کد خبر: 14538 | تاریخ انتشار: ۱۲:۳۰:۴۰ - پنجشنبه ۲ دی ۱۳۹۵ | بدون نظر | |

افتتاح اولین کلینیک مددکاری اجتماعی در مشهد با رویکرد اموزشی و اقتصادی

برای اولین بار در سطح کشور کلینیک مددکاری اجتماعی با رویکرد آموزش، تولید و فروش صنایع دستی در مشهد افتتاح شد.

به گزارش ایسنا- فاطمه آراسته، معاون امور مشارکت‌های مردمی اداره کل بهزیستی خراسان رضوی شامگاه گذشته در مراسم افتتاح کلینیک مددکاری اجتماعی مهرآفرین، اظهار کرد: این کلینیک سی امین کلینیک مددکاری اجتماعی در سطح استان و اولین کلینیکی است که با رویکرد اشتغال فعالیت خواهد کرد.

وی ادامه داد: از جمله اهداف کلینیک مهرآفرین این است که به خانواده‌های تحت پوشش بهزیستی با علم به اینکه از چرخه مستمری بگیری خارج شوند، آموزش هایی داده شود و آنان را به مرحله توانمندسازی برساند تا جایی که خود دست دهنده داشته باشند.

معاون امور مشارکت‌های مردمی اداره کل بهزیستی استان با بیان اینکه بهزیستی به سمت توانمند کردن افراد تحت پوشش و خروج آنان از چرخه حمایت مستمرحرکت می‌کند، خاطرنشان کرد: بر اساس مقررات باید در سال 10 درصد از افراد تحت پوشش بهزیستی از چرخه خدمات مستمر خارج شوند و حمایت‌هایی از جمله مستمری پس از مدتی با توانمند شدن افراد قطع شود، خروج افراد از حمایت‌های بهزیستی توسط کلینیک‌های مددکاری و مددکاران انجام می‌شود.

آراسته ادامه داد: در سال گذشته بودجه تسهیلات اشتغال زایی بهزیستی در سطح استان 80 میلیارد تومان بوده است که 50 میلیارد تومان آن جذب شده و 3000 فرصت شغلی از این محل ایجاد شده است.

وی با اشاره به اینکه ایجاد 3000 فرصت شغلی عدد چشم گیری است، گفت: پایه اصلی ایجاد اشتغال، این اعتبار نیست زیرا اگر قبل از پرداخت تسهیلات مددکاری قوی انجام نشود این اعتبار به آسیب تبدیل خواهد شد و مددجوی بیکار و نیازمند به مددجوی بیکار، نیازمند وبدهکار تبدیل می‌شود به همین دلیل موضوع آماده سازی شغلی را آغاز کرده‌ایم و مددجویان باید آموزش مهارت‌های زندگی، کسب و کار، اجتماعی و …  را بگذرانند.

معاون امور مشارکت‌های مردمی اداره کل بهزیستی استان خاطرنشان کرد: بهزیستی از کارفرمایی که افراد توانمند شده را جذب می‌کند حمایت انجام می‌دهد حتی حق بیمه مددجو را تا پنج سال پرداخت می‌کند تا کارفرما از افراد تحت پوشش بهزیستی استقبال کند همچنین از محل تسهیلات کارفرمایی تسهیلات داده می‌شود.

آراسته با بیان اینکه هر 26 دقیقه یک تصادف در کشور اتفاق می‌افتد که می‌تواند منجر به معلولیت افراد شود، عنوان کرد: متاسفانه زندگی صنعتی به سمتی رفته که آمار معلولین را افزایش داده است و این موضوع لزوم افزایش کلینیک‌های مددکاری را با رویکرد توانمندسازی را بیشتر می‌کند.

وی عنوان کرد: در بحث کاهش تصدی و کوچک شدن پیکره دولت از سال 81 و با تصویب قانون به افرادی که متقاضی اشتغال زایی برای خود و دیگران بودند مجوز داده شد و در حال حاضر 2800 مرکز غیردولتی با مجوز اداره کل بهزیستی در سطح استان در زمینه های مختلف نظیر مهدکودک، مراکز نگهداری معلولین، موسسات خیریه و… فعالیت می کنند.

