کد خبر: 15129 | تاریخ انتشار: ۱۷:۲۴:۴۴ - شنبه ۱۳ خرد ۱۳۹۶ | بدون نظر | |

اجباری شدن مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج و ثبت الکترونیکی طلاق در بهزیستی

معاون وزیر و رئیس سازمان بهزیستی کشور در آئین افتتاح مرکز نگهداری و توانبخشی معلولین ذهنی ضامن آهو در مشهد از تدوین آیین‌نامه‌ اجرایی اجباری شدن مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج خبر داد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان بهزیستی کشور به نقل از خراسان رضوی، «انوشیروان محسنی‌بندپی» معاون وزیر و رئیس سازمان بهزیستی کشور، گفت: این طرح هم‌اکنون در برخی استان‌ها به صورت پایلوت در حال اجراست. در این طرح، مقرر شده، افراد در شرف ازدواج، حداقل 20 ساعت، مشاوره‌‌ ژنتیک بگذرانند و چانچه نیاز به بررسی‌های بیشتر و آزمایش داشتند، به مراکزی که در آیین‌نامه‌ اجرایی، مشخص خواهد شد فرستاده خواهند شد.

معاون وزیر و رئیس سازمان بهزیستی کشور، با بیان اینکه نیمی از معلولین از طریق مشکلات ژنتیک زوجین ایجاد می‌شوند، گفت: این بحث پیش از تصویب در مجلس، در هیأت دولت مطرح شد و رئیس جمهور دستور دادند بهزیستی از این طرح حمایت و دفاع کند که انجام شد و در برنامه‌ ششم تصویب گردید.

وی همچنین از طرح موضوع اورژانس اجتماعی در هیأت دولت با حضور رئیس جمهور خبر داد و گفت: با توجه به اثربخش بودن برنامه‌های اورژانس اجتماعی در مداخله‌ موفق در بحران‌های فردی و خانوادگی، هیأت دولت، بر اساس برنامه‌ ششم، ایجاد اورژانس اجتماعی در تمام شهرهای بالای 50 هزار نفر را تصویب کرد.

محسنی‌بندپی، تصریح کرد: 4 هزار و 240 نفر در سال 95 با مداخلات اورژانس اجتماعی، از خودکشی نجات یافته و به زندگی اجتماعی بازگشته‌اند. بر این اساس امسال در 11 شهرستان خراسان رضوی، اورژانس اجتماعی راه‌اندازی می‌شود.

معاون وزیر و رئیس سازمان بهزیستی کشور، همچنین از راه‌اندازی فوریت‌های اجتماعی در 11 استان کشور که در حال حاضر فاقد این تشکیلات می‌باشند در 6 ماه‌ اول امسال خبر داد.

وی از توجه دولت تدبیر و امید به مسائل اجتماعی یاد کرد و گفت: دولت یازدهم نگاه علمی و تخصصی به آسیب‌ها و معلولیت‌ها دارد و رویکرد علمی و تخصصی به این مسائل در دولت آقای روحانی، افزایش و توسعه یافته و تبدیل به برنامه و طرح عملیاتی شده است.

محسنی‌بندپی، گفت: تأسیس سه مرکز جامع خدمات بهزیستی و دو مرکز کاهش آسیب و خدمات اجتماعی در حاشیه‌ شهر مشهد، بخشی از اقدامات و برنامه‌های دولت در سکونت‌گاه‌های غیر رسمی این شهر می‌باشد که در از امروز، کار خود را آغاز خواهند کرد.

معاون وزیر و رئیس سازمان بهزیستی کشور، با قدردانی از مدیریت بهزیستی استان و مدیران این نهاد، گفت: خراسان رضوی در بسیاری از موارد، استان مرجع و مجری برنامه‌های ابتکاری و ابداعی در زمینه‌ پیشگیری و مسائل اجتماعی بوده است.

وی، یادآور شد: طرح ثبت الکترونیکی طلاق که مبدع آن بهزیستی خراسان رضوی بوده بزودی در 11 استان کشور اجرایی می‌شود. در این طرح، افرادی که در سامانه‌ طلاق ثبت نام می‌کنند به تناسب مشکلاتی که دارند به مشاورین تخصصی ارجاع می‌شوند تا بتوانند مشکلات‌شان را کاهش داده و به سازش برای ادامه‌ زندگی برسند.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین موضوعات