کد خبر: 15669 | تاریخ انتشار: ۲۲:۴۸:۲۶ - سه شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۶ | بدون نظر | |

هزینه ۴ میلیونی معلولان ضایعه نخاعی در ماه/۴۷درصد معلولان بیکارند

هزینه‌های نگهداری معلولان، بیکاری ۴۷درصدی آنها،نگرش منفی جامعه، مناسب سازی معابر،هزینه بالای آزمایشات و…از موضوعاتی بود که در نشست هم‌اندیشی سازمان‌های مردم‌نهاد در حوزه معلولان عنوان شد.

به گزارش خبرنگار مهر، در نشست هم‌اندیشی سازمان‌های مردم‌نهاد در حوزه معلولان با علی ربیعی وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی، نمایندگان این تشکلها نظرات ، پیشنهادات و انتقادات خود را در خصوص مشکلات معلولان مطرح کردند.

در این نشست دکتر پناهیان مدیر عامل موسسه رعد گفت: وظیفه NGO ها و وزارت کار، پیدا کردن شغل برای معلولان نیست بلکه توانمند سازی معلولان و تسهیل سازی مسیر برای اشتغال و فعالیت معلولان است و در این زمینه کارنامه قابل قبولی داشته است.

همچنین غفاری رئیس انجمن اوتیسم نیز با اشاره به اینکه فقط وزارت بهداشت، وزارت کار و تامین اجتماعی متولی اوتیسم در کشور نیستند، گفت: امیدواریم با تعامل گرایی دکتر ربیعی، هر سه دستگاه دور یک میز سند ملی اوتیسم را به امضا برسانند و به یک سیاست کلی در این زمینه دست پیدا کنیم که آیا اوتیسم معلولیت است یا خیر.

زرین کفشیان نخبه علمی و محقق معلول اظهار داشت:بررسی و تحقیقات انجام شده نشان می دهد که بیش از ۴۷.۴ درصد معلولان کشور بیکار هستند و تحصیلات بیش از ۵۵ درصد آنان کمتر از دیپلم است .

وی افزود: باید علت اینکه معلولان دچار عدم مشارکت و روابط اجتماعی هستند مشخص و معلوم شود که علت بیکاری معلولان چیست که البته ترد اجتماعی مهمترین دلیل این عدم مشارکت از سوی معلولان عنوان شده است و این موضوع نیز به نگرش منفی فرهنگی جامعه ، عدم حمایتهای درون گروهی و عدم پژوهش محوری  باز می گردد که باید در راستای اصلاح این امر اقدام شود .

به گفته وی ، احساس شرمساری و محرومیت اجتماعی در معلولان دیده می شود و نگاه مثبت اجتماعی به معلولان کمرنگ است  در قانون جامع معلولان بندی مربوط به اصلاح نگرش اجتماعی به این افراد دیده نشده است.

آرمان مدیرعامل جامعه معلولان ایران نیز در این نشست گفت: دو میلیون تومان هزینه معلول ضایع نخاعی است که در معلولان دارای ضایعه گردنی این هزینه به ۴ میلیون تومان در ماه می رسد تا این افراد بتوانند برای فعالیت در جامعه حضور داشته باشند.

همچنین افتخار زاده مدیرعامل موسسه آتنا در سخنان خود خطاب به وزیر رفاه گفت:موسسات خیریه و NGO ها صدای معلولان را به گوش مسئولین و دولت می رسانند و برای رفع مشکلات معلولان نیاز به حمایت دولت دارند.

وی  خواهان پیگیری تصویب لایحه حمایت از حقوق معلولان شد و افزود: هزینه آزمایشهای ژنتیک بالااست و معلولان توان پرداخت آن را ندارند همچنین عادی‌سازی، مناسب‌سازی مدارس، آموزش، حق تحصیل و اشتغال از مسائلی است که باید برای معلولان ایجاد شود.

برجیان مدیرعامل انجمن علمی و آفرینش‌های هنری معلولان از دیگر نمایندگانی بود که به مشکلات معلولان اشاره  کرد و گفت: باید فکری برای واردات وسایل توانبخشی شود، وسایلی مثل سمعک و ویلچر تعرفه‌شان بالا رفته و حمایت دولت کم است.

وی ادامه داد: همچنین متاسفانه طرح تحویل خودروی داخلی به معلولان که در حال انجام است کیفیت بالایی ندارد و سریعاً فرسوده می‌شوند واز سوی دیگر اجازه فروش و جابجایی هم ندارند.

جمالی مدیرعامل انجمن نابینایان کشور نیز گفت: در سالهای قبل این اینگونه نشستها برگزار شده و به جرأت می‌توانم بگویم وزیر رفاه همه مشکلات را می‌داند، اما چرا خواسته‌های معلولان اجرا نشده و یا حداقل آسیب‌شناسی نشده است.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین موضوعات