کد خبر: 15211 | تاریخ انتشار: ۲۲:۲۵:۰۸ - پنجشنبه ۱ تیر ۱۳۹۶ | ۴ نظر | |

بازارکار و اوضاع استخدام مددکاراجتماعی

بازارکار و وضعیت استخدام مددکار اجتماعی

استخدام مددکار اجتماعی می تواند در اماکن زیر انجام شود :

 • موسسات خیریه
 • پرورشگاه ها
 • مراکز نگهداری افراد بی سرپرست
 • مراکز مشاوره
 • مراجعان خصوصی
 • مراکز بازپروری
 • مراکز اصلاح و تربیت
 • مراکز درمان اعتیاد
 • زندان ها
 • و سایر سازمان های رفاهی حمایتی، امدادی و توانبخشی، بانکها و صنعت

همچنین در صورت داشتن سرمایه و شرایط لازم، مددکار اجتماعی می تواند کلینیک مددکاری اجتماعی تاسیس کند. برای این منظور، هر فارغ‌التحصیل رشته مددکاری اجتماعی در حد کارشناسی که حداقل دو سال سابقه کاری مفید در مراکز دولتی یا غیردولتی را دارا باشد می‌تواند با مراجعه به بهزیستی شهرستان خود نسبت به اخذ پروانه تاسیس کلینیک اقدام نماید.

بهزیستی منطقه نیز با نیازسنجی، در صورت تایید نیاز نسبت به صدور پروانه اقدام می‌کند. معمولا غیر از شهر تهران که به لحاظ سیاست‌های دولت اشباع شده معرفی شده و مجوز جدیدی صادر نمی‌شود، در سایر شهرهای کشور مجوز صادر می‌شود. بعد از کسب موافقت اصولی، متقاضی باید نسبت به معرفی نیروی انسانی کلینیک و فراهم نمودن فضای کاری مناسب با حداقل دو اتاق اقدام نماید.

برای صدور پروانه تاسیس کلینیک معرفی حداقل ۵ نفر نیروی انسانی شامل دو نفر مددکار اجتماعی، یک نفر روانشناس، یک نفر مشاور و یک نفر دارای مدرک کارشناسی در یکی از رشته‌های علوم انسانی یا علوم اجتماعی ضروری است.

برخی مشکلات کاری مددکار اجتماعی در ایران

مددکاران اجتماعی در کشور با برخی از مشکلات و مسایل روبرو هستند که عبارتند از :

 • عدم پرداخت حقوق و مزایای کافی به شاغلین با توجه به سختی کار آنها
 • عدم توجه کافی به  این شغل به عنوان شغلی تخصصی و حرفه ای
 • نبود قوانین حمایت کننده و متناسب با شغل مددکاری اجتماعی برای مثال در کشور قانونی برای برخورد با پدری که فرزند خود را تنبیه می کند، وجود ندارد.
 • ورود فارغ التحصیلان سایر رشته ها ( از جمله روانشناسی، مشاوره، خدمات اجتماعی و مدیریت) به شغل های مددکاری اجتماعی
 • نبود گرایش های تخصصی در رشته مددکاری اجتماعی در سیستم آموزش عالی کشور مانند سالمند آزاری، کودک آزاری و…

چشم انداز بازارکار مددکار اجتماعی در ایران

در حال حاضر بازارکار مناسبی در کشور برای فارغ التحصیلان مددکاری اجتماعی از منظر استخدام مددکار یا خود اشتغالی وجود دارد. با توجه به چالش ها و مسایلی که روز به روز در جامعه و زندگی مردم بیشتر می شود، نیاز به مددکاران اجتماعی نیز رو به افزایش است.

به علاوه در کشور فرصت های شغلی زیادی برای مددکاران اجتماعی وجود دارد که هنوز به درستی شناسایی نشده اند. در صورت شناسایی و مشخص کردن آنها و ایجاد زمینه های لازم برای کارآفرینی و تاسیس کلینیک های مددکاری اجتماعی، پیش بینی می شود در سال های آتی بازارکار خوبی پیش روی علاقه مندان شغل مددکاری اجتماعی باشد.

