کد خبر: 13989 | تاریخ انتشار: ۱۶:۱۰:۰۷ - چهارشنبه ۳ شهر ۱۳۹۵ | ۹ نظر | |

سهم مددکاران اجتماعی از استخدام بیست هزار نفری دولت چقدر است؟

سهم مددکاران اجتماعی از استخدام بیست هزار نفری دولت حدود یک هزارم است که این عدد هم بیشتر به رشته‌های تحصیلی غیر مرتبط با رشته مددکاری اجتماعی اختصاص یافته.

«سهم مددکاران اجتماعی  از استخدام بیست هزار نفری دولت حدود یک هزارم است که این عدد هم بیشتر به رشته‌های تحصیلی غیر مرتبط با رشته مددکاری اجتماعی اختصاص یافته. مثل این می‌ماند که بگوییم در جذب پزشک از فارغ‌التحصیلان شیمی و محیط‌‌‌ زیست استفاده کنیم.» این گفته مصطفی اقلیما رئیس انجمن علمی مددکاران اجتماعی است.  به آیین‌نامه سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی هم که مراجعه کنی در شرایط احراز پست مددکاران اجتماعی نه فقط از بین فارغ‌التحصیلان این رشته بلکه از بین فارغ‌التحصیلان روان‌شناسی، علوم اجتماعی، خدمات اجتماعی و مطالعات خانواده انتخاب می‌شوند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مددکاران اجتماعی ایران؛ اقلیما می‌گوید: «از نظر شرعی هم این کار صحیح نیست در اداره‌ای اتاقی باشد و سردرش زده باشند اتاق مددکاری، بعد غیر مددکاران در اتاق نشسته باشند. روان‌شناس با تشخیص غلط یک بیمار را می‌کشد، اما مددکار با یک مشاوره اشتباه می‌تواند یک خانواده و حتی جامعه را نابود کند. متأسفانه هیچ مسئولی دراین موارد به شایستگی توجه نمی‌کند. تا به حال بارها نامه نوشته و به این مسأله اعتراض کرده‌ایم ولی کسی پاسخ‌مان را نداده ‌است، همین باعث شده همه خود را مددکار بدانند.»
اقلیما همچنین معتقد است چنین تصمیم‌گیری‌هایی موجب رواج بی‌قانونی در کشور شده و با اجرای این مصوبات فقط اصل شایسته سالاری که بارها رهبر معظم انقلاب هم بر آن تأکید کرده‌اند زیر سؤال می‌رود. اگر به این مسأله توجه شده ‌بود وضعیت آسیب‌های اجتماعی در کشور ما این‌گونه نبود. همین الان در دانشگاه‌ها تعداد زیادی از معاون‌های مالی و اداری پزشکان عمومی‌اند و این واقعاً خجالت‌آور است. در دادگستری ۴۰-۳۰ مددکار اجتماعی داریم اما یک نفرشان لیسانس مددکاری ندارد. در دادگاه‌های اطفال هم دقیقاً همین اتفاق افتاده چند بار قضات از ما خواهش کردند چند مددکار حرفه‌ای به آنها معرفی کنیم. استخدام مددکاران در دفاتر و آیین نامه‌ها ذکر شده، اما عملاً اجرا نمی‌شود.
 وی درباره تعداد مددکاران اجتماعی در کشور هم توضیح می‌دهد: «فقط ۲ دانشگاه در کشور مددکار اجتماعی تربیت می‌کنند. دانشگاه علوم بهزیستی و دانشگاه علامه طباطبایی یعنی در سال ۷۰ دانشجو و سهم هر استان در سال ۲ مددکار است. این تعداد واقعاً کم است، اما جالب است بدانید از همین ۷۰ نفر هم بیشترشان بیکارند و به جایشان فارغ‌التحصیل ادبیات و روان‌شناسی استخدام می‌شود. در حالی که در سازمان‌های مختلف بیش از هزار پست مددکاری اجتماعی تعریف شده. فقط در سازمان هلال احمر ۴۰۰ پست مددکاری ایجاد کرده‌ایم اما متأسفانه بچه‌های ما را جذب نمی‌کنند و مسئولان اداری ترجیح می‌دهند از دوستان و نزدیکان‌شان در این رشته استفاده کنند. در این شرایط چاره کار چیست؟»05-14
اقلیما ادامه می‌دهد: «در سازمان بهزیستی ۹۰ درصد کسانی که به اسم مددکار فعالیت می‌کنند، مددکار نیستند و فقط ۶ – ۵ درصد مددکار واقعی هستند. در شیرخوارگاه آمنه فقط یک مددکار واقعی فعالیت می‌کند. نمی‌شود در جایی که این همه فارغ‌التحصیل مددکاری اجتماعی داریم روان‌شناس و فارغ‌التحصیل علوم اجتماعی استخدام کنیم! چرا وقتی آگهی می‌کنند پزشک، غیر پزشک نمی‌گیرند، چون شغل حساسی است. مددکاری هم به همان اندازه شغل حساسی است. آیا درست است یک راننده تاکسی را به جای مددکار بگذاریم. طبق یک تحقیق علمی که انجمن ما انجام داده در وزارت بهداشت و درمان که در همین وزارتخانه هم اتفاقاً این رشته مصوب شده از ۴۴۰ مددکار فقط ۱۰ درصد مددکاری خوانده‌اند و در اتاق‌های مددکاری این وزارتخانه پزشک، پرستار و حتی شنوایی‌سنج به جای مددکار مستقر کرده‌اند.»
منبع – سایت رسمی مددکاران اجتماعی ایران به نقل از روزنامه ایران

