کد خبر: 15501 | تاریخ انتشار: ۲۱:۴۳:۴۸ - سه شنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۶ | بدون نظر | |

آشنایی با مددکاری اجتماعی نظامی

مددکاری اجتماعی نظامی حرفه ای است که حداقل برای جامعه نظامی ما مفهومی نا آشنا و نامانوس بوده می باشد. و شاید علت ان عدم توجه به مسائل و مشکلات اجتماعی و روانی نظامیان بخصوص سربازان وظیفه می باشد. در بیشتر کشورهای توسعه یافته کلیه سربازخانه ها و پادگانهای نظامی دارای مراکز مددکاری اجتماعی، روانی و مشاوره بوده و به نظامیان خدمات روانی اجتماعی ارائه می دهند. اخیرا  مسائل بوجود امده در بین سربازان برخی پادگانهای نظامی لزوم توجه به کیفیت زندگی ، سلامت اجتماعی و مسائل اجتماعی و روانی سربازان وظیفه را پررنگ تر می سازد و این مهم فقط با راه اندازی واحدهای مشاوره و حضور مستمر مددکاران اجتماعی امکان پذیر خواهد بود. راه اندازی و تربیت  مددکاران اجتماعی با شاخه نظامی از ملزومات این امر می باشد. برای آشنایی بیشتر با نقش و وظایف مددکاران اجتماعی نظامی به خلاصه ای از اهم وظایف آنها بر گرفته از مقالات خارجی اشاره می گردد:

مددکاری اجتماعی نظامی یک رشته تخصصی است که پشتیبانی و مداخلات لازم را برای سربازان ، پرسنل نظامی، بازنشستگان، همسران و وابستگان آنها فراهم می کند. مددکاران اجتماعی نظامی دوره های آموزش تخصصی  می بینند که به آنها اجازه می دهد تا به نیازهای مددجویان نظامی رسیدگی کنند. آنها باید نقش فردی را در فرهنگ های نظامی و جانبیشان درک کنند و مسئولیت های پیچیده کارکنان نظامی را هنگام ارزیابی در نظر بگیرند.

نظامیان و خانواده های آنها نیازمندی های خاصی دارند که ممکن است نیاز به مداخله مددکار اجتماعی داشته باشند. به عنوان مثال، سرباز و یا پرسنل نظامی ممکن است با اختلالات روانی و عاطفی مانند افسردگی، اضطراب و استرس پس از سانحه برخورد کنند، به ویژه اگر آنها در خط مقدم جنگ و یا در مناطق دور افتاده باشند.. از طرفی خانواده های سربازان ممکن است با خشونت خانگی، سوء استفاده از کودکان، سوء مصرف مواد یا خودکشی درگیر باشند. لذا مددکاران اجتماعی  نظامی باید برای پیچیدگی آماده شوند که شامل محیطی نظامی و محیطی غیرنظامی که بخشی از فرهنگ نظامی آنها می شود.

مددکاران اجتماعی نظامی به سربازان و نظامیان کمک می کنند تا چالشها و مشکلات اجتماعی، احساسی، روحی و خانوادگی خود را که در نتیجه فعالیت شغلی مطرح می شود، حل و فصل کنند. مددکاران اجتماعی  نظامی همچنین خدمات مشاوره و حمایت از خانواده های انها را فراهم می نمایند و می توانند در مجموعه ای گسترده از حوزه های مختلف از پادگانها، پایگاه های آموزشی نظامی و تجهیزات پزشکی تا مراکز VA کار کنند.

 

 

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است
کلمات کلیدی این خبر:

ارسال نظر


آخرین موضوعات