کد خبر: 14954 | تاریخ انتشار: ۱۳:۰۹:۳۴ - یکشنبه ۱۰ ارد ۱۳۹۶ | ۱ نظر | |

واقعیت هایی درباره شوراهای شهر؛ هنوز شوراها را باور نکردیم

آنچه امروز به عنوان واقعیت شوراهای شهر پیش روی ماست، یک نهاد سیاسی است که قرار بود روزی به عنوان نهادی اجتماعی و مردمی، خدمات رسان شهروندان شهرها باشد. نگاهی به انتخابات شهرداران در سراسر کشور و این نکته که صلاحیت و نزدیکی سیاسی یکی از مهم ترین عوامل موثر در رای آوردن فردی برای رسیدن به صندلی شهرداری است، نشان می دهد که در اکثر شهرها، شوراهای شهر با آنچه قرار بود بشوند، فاصله ای جدی دارند.
با وجود آنکه چند دوره از حیات نهاد شوراهای شهر می گذرد، هنوز به آن بلوغ لازم دست پیدا نکرده اند و شاید پربیراه نباشد اگر بگوییم برخی برای به دست آوردن شرایط اقتصادی بهتر و ورود به سطوح دیگری از نظام سیاسی کشور مثل نمایندگی مجلس، شوراها را سکوی پرش خود می کنند. از سوی دیگر، کارنامه همین چند دوره فعالیت شوراهای شهر نشان می دهد که خصوصا در بستر شهرهای کوچک، پدیده قوم گرایی، آفت فعالیت های این نهاد مدنی است.
به همین خاطر، حرکت به سوی یک شورای خوب باید با دقت نظر در انتخاب افراد آغاز شود؛ ما در شوراهای شهر به ترکیبی از تخصص های مختلف نیاز داریم چراکه نه فقط جسم شهر بلکه روح شهر و شهروندانش نیز نیازمند برنامه ای پایدار و درازمدت هستند؛ ازهمین روست که وجود تخصص هایی مانند محیط زیست، مددکاری، آسیب شناسی، معماری و… در کنار تخصص های عمرانی باید در اولویت انتخاب باشند.
بااین همه به نظر می رسد در انتخابات شورای شهر، هنوز بسیاری از مردم به ترکیب فهرست ها و برنامه های فرد کاندیدا توجهی ندارند و شاید به همین خاطر است که تحلیلگران، معتقدند مردم ما نهاد شورای شهر را هنوز باور نکرده و مزه اثربخشی تلاش های آنها را نچشیده اند. درصد پایین شرکت مردم در انتخابات شورای شهر در مقیاس با انتخابات ریاست جمهوری، نشان دهنده این واقعیت است که ما نسبت به شورای شهر دچار یک نوع بی باوری هستیم. برای آنکه مردم بتوانند از سد این بی باوری بگذرند و پرشورتر و موثرتر در انتخابات شورای شهر شرکت کنند، توجه کاندیداها به امورات اجتماعی هر شهر باید در اولویت قرار گیرد. تا زمانی که کاندیداهای این انتخابات صرفا درباره مسائل عمرانی شهر و ساخت وسازهای آن حرف می زنند، مردم نمی توانند میزان تاثیرگذاری این نهاد را در زندگی روزمره خود حس کنند اما وقتی پای موضوعات و حساسیت های اجتماعی به میان بیاید، من شهروند این احساس را پیدا می کنم که دارم برای سرنوشت خود و خانواده ام، پای صندوق انتخابات شورای شهر می روم. در این سال ها، شوراها درگیر بازی های سیاسی و اقتصادی بوده اند اما اگر قرار است در این دوره شوراهایی در سطح کشور داشته باشیم که براساس نیاز شهروندان شکل گرفته و امانتدار رای مردم باشند، چاره ای نیست جز رفتن به سمت مسائل و مشکلات اجتماعی و فرهنگی شهرها و شهروندانش. شورای کارآمد را از چنین مسیری می توان فراهم کرد و امید بست به اینکه ورود افراد منتخب با صلاحیت به این خانه مردمی، زمینه حمایت های بیشتر از شهروندان را در پس زمینه شهرها فراهم کند.

موسوی چلک- رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران

منبع : روزنامه شرق

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است


۱ دیدگاه مطلب براي " واقعیت هایی درباره شوراهای شهر؛ هنوز شوراها را باور نکردیم " ارسال شده است.

  1. ساره گفت:

    قدرت سیاسی تنها عامل تصمیم گیری در همه زمینه هادر سطح کشور است ووابستگی سیاسی تنها راه حل مشکلات در جامعه شده است حل مشکلات در گروه قدرت سیاسی است وشورای شهر نماد قدرت والبته خدمت ، تبعیض ونابری باعث فساد در جامعه ……..

ارسال نظر


آخرین موضوعات