کد خبر: 13839 | تاریخ انتشار: ۲۲:۴۲:۲۳ - دوشنبه ۴ مرد ۱۳۹۵ | بدون نظر | |

علاقه مندیم که برای پست مددکاری اجتماعی صرفا رشته های مددکاری اجتماعی و گرایشهای آن لحاظ گردد.

نحوه جذب و استخدام برای پست های شغلی مددکاری اجتماعی در آزمون استخدامی جدید و درج رشته های تحصیلی غیر مددکاری و گرایشهای آن در برخی موارد ، ناخوشایندی اغلب صاحبان این حرفه را در برداشته است. و انجمن مددکاران اجتماعی از تشکلهای صنفی این حرفه، پیگیریهای متعددی برای بررسی علت این امر داشته است از حضور مکرر شخص رئیس و نمایندگان انجمن در سازمان مدیریت و برنامه ریزی تا مکاتبات متعدد. در این قسمت می پردازیم به  توضیحات آقای سید حسن موسوی چلک رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران.

سایت تخصصی مددکاری اجتماعی- اولا این نکته را عرض کنم تعداد استخدام شدگان مددکاری اجتماعی در سازمانهای دولتی در چند سال گذشته شاید از پنجاه نفر نیز تجاوز نکرده است که در برابر تعداد بیکاران حرفه مددکاری اجتماعی عدد کوچکی است. طرح طبقه بندی مشاعل، طرحی است که بر مینای آن شرایط احراز برای مشاغل مختلف در نظر گرفته می شود و از شغلی به شغل دیگر متفاوت می باشد. و ممکن است  شغلی دهها شرایط احراز داشته باشد به این معنی که دارندگان مدارک تحصیلی مختلف می توانند در آن شغل مطابق تعریف طبقه بندی مشاغل جذب شوند. و دلیل اینکه در آزمونهای استخدامی برای یک پست سازمانی، گاهها دهها رشته تحصیلی درج می گردد همین نکته می باشد.شغل مددکاری اجتماعی نیز از این قاعده مستثنی نیست و رشته های تحصیلی گوناگونی برای این شغل در این طرح تعریف شده است، و معمولا آن دسته رشته های تحصیلی برای مددکاری اجتماعی تعریف شده است که به این حرفه نزدیک هستند مثل روانشناسی ، جامعه شناسی ،پژوهش و … خاطرتان هست که همه رشته های انسانی مثل روانشناسی و جامعه شناسی و سایر رشته های تحصیلی نزدیک به مددکاری می توانند در دانشگاهها برای ادامه تحصیل،  مددکاری اجتماعی را نیز انتخاب کنند و این شباهت در طبقه بندی مشاعل نیز لحاظ است.IMG_1796-266x179

این توضیحاتی که بیان شد عرفی است که مطابق قانون اعمال می گردد ، ولی ما مددکاران علاقه مندیم که برای پست مددکاری صرفا رشته های مددکاری و خدمات و گرایشهای آن لحاظ گردد.

دلیل اینکه به فرض برای پست مددکاری رشته های مختلفی و گاها متفاوتی اعلام شده است مطابق پیگیریهایی که در چند روز پیش انجام دادیم و در کنار آن مکاتبات مختلفی که در این راستا داشتیم به شرح زیر می باشد:

طرح طبقه بندی مشاغل برای حرفه مددکاری اجتماعی در اوایل دهه هشتاد تنظیم و وضع شده است و همچنان از این طرح استفاده می شود و طبیعی است که در  زمان تنظیم و تصویب این طرح، شرایط مثل زمان کنونی نبود،  تعداد تحصیل کردگان مددکاری اجتماعی بسیار پایین بود و طبیعی بود که تنها به مدرک تحصیلی رشته مددکاری اجتماعی اکتفا نشود.

چارچوب رشته های تحصیلی برای مشاغل مختلف توسط همین طرح سازمان و مدیریت و برنامه ریزی اعمال شده است و در استخدامی جدید سازمانهای مختلف مخیر هستند که بسته به نیاز خودشان ، کدام رشته های تحصیلی را برای شغل مددکاری اجتماعی در نظر بگیرند و به همین دلیل است می بینیم که آرایش رشته های تحصیلی در سازمانهای مختلف برای مددکاری متفاوت است  به فرض ممکن است سازمانی به روانشناس نیاز داشته باشد ولی مجوز روانشناس نداشته باشد و بیاید روانشناسش را از مجوز مددکاری تامین نماید و صرفا رشته های روانشناسی را از رشته های تعریف شده برای مددکاری انتخاب کند. این طرح این حسن هم را هم دارد به فرض مثال می توانند برای مشاغل دیگر و متشابه از رشته تحصیلی مددکاری اجتماعی و گرایشهای ان استفاده نمایند. هر چند این نکته در آزمون جدید لحاظ نشده است ولی در ازمونهای دیگر قطعاً شاهد این امر خواهیم بود. چرا که مددکاری اجتماعی بدلیل گسترده بودن دامنه کاربردی آن در زمینه های مختلف شغلی می تواند ایفای نقش نماید.پست هایی مثل کارشناس امور بهزیستی، کارشناس توانبخشی، مطالعات اجتماعی، آسیب شناس اجتماعی، کارشناس اموراجتماعی و…

پس تا طرح طبقه بندی مشاغل سازمان مدیریت و برنامه ریزی در ارتباط با مددکاری اجتماعی تصحیح نشود، این رویه نیز همچنان پابرجا خواهد بود.

انجمن مددکاران اجتماعی تمام مشکلات صنفی و حرفه ای رشته تحصیلی مددکاری اجتماعی را در چارچوب مقررات جاری با جدیت دنبال می نماید هرچند بسیاری از این فعالیتها را بنا به ملاحظاتی رسانه ای نمی کند.شایان ذکر است  در آزمون استخدامی جدید، به اتفاق همکاران دفترچه آزمون را در همان روز اول بررسی کردیم.

با تعامل سازنده ای که با نهادها و سازمانهای مختلف داشتیم امروز این اتفاق نظر در قالب سازمانها بوجود امده است که به این حرفه با عینک حرفه آکادمیک و تخصصی نگریسته شود و نیاز به آن در حوزه های مختلف و غالبا جدید درک شود.به عنوان مثال در  وزارت بهداشت ، یک نگاه جدید با رویکرد اجتماعی به مسائل مختلف ایجاد شده است که در این مورد و همچنین همه موارد اقدامات انجام یافته مستقیم و غیر مستقیم به جذب بیشتر مددکاران اجتماعی می تواند دامن بزند.انشاء اله با تعامل خوبی که با مسئولین سازمان مدیریت و برنامه ریزی داریم و صحبت هایی که شده است پیگیر تغییر طرح طبقه بندی مشاغل برای مددکاری اجتماعی خواهیم بود.

ضمن تقدیر از جناب دکتر موسوی چلک از وقتی که در اختیار ما گذاشتند، اضافه می گردد مطابق توضیحات ریاست محترم انجمن مددکاران اجتماعی، همه دارندگان مدرک تحصیلی مددکاری اجتماعی با گرایشهای مختلف به غیر از استخدامی سازمان قضایی نیروهای مسلح، می توانند در بقیه موارد جذب پست مددکاری اجتماعی شرکت نمایند.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین موضوعات