کد خبر: 13687 | تاریخ انتشار: ۱۶:۴۱:۰۱ - سه شنبه ۸ تیر ۱۳۹۵ | ۱ نظر | |

انتقاد بهزیستی از لایحه «حمایت از حقوق افراد مبتلا به اختلالات روانی»

مدیر کل دفتر مشاوره و امور روانشناسی سازمان بهزیستی کشور از جای خالی حضور متخصصان روانشناسی، مددکاری و همچنین حقوقدانان در بررسی لایحه «حمایت از حقوق افراد مبتلا به اختلالات روانی» انتقاد کرد و گفت: متاسفانه در این لایحه که از سوی وزارت بهداشت به دولت ارسال شده است نگاه به مسئله اختلالات روانی و افراد مبتلا به این اختلالات کاملا روانپزشکانه است و همین نوع نگاه در این حوزه آسیب زاست.

 

به گزارش ایسنا، مهدی میرمحمدصادقی در نشست خبری با خبرنگاران به لایحه حمایت از حقوق افراد مبتلا به اختلالات روانی که از سوی وزارت بهداشت به دولت ارسال شده است اشاره کرد و گفت: این لایحه در ابتدای امر بر اساس منابع خارجی با عنوان لایحه سلامت روان به کمیسیون اجتماعی دولت در تاریخ 28 مهر 94 توسط وزیر بهداشت ارسال شد.

وی ادامه داد: این لایحه به علت آنکه لایحه‌ای جامع و مانع در حوزه سلامت روان نیست و تمامی ابعاد این موضوع را شامل نمی‌شود پس از بررسی با نام «لایحه حمایت از حقوق افراد مبتلا به اختلالات روانی» تغییر نام داد؛ این لایحه دارای 26 ماده بوده و در حال حاضر هر سه شنبه در کمیسیون اجتماعی هیئت دولت با حضور صاحب نظران در حال بررسی است.

مدیر کل دفتر مشاوره و امور روانشناسی سازمان بهزیستی کشور در ادامه ضمن بیان آنکه متن این لایحه کاملا در خصوص بیماران روانی است، اظهار کرد: این لایحه اختلالات شدید روانی، آشفتگی‌های روانی و همچنین مسائل مربوط به افرادی که نیاز به بستری دارند و ممکن است به خود و یا دیگری آسیب برسانند را به طور کامل در نظر گرفته است.

میرمحمدصادقی ادامه داد: این لایحه هم به لحاظ حقوقی و هم به لحاظ تبعات اجتماعی و همچنین در حوزه همکاری‌های بین بخشی متخصصین حوزه سلامت روان حائز اهمیت است اما متاسفانه در این لایحه به علت سلطه نگاه پزشکی در وزارت بهداشت فقط نگاه کاملا روانپزشکانه بوده و روانشناسان، مددکاران، مشاوران و حقوق دانان را نادیده گرفته است.

وی ادامه داد: به همین دلیل از تمامی روانشناسان، مشاوران، مددکاران و حقوق دانان دعوت می کنند که در خصوص این لایحه اظهار نظر کنند زیرا در این لایحه به مسائلی چون ایجاد زندان – بیمارستان روانپزشکی، بستری اجباری و غیره اشاره شده است که نیاز است تمامی متخصصین این حوزه نسبت به این مسائل اظهار نظر کنند.

مدیر کل دفتر مشاوره و امور روانشناسی سازمان بهزیستی کشور در ادامه افزود: نگاه صرف روان پزشکی به بیماران مبتلا به اختلالات روانی می‌تواند در نهایت آسیب زا باشد به همین دلیل ورود سایر متخصصین در این حوزه بسیار لازم و ضروری است.

میرمحمدصادقی در ادامه ضمن بیان آنکه بیماران روانی مظلوم‌ترین قشر جامعه بوده و همواره حقوق آنها نادیده گرفته شده است اظهار کرد: کمبود این لایحه به شدت احساس می‌شد و ضرورت تصویب آن نیز بر همگان آشکار است. اما باید موارد مرتبط با تخصص‌های مختلف نیز در متن این لایحه در نظر گرفته شود تا نهایتا بتوان حقوق این بیماران را بیش از پیش پیگیری کرد.

وی همچنین از سازمان نظام روانشناسی نیز خواست تا به طور جدی به این لایحه وارد شود و گفت: سازمان بهزیستی تمام تلاش خود را کرده است که چند وجهی و گروهی بودن  درمان را در خصوص بیماران روانی پیگیری و همچنین از حقوق این بیماران دفاع کنند زیرا می‌دانیم که نگاه روانپزشکی به این قشر لازم است اما کافی نیست.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است


۱ دیدگاه مطلب براي " انتقاد بهزیستی از لایحه «حمایت از حقوق افراد مبتلا به اختلالات روانی» " ارسال شده است.

  1. حسین قاسمی :

    کاردرحوزه سلامت روان واختلالات روانی نیازمند کار تیمی روانپزشکی مددکاری اجتماعی پرستاری روانشناسی وغیرهه میباشد تااهداف موردنظر توابنخشی ودرمان به درستی حاصل شود کاراصلی رونپزشک تجویز دارو بوده سایر جنبه های دیگر روانی اجتماعی خانواده شغل به دیگر تخصصها نیاز دارد متشکل از تخصصهای

ارسال نظر


آخرین موضوعات