کد خبر: 15229 | تاریخ انتشار: ۱۸:۰۳:۵۵ - یکشنبه ۴ تیر ۱۳۹۶ | ۱ نظر | |

چند درصد مددکاران اجتماعی در ایران بیکار هستند؟

طبق سنجشی که در کانال تلگرامی مددکاران اجتماعی  با نمونه ۲۲۰ نفری انجام گرفت، در حدود ۹۴ نفر از شرکت کنندگان اعلام کردند که در یکی از بخشهای دولتی و یا خصوصی شاغل هستند. همچنین ۶۳ نفر  کل شرکت کنندگان بیکار بوده و هیچگونه فعالیتی در بخش دولتی و یا خصوصی ندارند.

۶۳ نفر معادل ۲۸درصد کل شرکت کنندگان نیز جزو افراد آماده بکار نبوده و فعلا دانشجو هستند و یا در حال گذران خدمت سربازی می باشند.از جدول و سنجش فوق با تجمیع افراد بیکار و شاغل ، با محاسبه ساده  آماری براحتی می توان به این نتیجه رسید که ۹۴ نفر از شرکت کنندگان شاعل در یکی از موسسات دولتی و یا خصوصی بوده و ۶۳ نفر برغم داشتن شرایط کاری، فاقد شغل می باشند.به عبارت دیگر، با حذف دانشجویان و مشمولین خدمت سربازی ،در حدود ۶۰ درصد افراد آماده بکار، شاغل و ۴۰درصد انها بیکار محسوب می شود.همچنین بیشتر شاغلین حوزه مددکاری اجتماعی در بخش دولتی فعالیت دارند.

با توجه به اینکه شرکت کنندگان به صورت تصادفی از صنفهای مختلف شغلی، سنی و محل جغرافیایی در این سنجش شرکت نموده اند می توان با احتیاط نتیجه این سنجش را با نمونه آماری ۲۲۰ نفر به جامعه مددکاران اجتماعی کشور تعمیم داد.

با فرض بیکاری ۴۰درصدی مددکاران اجتماعی در جامعه ایران و نظر به تنوع آسیب های اجتماعی و کم رنگ بودن حضور مددکاران اجتماعی در عرصه های مختلف شغلی بخصوص سازمانهای حمایتی ، لزوم بازنگری و  هر گونه اقدام در جهت جذب و استخدام این افراد بیش از پیش ضروری به نظر می رسد.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است


۱ ديدگاه مطلب براي " چند درصد مددکاران اجتماعی در ایران بیکار هستند؟ " ارسال شده است.

  1. م.م :

    احیانا رئیس انجمن حرفی نظری سخنی ایرادی چیزی ندارن در این رابطه؟
    0    0
ارسال نظر


آخرین موضوعات