کد خبر: 14965 | تاریخ انتشار: ۱۵:۵۵:۱۶ - چهارشنبه ۲۰ ارد ۱۳۹۶ | بدون نظر | |

دکتر ستار پروین: مردم غیر از اقتصاد، دغدغه های دیگری هم دارند

جامعه شناس و عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبائی با تاکید بر اینکه نامزدها درگیر شعارهای کلان و ساختاری نشوند، گفت: نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری برای جلب نظر و آرای مردم به دنبال تحریک طبقات اجتماعی نباشند چون پیامدهای آن دامن گیر نظام سیاسی و ساختار اجتماعی می شود.

ستار پروین روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا، درباره مشارکت سیاسی مردم در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، با اشاره به مناظره های انتخابات، افزود: نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری باید در تعیین شعارها دقت نظر داشته باشند و فراموش نکنند که طبق قانون اختیاراتی دارند و مجری قانون هستند چرا که گاهی برخی از نامزدها فراقانونی شعارهایی را مطرح می کنند و خود را در جایگاه مجلس شورای اسلامی و قوه قضائیه قرار می دهند.
وی اظهار کرد: اگر شعارهای انتخابات در چهار سال دوره ریاست جمهوری محقق نشود، نظام اجتماعی ما را دچار چالش می کند و احساس محرومیت نسبی در جامعه افزایش می یابد و زمانی که انتظارات و توقعات مردم زیاد شود، برای نظام اجتماعی و سیاسی هزینه خواهد داشت.


**نیمی از مطالبات مردم مربوط به مسائل اقتصادی است
این جامعه شناس با اشاره به برخی مطالبات مردم افزود: نیمی از مطالبات مردم مربوط به مسائل اقتصادی است، بخشی از انتظارات جامعه به مولفه های زیست محیطی بر می گردد و همچنین رفع تبعیض و نابرابری و مقابله با فساد نیز از جمله خواسته های دیرینه مردم است که همواره در هر دوره از انتخابات شعارها و برنامه های نامزدها را به خود اختصاص داده است.
پروین ادامه داد: علاوه بر موارد یاد شده بخشی از مطالبات طبقه متوسط که اغلب از گروه صاحبان آرا خاکستری هستند، موضوعات مربوط به کیفیت و سبک زندگی، علایق فرهنگی و برابری های جنسیتی است.
عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبائی اظهار کرد: نامزدی می تواند در انتخابات موفق باشد که به مطالبات مردمی توجه کند و برای آنها راهکارهای عینی و مشخص ارائه دهد و در واقع برنامه داشته باشد و تدوین تا اجرای برنامه ها را ترسیم کند.

** در مناظره سوم، صاحبان آرای خاکستری تصمیم نهایی خود را می گیرند
پروین با اشاره به تاثیرگذاری مناظره های تبلیغاتی گفت: رسانه ها قدرت جهت دهی و توان اثرگذاری بر آرا و نظرات مردم و جلب مشارکت آنان را دارند و به نظر می رسد که در مناظره سوم، صاحبان آرای خاکستری تصمیم نهایی خود را می گیرند.
وی حضور مردم در انتخابات را به سه گروه تقسیم کرد و گفت: برخی نگاه امیدوارانه دارند، فکر می کنند با انتخابات رئیس جمهوری منتخب خود، توسعه و تعالی کشور محقق می شود و خوش بین هستند، برخی دیگر امیدی به تغییر در ساختار سیاسی ندارند و مشارکت در انتخابات را بی فایده تلقی می کنند و عده ای نیز دچار تردید هستند که به گروه سوم صاحبان آرای خاکستری گفته می شود.
وی ادامه داد: اگر مشارکت افراد واجد شرایط در انتخابات ریاست جمهوری بالای 50 درصد باشد، نشانگر این است که فضای کشور نسبت به انتخابات مثبت و امید بخش است.

**میزان مشارکت، نشانگر اعتماد اجتماعی است
پروین تاثیر اعتماد اجتماعی بر مشارکت مردم در انتخابات را موثر دانست و گفت: اعتماد اجتماعی پدیده ای چندوجهی است و در انتخابات، اعتماد بین شهروندان و حاکمیت مطرح می شود که کسانی که در انتخابات شرکت می کنند، به نظام و رئیس جمهور اعتماد دارند.
وی اضافه کرد: اعتماد بین مردم و حاکمیت و نبود شکاف میان آنها یکی از مولفه هایی است که می تواند زمینه ساز رشد و تعالی جامعه باشد.

**افراد موثرتر از احزاب
این جامعه شناس درباره نقش سازمان های مردم نهاد و احزاب در میزان مشارکت مردمی در انتخابات گفت: سمن ها و احزاب از بدنه جامعه مدنی هستند اما در کشور ما در معرفی نامزدها و همچنین در روند انتخابات نتوانسته اند آنگونه که شایسته است، نقش برجسته ای ایفا کنند.
پروین گفت: احزاب و سازمان های مردم نهاد به عنوان ظرفیت های جامعه مدنی می توانند با جهت دادن به مطالبات مردم، در انتخابات تاثیرگذار باشند اما متاسفانه این نقش را ندارند و تنها در شهرهای بزرگ است که تا حد اندکی نمود دارند و شاید علت این امر ناشی از آن است که جامعه در حال گذار ایران همچنان به مقوله شناخت افراد اصالت می دهد و اعتماد به نهادهای اجتماعی را کمتر تجربه کرده است.
دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری همزمان با پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا روز جمعه 29 اردیبهشت ماه در سراسر کشور برگزار می شود.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین موضوعات