کد خبر: 15672 | تاریخ انتشار: ۲۳:۰۸:۳۳ - سه شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۶ | بدون نظر | |

در نشست اخلاق اجتماعی مطرح شد: ۵۵ درصد مردم ایران معتقدند سیاستمداران دروغ می‌گویند

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا)، مهدی رفیعی بهابادی، معاون پژوهشی ایسپا، در نشست بررسی اخلاق اجتماعی در ایران که دیروز دوشنبه ۱۳ آذرماه، در اداره کل بهزیستی استان تهران برگزار شد به ارائه گزارشی در خصوص پژوهش‌های صورت گرفته در مورد اخلاق اجتماعی در ایران پرداخت و گفت: براساس پژوهش صورت گرفته در مرکز افکارسنجی ایسپا، ۵۵ درصد مردم ایران معتقدند سیاستمداران دروغ می‌گویند.براساس سنجش‌های ما که در سال ۹۳ صورت گرفته است و پژوهش اول در خصوص دگردوستی و پژوهش دوم پیمایش سبک زندگی دانشجویان بوده است به این نتیجه رسیدیم مولفه‌های اخلاق اجتماعی در بین دانشجویان از شرایط بهتری برخوردار است. دگردوستی مردم تهران از ۱۰۰ ، عدد ۵۳ بوده است در حالی که دگردوستی دانشجویان از ۱۰۰ عدد ۶۰ بوده است براساس این پژوهش نصف جامعه ایران اظهار کرده‌اند کار اخلاقی انجام می‌دهند ۷۰ درصد مردم ایران معتقدند روز به روز افراد صادق کمتر می‌شوند ۷۱ درصد معتقدند سخنان فروشندگان را باور نمی‌کنند ۳۷ درصد معتقدند راستگو بودن به حساب ساده لوحی گذاشته می‌شود.

رفیعی ادامه داد: در خصوص امنیت اجتماعی نیز شاخص‌ها نشان می‌دهد ۱۴ درصد مردم گفته‌اند طی یکسال به آنها حمله شده است و ۲۶ درصد گفته‌اند چیزی از آنها به سرقت رفته است وقتی از مردم ایران سوال شد در ایران سیاستمداران به مردم دروغ نمی‌گویند ۵۵ درصد مخالف بودند ۲۳ درصد بینابین پاسخ دادند و ۲۲ درصد موافق بودند براساس نتایج پژوهش‌های بین المللی عام گرایی در ایران بسیار ضعیف است و در میان ۵۲ کشور رتبه ۵۱ را داریم که براین اساس مردم بیشترین اهمیت را به خانواده ولی کمترین اهمیت را به جامعه می‌دهند.

سرهنگ علیرضا حمیدی فر مدیرکل مشاوره و مددکاری اجتماعی ناجا نیز در این نشست اظهار کرد: اخلاق مداری در جامعه امروز و پایبندی به اصول و ارزش‌های اخلاقی، هزینه های بالایی در بر دارد و افرادی که به این اخلاق مقید هستند از بسیاری از فرصت‌های به ظاهر مطلوب محروم می‌شوند.

وی ادامه داد: مأخوذ به حیا بودن، صبوری و بسیاری دیگر از ارزش های اخلاقی از جمله مواردی هستند که رعایت آن‌ها، افراد را از بسیاری از فرصت‌ها محروم کرده و برای آن‌ها ایجاد محدودیت می‌کند.

مدیرکل مشاوره و مددکاری اجتماعی ناجا تاکید کرد: بشر امروز در یک فضای شیشه ای زندگی می‌کند و قدرت مدیریت او بر این فناوری بسیار کم است و این مسئله اخلاق اجتماعی را هم تحت تاثیر قرار داده است.

حمیدی فر خاطرنشان کرد: آمار طلاق هایی که به دلیل گوشی های مدرن امروز و فعالیت و حضور افراد در فضای مجازی به وقوع می‌پیوندد، آماری تعجب برانگیز و چشمگیر است.