RelatedPost

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است


۹ دیدگاه مطلب براي " سهم مددکاران اجتماعی از استخدام بیست هزار نفری دولت چقدر است؟ " ارسال شده است.

 1. .. :

  لطفا علاوه بر اعتراض به استخدام نکردن مددکار واقعی در مورد پذیرش دانشجو مددکاری توی دانشگاه علمی کاربردی هم مطلب بذارید وظیفه شماست که اطلاع رسانی کنین تا جونایی که به این رشته علاقه دارن وقتشون تلف نشه .من هفت سال پیش توی پیام نور مددکاری قبول شدم همون موقع اگه توی سایتا میدیدم کسی در مورد اشتباه بودن این کار مطلب نوشته حتما انصراف میدادم متاسفانه ما اون وقتا سنی ندلشتیم که تشخیص بدیم من واقعا عاشق مددکاری بودم ولی چون استاد نداشتیم فقط وقتمون تلف شد .واقعا متاسفم برای کسایی که بدون هیچ احساس مسئولیتی نسبت به آینده جوونا رشته هایی که نیاز به استاد دارن رو توی همچین دانشگاهایی رواج میدن .

 2. lمحمد :

  سلام استفاده از بند {پ}عادی شده دیگه کسی به فکر صلاحیت اشخاص ورشته مرتبت نیست دست آقای اقیلما دردنکه دارم حرف دل مددکارارو می گن ولی فایده نداره چون باید مسئولان به فکر باشن مگه وقتی همین مسئولان عزیز بیماری قلب میگیرن میرن متخصص اورتوپدیا متخصص قلب وعروق خوب عقل سلیم میگه بره متخصصی که مرتبته اگه این کار نکنه به جانش وخانوادش ضربه می خوره حالا شما تصور کنید این در اجتما باشه چی میشه کار متخصص قلب رو اورتوپد بکنه وکار متخصص مغزواعصاب متخصص گوارش بکنه طولی نمی کشه خانواده بزرگتر (اجتماع)ضربه بزرگترمی خوره وباهزینه زیادبرای دولت ومردمبه بار میاره مردم انقلاب کردن به رهبری امام راحل که عدالت علی (ع)بر جامعه حکم فرما باشه پس مسئول محترم شماباید فردای قیامت جواب بدهید پیشنهادمی کنم یک بار نهج والبلاغه بخونن

