کد خبر: 1490 | تاریخ انتشار: ۰:۱۶:۱۷ - پنجشنبه ۱۳ بهم ۱۳۹۰ | بدون نظر | |

بهزیستی و شهریه معلولان

 به این ماده قانونی توجه کنید «معلولان نیازمند واجد شرایط در سنین مختلف می‌توانند با معرفی سازمان بهزیستی کشور از آموزش رایگان در واحدهای آموزشی تابعه وزارتخانه‌های آموزش و پرورش، علوم، تحقیقات و فناوری، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دیگر دستگاه‌های دولتی و نیز دانشگاه آزاد اسلامی، بهره‌مند گردند.»

ماده‌ای که مطالعه کردید، ماده هشت قانون جامع حمایت از معلولان است؛ همان قانونی که هفت سال پیش نمایندگان مجلس به آن رای دادند و بعد برای اجرایی شدن به دولت ابلاغش کردند.

به واسطه همین قانون در این سال‌ها معلولانی در مقاطع مختلف، تحصیل کردند. البته این قانون تغییراتی هم کرد؛ برای مثال دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان دانشگاهی خصوصی، همچنان از معلولان شهریه خواست و بهزیستی این هزینه را پرداخت.

بگذریم از این که گاهی مشکلاتی هم پیش آمد مثلا دانشگاه آزاد به دلیل دیرکرد بهزیستی در پرداخت شهریه معلولان، بارها آنها را تهدید به جلوگیری از ادامه تحصیل کرد و…. با همه این اوصاف، در این سال‌ها با کمک بهزیستی شماری از معلولان توانستند دانشگاهی شوند.

اما دیروز، یحیی سخنگویی ، معاون توانبخشی بهزیستی که مدتی است به دلیل ارائه آمارهای عجیب و غریبش، در رسانه‌ها زیاد مطرح می‌شود، اعلام کرد: پرداخت شهریه معلولان از سال آینده تنها شامل دانشجویان معلول در مقطع «کارشناسی» می‌شود و اگر بهزیستی اعتبار اضافی دریافت کرد، شهریه دانشجویان دوره کارشناسی ارشد و دکتری نیز پرداخت می‌شود؛ چرا که امکانات این سازمان محدود بوده و بهتر است به معلولان شدید بخصوص زنان اختصاص‌پیدا کند.

سخنگویی همان مسوولی است که چند ماه پیش می‌گفت سازمان بهزیستی از محل اعتبارات خود شهریه دانشجویی 1119 دانشجو را گاهی تا 100 درصد پرداخت ‌می‌کند!

این حقیقت قابل کتمان نیست که معلولان حتی در مقاطع بالای تحصیلی با مشکل اشتغال مواجهند و به همین دلیل برای تامین هزینه‌های تحصیل شان نیز مشکل دارند و بنابر این به حمایت مالی محتاجند.

کمبود امکانات بهزیستی و محدودیت اعتبار این سازمان، عذری پذیرفته است که نه تنها باعث قطع کمک‌های بهزیستی به معلولان دانشجو در مقاطع تحصیلی بالاتر از مقطع کارشناسی در سال آینده می‌شود، بلکه مدت‌هاست خدمات این سازمان به دیگر اقشار تحت پوشش را نیز با مشکل مواجه کرده است.

اما ای کاش معاون توانبخشی بهزیستی به جای آن که صرفا از قطع کمک به دانشجویان معلول با استعداد در دانشگاه‌ها خبر دهد، پیش از گفت‌وگوی رسانه ای، به راهکاری برای چاره‌اندیشی این مشکل می‌اندیشید.

به عنوان مثال می‌توانست جلب حمایت سازمان‌های مردم نهاد را به عنوان گزینه‌ای مناسب برای حل این مساله در نظر داشته باشد یا رایزنی با مسوولان جدید دانشگاه آزاد را برای ارائه تسهیلات مالی به دانشجویان معلول در برنامه‌های کاری‌اش قرار دهد یا….

شاید ما نتوانیم به همه این راه‌ها در یک یادداشت اشاره کنیم؛ اما مسلما مدیران شایسته راه‌های بهتری نیز پیدا می‌کنند و می‌دانند که برای حل یک مشکل حتی اگر راهی وجود نداشته باشد، راهی باید ساخت!

مریم یوشی‌زاده جام جم

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین موضوعات