کد خبر: 15222 | تاریخ انتشار: ۱۶:۲۲:۰۶ - یکشنبه ۴ تیر ۱۳۹۶ | بدون نظر | |

لیلی ارشد و حسین راغفر جایزه اخلاق و نیایش در آینه پژوهش گرفتند

عصر روز جمعه، فضای آرام کتابخانه ملی، میزبان چهره‌هایی بود که فهرست آنها به‌تنهایی می‌تواند بخش عمده‌ای از فرهنگ و هنر سه دهه اخیر را نمایندگی کند. آنها آمده بودند تا در هشتمین دوره جایزه اخلاق و نیایش در آینه پژوهش شرکت کنند؛ جایزه‌ای که بنیان آن را احمد مسجدجامعی ١٠ سال پیش در موزه قرآن بنا نهاده بود و اکنون با وجود همه مشکلات توانسته هشتمین دوره آن را برگزار کند.

در این مراسم علی نصیریان در حوزه تئاتر و سینما، حسین راغفر در حوزه اقتصاد، هاشمی‌طبا در حوزه سیاست، محمدعلی موحد در حوزه ادبیات، احمدرضا احمدی در حوزه شعر، هایده شیرزادی در حوزه محیط‌ زیست، مهدی ابراهیمیان در حوزه معماری، آیت‌الله ابراهیم امینی در حوزه دین، رضا هاشمی در حوزه اخلاق حرفه‌ای، لیلا ارشد در حوزه اجتماعی و بهرام حنفی در حوزه هنر تجسمی جوایز خود را از احمد مسجدجامعی و خاتمی رئیس جمهوری اسبق دریافت کردند. تدابیر برگزاری این مراسم به حدی پیچیده بود که فراخوان چهره‌ها و مقامات مسئول به بالای سن برای اهدای جایزه‌ها چند دقیقه‌ای از وقت میهمانان را گرفت؛ اما در نهایت فهرستی از فعالان فرهنگی و سیاسی دهه‌های اخیر بالای سن رفتند تا جوایز برگزیدگان این دوره از جایزه اخلاق و نیایش را اهدا کنند. در کنار احمد مسجدجامعی، استاد داوری‌اردکانی، مولاوردی معاون زنان و خانواده رئیس‌جمهوری، احمدی‌پور رئیس سازمان‌های میراث فرهنگی و گردشگری و بروجردی رئیس کتابخانه ملی ایران، حجت‌الاسلام دعایی مدیرمسئول روزنامه اطلاعات، مجید مجیدی کارگردان و ساعد باقری شاعر ایستادند و از تلاش فعالان عرصه فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و هنری قدردانی کردند.

در این مراسم، احمد مسجدجامعی با اشاره به تاریخچه شکل‌گیری این جایزه در هیئت امنای موزه ملی قرآن کریم، از همراهی چهره‌هایی مانند مجید مجیدی، زنده‌یاد قیصر امین‌پور، مرحوم طاهره صفارزاده، رضا داوری‌اردکانی، ساعد باقری و استاد احصایی یاد کرد و گفت: «اصلی‌ترین انگیزه شکل‌گیری این جایزه، توجه به این مسئله بود که اصولا بسیاری از کیفیت‌های حرفه‌ای و بینش‌های تجربی را نمی‌توان براساس محک و معیارهای عددی و رقمی سنجید و باید از افرادی که در کار حرفه‌ای خود به نقطه‌نظرها و کشف و شهودهایی رسیده‌اند، برای ساخت الگوهایی در حوزه پژوهش و فرهنگ استفاده کرد».

او با اشاره به هشت دوره برگزاری این جایزه یادآور شد که متأسفانه نتوانسته‌اند این جایزه را در سال‌های ٨٨ و ٩۵ به دلایلی برگزار کنند و امروز از اینکه بار دیگر در روزهای پایانی ماه رمضان، میزبان اهالی فرهنگ و هنر شده‌اند، قدردان باری‌تعالی است.

همچنین در این مراسم رئیس دولت اصلاحات نیز با اشاره‌ای گذرا به‌ عنوان این جایزه، از اهمیت اخلاق و نیایش در جامعه امروز سخن گفت و با تأکید بر اینکه حوادث اخیر لزوم توجه بیشتر به اخلاق را در جامعه نمایان می‌کند، از نیایش به‌عنوان عنصری مهم برای خودشناسی و ایمان یاد کرد. او خطاب به تمام برگزیدگان جایزه اخلاق و نیایش، خواست که در جهت نهادینه‌کردن اخلاق در کشور بکوشند؛ اما این مراسم سخنرانی‌ها و حاشیه‌های جالب کم نداشت؛ از علی نصیریان گرفته که به خاطر حضور در تئاتر، جایزه‌اش را پیش از همه دریافت کرد و مجلس را ترک کرد تا احمدرضا احمدی که با وجود شایعاتی که درباره بیماری‌اش شنیده می‌شد، خود به روی سن آمد و در عکس یادگاری با حضار در مراسم شرکت کرد. حضور مهندس هاشمی‌طبا نیز یکی دیگر از اتفاقات جالب این مراسم بود که با تشویق بی‌امان حضار همراه شد. هایده شیرزادی، فعال محیط‌ زیستی نیز در هنگام دریافت جایزه، نگرانی‌های خود را از شرایط محیط‌ زیستی کشور این‌گونه ابراز کرد: «محیط‌ زیست کشور، قابل واردات نیست. ما با نفت همه‌چیز را می‌توانیم بخریم، جز محیط ‌زیست. من در دوره اصلاحات فعالیتم را در زمینه بازیافت شروع کردم؛ اما متأسفانه در دوره آقای احمدی‌نژاد موانعی برای این فعالیت ایجاد شد و امیدوارم که اکنون بتوانیم شعار ایران بدون زباله را در دولت دوازدهم پیگیری کنیم».

پس از اتمام مراسم، حضار با شرکت در مراسم افطار، از فرصت آخرین جمعه ماه رمضان برای تازه‌کردن دیدارها استفاده کردند. محمدرضا خاتمی، زهرا اشراقی، سید‌محمد بهشتی، شکوری‌راد، آذر منصوری، الهه کولایی، استاد عبدالله انوار، خسرو سینایی، مرضیه برومند، آهو خردمند، سید‌احمد محیط‌طباطبایی و… از دیگر میهمانانی بودند که مراسم افطار به لطف حضور آنها، جلسات دیدار و بحث درباره مسائل روز کشور بود. 

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین موضوعات