 3. مهنا :

  سلام من اعتقاد دارم در کنار همه این مشکلاتی که استاد بیان کردند عدم مهارت کافی مددکاران نقش مهمی در این زمینه داره متاسفانه مددکاران به دلیل نبود فرصت شغلی مناسب و یا اموزش ناکافی و … مجبورند در فیلدهایی مشغول به کار بشند و برای حفظ شغل تن به انجام کارهای غیر حرفه ای بدهند مثلا بیمارستان یک فیلد بسیار مناسب برای کسب مهارت و اجرای برنامه های گروه درمانی هست اما کدوم یک از مددکاران این مهارت را دارند که اثربخشی این موضوع را به مدیر مجموعه نشون بدند اونها صرفا به امور بیماران تصادفی و بی بضاغت(اگر شانس بیارند و تو همون پست مددکاری بمونند) رسیدگی می کنند و ساعات کاریشون را بدون هیچ برنامه که نشان از سودمندی مددکاری باشه پرمی کنند و یا مثال دیگه : این همه سازمان خیریه در ایران و هر استانی وجود داره اما چه کسانی با اسم مددکار در اونجا مشغولند و چه فعالیت هایی دارند شاید در خارج از مجموعه فعالیت اون خیریه بسیار چشمگیر باشه اما جایگاه مددکاری در اونجا چیه ؟ موضوع اینکه اکثر این خیریه ها به صورت بسیار سنتی تاسیس شده و در ادامه با تامین منافع مادی و … هیئت مدیره و عده ای …هنوز به فعالیتش ادامه میده در این میان مددکاران اگر واقعا مددکار باشند به عنوان یک واسطه در فرایندی قرار می گیرند که مجبورند این منافع را تامین کنند وگرنه شغلشون را از دست خواهند داد و مثال های دیگه که بسیار مفصل میشه در موردشون بحث کرد
  از مدیر محترم سایت تقاضا دارم در صورت امکان بحث گروهی در سایت راه اندازی بشه و در ان نظرات و ایده های قابل اجرا و نتیجه بخش در فیلد های متفاوت گفته بشه بنظر من این روش یک قدم کوچیک برای روشن کردن جرقه های خلاقیت در ذهن مددکاران است

 4. وب سایت تخصصی مددکاران اجتماعی :

  با سلام و تشکر از واکاوی و نقد ارزشمند شما. در تلاش هستیم تا پروفایل بحث گروهی را در سایت ایجاد کنیم. ولی در حال حاضر می توانید به گروه تلگرامی مددکاران اجتماعی محقق مراجعه فرمایید. با تشکر لینک https://telegram.me/joinchat/C-oHMj9G0VTH107rsF-Kkw

 5. آرمان :

  با سلام، من به جناب اقلیما ارادت خاصی دارم اما اینکه بیان شده ما در سال فقط ۷۰ فارغ التحصیل و دو دانشگاه در زمینه مددکاری داریم میشه ازش این طور برداشت کرد که جناب استاد فارغ التحصیلان علمی کاربردی رو عمدا نادیده گرفتن و این یعنی تعصب و قضاوت که البته از یک استاد مددکاری بعیده، البته من نمی دونم عنوان مدرک دکتری جناب استاد مددکاری هست یا نه ولی اینطور نادیده گرفتن بچه های علمی کاربردی رو هم دور از انصاف می دونم.
  جناب اقلیما باور کنید خود من به عنوان یک فارغ التحصیل علمی کاربردی عاشفانه مددکاری رو دوست دارم و با بالاترین نمرات فارغ التحصیل شدم و حاضرم با هر کدام از فارغ التحصیلان این دودانشگاه مورد تایید شما در فضای واقعی و بازار کار رقابت کنم.
  بیاییم و بی انصافی و قضاوت های اینچنینی را کنار گذاشته و به جای دسته بندی مددکاران، از همه آنها دفاع کنیم.
  درود بر شرف همه مددکاران عاشق و بی ادعا