وضعیت استخدام مددکار اجتماعی در برخی کشورهای جهان

آمریکا – پیش بینی ها نشان می دهد میزان استخدام مددکاران اجتماعی بین سال های۲۰۱۰  تا ۲۰۲۰ ، رشدی حدود  ۲۵ درصد خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل۱۴ درصد می باشد.

استرالیا – در بازه زمانی۵ سال گذشته میزان استخدام مددکار اجتماعی در مقایسه با رشد متوسط همه مشاغل ( ۱۰.۲ درصد) رشد زیادی برابر ۵۵.۲ درصد داشته است. برای سال های آینده نیز رشد بسیار خوبی برای آن پیش بینی شده است.

درآمد مددکار اجتماعی

مددکاران اجتماعی که در بخش های دولتی مشغول به کار هستند، مطابق با قانون مدیریت خدمات کشوری حقوق دریافت می کنند. آنهایی که در سازمان ها و مراکز خصوصی استخدام شده اند، با توجه به میزان دانش، مهارت، تجربه و توافق صورت گرفته با کارفرما، درآمدهای متفاوتی دارند. مددکاران اجتماعی که خود کلینیک دارند نیز با توجه به میزان فعالیت و تعداد مددجوها، درآمدهای مختلفی کسب می کنند.

درآمد مددکار اجتماعی در برخی از کشورهای جهان

آمریکا – متوسط درآمد سالانه مددکاری اجتماعی۴۲.۴۸۰  دلار (برای همه مشاغل۳۳.۸۴۰  دلار) در سال۲۰۱۰  و مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، ۴۱.۲۰۰ دلار بوده است.

استرالیا – متوسط درآمد سالانه مددکاران اجتماعی حدود۶۰.۰۰۰  دلار ( قبل از کسر مالیات) می باشد.

انگلستان – متوسط درآمد سالانه مددکاران اجتماعی برای افراد تازه کار بین۲۹.۵۰۰  تا۳۸.۰۰۰  دلار و برای افراد با تجربه بین ۳۹.۰۰۰ تا۶۰.۰۰۰  دلار می باشد.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است


۴ دیدگاه مطلب براي " بازارکار و اوضاع استخدام مددکاراجتماعی " ارسال شده است.

 1. م.م گفت:

  مددکاری اجتماعی خونده ها همه بیکارن، به جز پارتی دارها. نخونید این رشته رو.

 2. دانشجو گفت:

  سلام منم مددکاری اجتماعی خوندم
  ولی متاسفانه هیچ کجا هیچ کجا استخدام نمی کنن
  نه من بلکه همه ی دوستانی که با هم فارغ التحصیل شدیم
  کاش اصلا درس نمی خوندیم بخدا
  با این رشته انتخاب کردنمون تورو خدا به فکر ما فارغ التحصیلا باشید چی کار کنیم؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 3. سلام گفت:

  سلام. یعنی حتی در کلینیکهای غیردولتی تحت نظارت بهزیستی هم واسه شما کار نیست ؟؟؟

 4. فارغ التحصیل گفت:

  سلام بله کار هست اما پول نیست؟ کی حاضره بهترین دانشگاه درس بخونه بعد بره سرکاری که حقوقش ماهانه ۲۰۰هزارتومنه؟ انجمن مددکاری اجتماعی ایران چیکار کرده؟ اینطوری ازمون حمایت می کنن؟ معلومه که چهارتا نیروی بیسواد کار می کنن که اوناهم کارشونو بد انجام میدن ابروی رشته مارو می برن. بسته به توانایی مددکار درآمد داریم؟ چشمتونو باز کنید میگن ۲۰۰ تومن میخوای بخواه نمیخوای برو بقیه هستن کی دنبال کیفیته؟ اونوقت کار ما ارزش نداره. دکترا بااون اخلاقای گندشون بااون تخصصای مزخرف کارشون خیلی مهمه ما کارمون کوچه بازاری شده اره حتما بازار کارمون خوبه . ی مددکار میگیم پنجاه تا مددکار از بغلش میزنه بیرون اوه اوه

ارسال نظر


آخرین موضوعات