معاون امور مشارکت‌های مردمی اداره کل بهزیستی استان با اشاره به اینکه دولت مشغله‌های زیادی دارد، یادآور شد: پس از 15 سال به این نتیجه رسیده‌ایم، هنگامی که فعالیت به مردم واگذار می‌شود، بسیار بهتر به نتیجه می‌رسد و آنان از این اقدامات استقبال می‌کنند به طور مثال در بخش خیریه متقاضی زیادی داشته‌ایم و در حال حاضر بیش از 250 خیریه با مجوز بهزیستی در زمینه‌های گوناگون از جمله نگهداری از ایتام، حمایت از زنان سرپرست خانواده و… در سطح استان فعال هستند.

لیلا خسروی، مدیر و موسس کلینیک مددکاری اجتماعی مهرآفرین در ادامه این مراسم با اشاره به اینکه حدود 20 سال است کار صنایع دستی انجام می‌دهم، اظهار کرد: سه سال در مجتمع خدمات فنی بهزیستی مشغول فعالیت بودم و به این نتیجه رسیدم که می‌شود این دو مجموعه را با یکدیگر تلفیق کرد و زنان سرپرست خانوار می‌توانند  از طریق صنایع دستی توانمند شوند و هزینه زندگی خود را تامین کنند.

وی ادامه داد: قبل از آموزش صنایع دستی در ابتدا مددکاری و استعدادیابی انجام می‌دهیم سپس مهارت‌های ارتباطی آموزش داده می‌شود تا افراد بتوانند با اجتماع ارتباط برقرار کنند، پس از آموزش صنایع دستی هم مددجویان مهارت بازاریابی را می‌گذرانند و مرحله به مرحله آموزش های لازم داده می‌شود.

موسس کلینیک مددکاری اجتماعی مهرآفرین بادآور شد: ما همچون بهزیستی به یکباره سرمایه به مددجو نمی‌دهیم بلکه وام اشتغال به افرادی داده می‌شود که توانایی لازم را دارند همچنین پس از ارائه وام افراد را رها نمی‌کنیم بلکه پیگیر فعالیت‌های آنان هستیم تا بتوانند محصولات خود را بفروشند.

خسروی گفت: در حال حاضر 300 پرونده توان بخشی به کلینیک مهرآفرین داده شده است و آموزش صنایع دستی را با خانواده افراد معلول یا معلولینی که دارای توانایی های لازم هستند آغاز می‌کنیم، در آینده به پرونده‌های اجتماعی هم وارد خواهیم شد.

وی در خصوص گروه صنایع دستی مهرآفرین افزود: پایه گذاری گروه هنری مهرآفرین از سه سال پیش و از نمایشگاه‌های برج سلمان آغاز شده است و در حال حاضر حدود 600 هنرمند در این گروه فعالیت می‌کنند.

دولت برنامه‌هایی برای توانمندسازی اجتماعی حاشیه نشینان تدوین کرده است

حسین زارع صفت، مدیرکل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: دولت برنامه‌های مشخصی را برای توانمندسازی اجتماعی اقشار مناطق کم برخوردار و حاشیه نشین تدوین کرده است.

وی با اشاره به اینکه موضوع حاشیه شهر مشهد مورد توجه دولت است، اظهار کرد: دولت برنامه‌های مشخصی را برای توانمندسازی اجتماعی اقشار مناطق کم برخوردار و حاشیه نشین تدوین کرده است و قرار گرفتن کلینیک مهرآفرین در حاشیه شهر مشهد رویکرد دولت را کمک می کند.