 6. وب سایت تخصصی مددکاران اجتماعی :

  با سلام تفاوت های فردی در بین مددکاران اجتماعی بسیار است و عشق و علاقه لازمه یک مددکار اجتماعی حاذق بودن است.سپاسگزاریم

 7. صالح بالدی :

  بسمه تعالی
  ریاست محترم مددکاری اجتماعی کل ایران و دیگر ارگان ها

  با سلام
  احترما اینجانب صالح بالدی فرزند هادی بنده مددکار اجتماعی دارای فعالیت مددکاری فردی گروهی و جامعه ای چرا از نیروه ای متخصص استفاده نمیشه فقط مسله فرهنگی می آورند مگیه ما رشته فرهنگی نیست جامعه شناس همان فرهنگ شناس است و از رشته غیر تخصص یعنی ( پارتی بازی و جود دارد جواب این سوال میخواهم نارت صحیح انجام بشه بیشتر در استان خوزستان و ترکیب اسم بر روی کتاب غیر و دانشجوی دکتری از صاحبان اندیشمند استفاده میکنند ولی به هیج جایی نمی رسند ما ……. چرا این طور شود جواب این میخواهم …….. چرا …… و چرا جواب مارا نمی دهد …….. چرا فقط سیاست قبول دارند چرا به حرف کارشناس مددکار گوش داده نمیشه …….. زندگی در ایران تبه است برای اندیشمند ایرانی چرا امکانات داده نمیشه چرا فقط به ظاهر نگاه میکنند ۰۹۳۹۰۴۰۸۴۴۷ جواب میخواهم

  (به دلیل مغایرت با “منشور اخلاقی مددکاری اجتماعی در فضای مجازی” از بازتاب بخشهایی از نظر این دوست بزرگوار معذوریم.)

 8. مجید :

  با سلام
  با توجه به وضع کنونی جامعه فکر کنم می توان با همکاری و پیگیری و انسجام مددکاران گرامی در سطح شهر های بزرگ که مسائل و مشکلات وخیم تری وجود دارد با تاسیس و راه اندازی دفاتر مشاوره ای هعم به فرهنگ سازی در این رشته کمک کرد و هم در راستای هدف اصلی یه مددکار حرکتی شایسته انجام داد.

 9. محمود احمدی :

  درود بر شما
  جناب آقای دکتر اقلیما
  من فارغ التحصیل رشته مددکاری اجتماعی در استان بوشهر هستم!
  مرکز علمی کاربردی بهزیستی برازجان
  خواستم بهتون یادآوری کنم که من و همه هم دوره ای هایم فارغ التحصیلان رشته مددکاری هستیم که در هیچ یک از اون دو دانشگاهی که شما فرمودید تحصیل نکرده اند ولی فارغ التحصیل مددکاری اجتماعی هستند. با تمام احترامی که برای شخصیت شما قائلم و بی نهایت دوستتان دارم مراتب اعتراض خودم رو درباره این اظهار نظر حضرتعالی با بلند ترین فریاد اعلام می کنم! این گونه سخن گفتن چیزی به جز تخریب مددکاران به دست پدرمددکاری ایران نیست. و چیزی به جز تضعیف روحیه مددکاران فارغ التحصیل در دیگر دانشگاه ها در پی ندارد. نمی دانم دلیل این فرمایش حضرت عالی چه بوده ولی با مدرک رسمی و معتبری که وزارت علوم اون مدرک رو تایید کرده ما هم فارغ التحصیلان مددکاری در ایران به حساب میایم.

ارسال نظر


آخرین موضوعات