کد خبر: 15299 | تاریخ انتشار: ۱۷:۱۲:۲۷ - دوشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۶ | بدون نظر | |

یک مجازات جایگزین جالب دیگر در گلستان: محکوم به حرفه آموزی

قاضی گلستانی، نوجوان بزهکار را به یک سال حرفه آموزی زیر نظر اداره فنی و حرفه ای شهرستان کلاله واقع در شرق استان محکوم کرد.

 رییس دادگستری کل گلستان روز دوشنبه گفت که براساس حکم قاضی احمدی این نوجوان موظف است زیر نظر اداره فنی و حرفه ای شهرستان، یک حرفه متناسب با علاقه و استعداد خود را بیاموزد.

براساس اعلام دادگستری به ایرنا هادی هاشمیان افزود: همچنین این نوجوان باید در یک دوره مهارت های اساسی زندگی با تاکید بر یادگیری مبانی اخلاقی، تربیتی و آموزه های دینی زیر نظر بهزیستی یا سازمان تبلیغات اسلامی به مدت 10 جلسه شرکت کند و گواهی طی این دوره ها را به قاضی اجرای احکام کیفری دادسرای کلاله ارائه کند.
وی بدون اشاره به نوع جرم این نوجوان اضافه کرد: اگر این نوجوان در مدت طی محکومیت، مرتکب جرم عمدی شود ، دادگاه حکم تعلیق را لغو می کند.
رییس دادگستری کل با بیان اینکه قضات گلستانی در صدور آرای جایگزین حبس در کشور پیشگام هستند، گفت: از قضاتی که از ظرفیت های قانون برای اعمال مجازات های جایگزین متناسب با سن و نوع جرم افراد استفاده می کنند ، قدردانی می شود.
به گزارش ایرنا، اجرای مجازات های جایگزین حبس یکی از ظرفیت های قانون مجازات اسلامی بوده که در راستای توسعه فرهنگ عمومی و ترویج اقدامات و مشارکت های زیست محیطی صورت می گیرد.
قضات گلستانی تاکنون در راستای فرهنگ سازی و حبس زدایی ،حکم های جایگزین حبس مختلفی در حوزه غرس نهال، توسعه کتابخوانی، یادگیری حرفه محیطبانی و فراگیری یک حرفه و مهارت صادر کرده اند.
در این پیوند شعبه اول دادگاه تجدیدنظرگلستان در حکمی شش ماه زندان یک مجرم در علی آباد کتول را به غرس 200اصله نهال در اراضی منابع طبیعی شهرستان و مراقبت و نگهداری از آنان به مدت یک سال تبدیل کرد.
مستشاران یکی از شعب دادگاه تجدید نظر استان نیز حکم حبس اعضای یک تیم 5 نفره از شکارچیان غیرمجاز را به دو سال یادگیری حرفه محیط بانی تبدیل کردند.
از سوی دیگر براساس دادنامه شعبه دادگاه تجدید نظر گلستان فردی که متهم به شکار غیرمجاز پرندگان وحشی بود، به دو سال همکاری با محیط زیست غرب استان محکوم شد.
شعبه اول دادگاه تجدید نظر استان نیز یک متهم را که اقدام به تصرف زمین های ملی در حوزه شهرستان گالیکش از توابع این استان کرده بود به غرس 200 اصله نهال محکوم نمود.
رییس دادگستری کل گلستان از برگزاری جشنواره آرای قضایی با محور مجازات های جایگزین حبس و کاهش جمعیت زندانیان در استان نیز خبر داد و گفت: آرای ارسالی به دبیرخانه جشنواره پس از داوری معرفی می شوند.
به گفته وی؛ این جشنواره بستر مناسبی برای استفاده از تجربیات قضات استان و کسب اطلاع از نوآوری های آرای قضایی در این زمینه خواهد بود.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین موضوعات