وی با بیان اینکه در صنایع دستی ظرفیت‌هایی وجود دارد که در قالب مشاغل خانگی مورد توجه و استفاده است، یادآور شد: بخش قابل توجهی از بازار مشهد به دلیل سوغات و سفر زائران در حال چرخش و رونق اقتصادی است، اگر کلینیک مهرآفرین سهم مناسبی از سوغات را برای خود تعریف کند، این فرصت رونق کار آن را افزایش خواهد داد.

مدیر کل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان با اشاره به انتخاب مشهد به عنوان شهر جهانی گوهرسنگ‌ها گفت:  این موضوع فرصتی برای جامعه هدف و تحت پوشش بهزیستی است که در این حوزه می‌توانند کارهای بزرگی انجام دهند، در این راستا فعالیت‌های خوبی در شرف تدوین است.

زارع صفت خاطرنشان کرد: مهارت تراش سنگ‌های قیمتی از مهارت‌هایی است که بیشتر متکی به هنر فردی است، نیاز به سرمایه زیادی ندارد و فرد با داشتن حدودا پنج میلیون تومان می تواند وارد بازار کار شود، بازار کاری که قابل توجه و توسعه است بنابراین از همکاران تقاضا دارم موضوع آموزش تراش سنگ‌های قیمتی و بهره برداری جامعه تحت پوشش بهزیستی از بازار سنگ‌های قیمتی در دستور کار قرار بگیرد.

وی با بیان اینکه فیروزه نیشابور و بازار مشهد نه تنها در ایران بلکه در جهان تعیین کننده است، گفت: این موضوع فرصت بسیار مغتنمی است که در اختیار ما گذاشته شده است و باید از آن استفاده کنیم، شکر اصلی نعمت هم بهره برداری درست از نعمت است.

زارع صفت با اشاره به نیاز کلان شهرها به کلینیک‌های اجتماعی و مددکاری اجتماعی گفت: روستاها و مناطق کوچک هم به کلینیک‌های اجتماعی و مددکاری اجتماعی نیاز دارند اما حمایت‌های اجتماعی در  مناطق روستایی در قالب جامعه صورت می گیرد و  این حمایت ها در کلان شهرها معمولا کمرنگ تر از مناطق روستایی و کوچک است که می توانیم در چنین مراکزی با توانمندسازی و مهارت آموزی کاستی حمایت‌های اجتماعی را جبران کنیم تا شرایط بهتری برای زندگی اجتماعی فراهم شود.

مدیر کل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان با بیان اینکه کنشگران اجتماعی عامل اصلی زندگی اجتماعی هستند، گفت: اگر این کنشگران توانمند و همراه نباشند به صورت دستوری و تکلیفی اتفاقی نخواهد افتاد، کنشگران اجتماعی نیازمند توانمندسازی اجتماعی هستند که از جمله توانمندی‌ها مهارت شغلی و… است.

وی افزود: جامعه هدف بهزیستی عمدتا کسانی هستند که به حمایت نیاز دارند و بخش قابل توجهی از حمایت‌ها توانمندسازی است، شکل گیری چنین مجموعه‌هایی کمک می کند تا توانمندسازی اجتماعی بهتر انجام شود.

زارع صفت ادامه داد: چنین فعالیت هایی حتما باید با نگاه بخش خصوصی اتفاق بیافتد، آنچه از عهده دولت و مجموعه های دولتی بر می آید تسهیل گری هماهنگی و برنامه ریزی است، اما صاحبان اصلی تلاشگران بخش خصوصی هستند و باید برنامه ریزی صورت بگیرد تا شبکه مناسبی برای توسعه فعالیت‌ها تشکیل شود و هم افزایی بیشتری اتفاق بیافتد.

مدیر کل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان با اشاره به اینکه بهزیستی موضوع صنایع دستی را به عنوان محور فعالیت های اجتماعی در مراکزی نظیر کلینیک های مددکاری اجتماعی انتخاب کرده است، گفت: سازمان بهزیستی و میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری می توانند با استفاده از ظرفیت‌های مشترکی که دارند قدم‌های مهم تری را برای جامعه هدف، ایران و مشهد بردارند.

RelatedPost

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین موضوعات