وی تصریح کرد: زوجینی که تا چندی پیش روابط بسیار خوبی میان آن‌ها برقرار بود، امروز به دلیل دیدگاه تعویض نگری و دگرگونی شخصیت ها در زندگی مشترک، به سرعت از هم فاصله گرفته و به دنبال تعویض و جایگزین ساختن فرد دیگری به جای طرف مقابل خود هستند و در نهایت از یکدیگر جدا می‌شوند.

مدیرکل مشاوره و مددکاری اجتماعی ناجا یادآور شد: حاکمیت جامعه امروز باید به سمت و سویی برود و زیرساخت ها را به نحوی طراحی کند که تخلفات اداری، سازمانی و ساختاری را کاهش دهند.

سرهنگ حمیدی فر تاکید کرد: همان طور که گفته شد شخصیت های مختلف در جامعه امروز، شخصیت هایی تعویض پذیر هستند و افراد از اسباب‌بازی های ساده از شخصیت های کارتونی گرفته تا شخصیت هایی که با آن‌ها زندگی می‌کنند را در کوچک‌ترین دگرگونی، فراموش کرده و به تعویض آن اقدام می‌کنند.

وی اظهار کرد: اگر این مسئله را اقتصادی به حساب بیاوریم، خواهیم دید که مجریان این طرح با یک تیر چند نشان زده و از طرفی سود هنگفتی هم به جیب می‌زنند.

مدیرکل مشاوره و مددکاری اجتماعی ناجا تصریح کرد: دگرگونی شخصیت ها در سطح فردی و اجتماعی، امنیت اجتماعی را به خطر می‌اندازد و انسان را دچار اضطراب می کند.

سید حسن موسوی چلک، رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران دیگر سخنران این نشست، با اشاره به اینکه در فضای عمومی جامعه مدام مطرح شود اخلاق ضعیف شده و ما آدم‌های قدیم نیستیم و حالا دروغ کارکرد دارد و در ادامه افزود: اگر امروز از ما بپرسند وضعیت اخلاق در جامعه چگونه است پاسخ‌ها ما را به تامل وا می‌دارد در حالی که همه پیرو مکتبی هستیم که پیامبرش برای تکمیل مکارم اخلاقی مبعوث شده است.

وی تصریح کرد: جامعه‌ای که اخلاق در آن ضعیف شده باشد شاخص‌های سلامت اجتماعی نیز در آن کاهش پیدا می‌کند.

سید حسن موسوی چلک تصریح کرد: در گذشته مردم هر محله مشکلات همدیگر را برطرف می‌کردند، ولی امروز حتی بزرگتر شدن کمیته امداد و بهزیستی نشان دهنده خوب عمل نکردن مردم نسبت به همدیگر است.

در ادامه این نشست حجت الاسلام محمد حسن کاویانی-مدیرکل مددکاری اجتماعی بنیاد شهید: با اشاره به اینکه در زمینه اخلاق به یک ناکارآمدی آموخته دچار شده‌ایم، گفت: اکنون بچه‌های ما باور ندارند که نجات در صداقت است بلکه فکر می‌کنند اگر می‌خواهید بدبخت شوی باید راستش را بگویی.

وی ادامه داد: هر وقت در جامعه مسئله اخلاق مطرح می‌شود همه انگشت‌ها به سمت روحانیت می‌رود انگار فقط ما متولی اخلاق در جامعه هستیم.

حجت‌الاسلام کاویانی ادامه داد: مخاطب اخلاق انسان نرمال است نه شخصی که دچار اختلال و بیماری است مشکل ما زیر ساخت‌های روانی و اجتماعی است نه زیر ساخت‌های اخلاقی تا زمانی زیر ساخت‌های روانی جامعه ما مدیریت نشود از یک فرد نا آرام و مضطرب نمی‌توان انتظار داشت اخلاقی رفتار کند. اخلاق در جامعه مسئله‌ای است که مدام باید مطرح شود اما بسیاری از مردم ما در مباحث اولیه اخلاق دچار کمبود و مشکل هستند در حالی که برخی مسئولان دنبال مطرح کردن اوج و قله‌های اخلاق در جامعه هستند. بچه‌ها ما به دنبال آموختن اخلاق عینی هستند نه شعاری.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین موضوعات