علوم با انتقاد از کیفیت آموزشی در دانشگاههای علمی کاربردی گفته بودند: رشد و توسعه رشته مددکاری اجتماعی در دانشگاه‌ها خواستهٔ همهٔ مددکاران اجتماعی است ولی هیچ مددکار اجتماعی رشد غیر اصولی و غیر کیفی مددکاری اجتماعی را بر نمی‌تابد. هرچند تعداد معدودی از این دانشگاهها از کیفیت آموزشی بهتری برخوردار هستند ولی بیشتر این موسسات بخصوص در شهرستانها به اندازه کافی  استاد متخصص در زمینه مددکاری ندارند. با توجه به حساسیت موضوع و دغدغه اغلب مددکاران اجتماعی مصاحبه کوتاهی با آقای دکتر محمدحسین جوادی مدرس دانشگاه و عضو هیئت مدیره انجمن مددکاران اجتماعی در ارتباط به نحوه پذیرش دانشجو و کیفیت آموزشی دانشگاههای علمی کاربردی  انجام دادیم.dr-mohamadhossainjavadi

به گفته دکتر جوادی تقریبا سالانه هفت هزاردانشجوی مددکاری اجتماعی درسه گرایش مددکاری خانواده،مددکاری اورژانس اجتماعی ومددکاری کودک دراین دانشگاهها پذیرفته می شوند.درواقع بیشترین فارغ التحصیلان مددکاری اجتماعی درکشورمربوط به موسسه علمی کاربردی بهزیستی و تامین اجتماعی می باشد.

این استاد دانشگاه افزودند ،کیفیت آموزش براساس مدیریت های استانی متفاوت است امادربعضی از استانها دانشجویان مددکاری اجتماعی در زمان تحصیل حتی یک استاد دارای تحصیلات مددکاری اجتماعی تجربه نمی کنند! درسطح کلان موسسه بیشتر به کمیت تعداد دانشجویان توجه می کند وکیفیت آموزشی مبنای عمل نمی باشد به نحوی که دردوسال گذشته به دلیل سیاست های متغیر این موسسه پنج مدیر و معاون آموزشی تغییرکرده است!

به گزارش وب سایت تخصصی مددکاران اجتماعی ایران ، وی در ادامه به نحوه آموزش عملی در این دانشگاهها اشاره کرده و گفتند، کارورزی که اصلی ترین محور آموزش عملی مددکاری اجتماعی است جایگاه چندانی درآموزش ندارد به طوری که دانشجویان مددکاری اجتماعی عموما قبل ازگذراندن دروس نظری مرتبط مستقیما وارد فیلد کارورزی می شوند که این موضوع باعث سرگردانی آنها درفیلد کارورزی می شود.ازطرف دیگر رابطه منطقی بین تعداد دانشجو ومربی کارورزی وجود ندارد.به نظرمی رسدباتوجه به فاصله گرفتن سیاست های این موسسه ازاهداف سازمان بهزیستی کشور روند تربیت مددکاران اجتماعی که دراین موسسه تربیت می شوند بانیازهای سازمان بهزیستی متفاوت است که این موضوع درکیفیت آموزش مددکاران اجتماعی تاثیرگذاراست.

ضمن تشکر از جناب دکتر جوادی، امیدواریم مسئولین عزیز به این چالش بزرگ در ارتباط با افت کیفی آموزش مددکاری اجتماعی ،رسیدگی کرده و حداقل پذیرش دانشجوی مددکاری اجتماعی را در دانشگاههایی را که فاقد اساتید متخصص هستند، متوقف نمایند.

RelatedPost

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است


۱ دیدگاه مطلب براي " پذیرش سالانه نزدیک به 7 هزار دانشجوی مددکاری در موسسات علمی کاربردی " ارسال شده است.

  1. مددکار :

    این اقای جوادی که مطالب رابیان کردند خودشان به ان باور و اعتقادی ندارند دوسال پیش مشکلی برای گروه مددکاری بوجود امد و ایشان به راحتی می توانست حلش کند ولی به اسانی از ان چشم پوشی کرد مدارک این مطالب موجود است
    لطفا حتما درج شود اگر دلسوز واقعی و بدون سانسور مددکاری هستید

ارسال نظر


آخرین موضوعات