کد خبر: 15750 | تاریخ انتشار: ۱۸:۴۹:۴۵ - پنجشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۶ | ۱ نظر | |

نامه سرگشاده دکتر مصطفی اقلیما به وزیر بهداشت

مددکار

رئیس انجمن علمی مددکاری اجتماعی ایران با توجه به نگرانی‌های جامعه مددکاری اجتماعی در خصوص انتقال اداره مددکاری معاونت درمان به معاونت اجتماعی نامه‌ای خطاب به وزیر بهداشت نامه‌ای نوشت.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا، مصطفی اقلیما، رئیس انجمن علمی مددکاری اجتماعی با توجه به تصمیم اخیر وزارت بهداشت برای انتقالب اداره مددکاری اجتماعی به معاونت اجتماعی احساس نگرانی کرد و در این خصوص نامه‌ای به وزیر بهداشت نوشت.

متن نامه به شرح زیر است:

«جناب آقای دکتر قاضی‌زاده هاشمی

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

با سلام و احترام

ضمن تشکر از حضرتعالی به سبب اتخاذ رویکرد جامع به حوزه سلامت و توجه ویژه به عوامل اجتماعی موثر سلامت، به استحضار می‌رساند از جمله حرفه‌هایی که می‌تواند وزارت متبوع را در این امر خطیر یاری رساند مددکاری اجتماعی بیمارستانی است. اگرچه این حرفه سال‌هاست در بیمارستان‌ها مشغول به خدمت هستند ولی بیش از سی سال فاقد دستورالعمل روشن و متولی مشخص برای سیاست گذاری و نظارت بر عملکرد بوده که با عنایت حضرتعالی و مدیریت صحیح طی یک سال گذشته دستاوردی چشمگیر در تدوین پروتکل‌های عملکردی مددکاران اجتماعی بیمارستانی به‌دست آمد. اما خبر منتشر شده در خصوص انتقال اداره مددکاری معاونت درمان به معاونت اجتماعی نگرانی‌هایی را در جامعه بزرگ مددکاری اجتماعی موجب شده است. با توجه به رسالت مشخص معاونت اجتماعی وزارت متبوع در ساماندهی مشارکت‌های مردمی و بهره‌گیری از ظرفیت نهادها و تشکل‌های غیردولتی در حیطه‌های مربوط به سلامت و بهداشت، انتقال یک اداره تخصصی که وظیفه مشخص سیاست گذاری در حوزه مددکاری بیمارستانی و نظارت بر فیلد بیمارستان را دارد به آن معاونت، مسلما امری خارج از اصول کارشناسی است.

مراجعان مراکز درمانی نیاز به دریافت خدمات تخصصی مددکاری اجتماعی بیمارستانی از غربالگری، ارزیابی، حمایت یابی، ارجاع و پیگیری را دارند که در چارچوب کاری معاونت اجتماعی نمی‌گنجد. بی‌شک نیاز به حضور این حرفه در معاونت اجتماعی در راستای بهره‌مندی صحیح و اصولی از مشارکت‌های مردمی وجود دارد، اما نه به قیمت حذف و تغییر کارکرد مددکاری اجتماعی بیمارستانی به مددکاری خیریه و سنتی. جنابعالی مستحضرید که این رشته به عنوان یک تخصص در مجموعه دانشگاه‌های علوم پزشکی تدریس می‌شود و تقلیل آن به یک عمل خیریه‌ای نادیده گرفتن سال‌ها تربیت دانشجو در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در این رشته در وزارت بهداشت است. سرمایه کلانی صرف تربیت افرادی می‌شود که قرار است در مجموعه جنابعالی به صورت سنتی به ایفای نقش خیریه‌ای و جلب حمایت‌های مالی از مردم بپردازد.

انتقال اداره مددکاری معاونت درمان به معاونت اجتماعی که بینش و رویکرد علمی به این رشته ندارد و مانع تحقق اهداف عالی حرفه در ارائه خدمت تخصصی به مراجعان می‌شود، قطعا مورد حمایت این انجمن نبوده و مراتب اعتراض خود را به این تصمیم اعلام میداریم.

مصطفی اقلیما

رئیس انجمن علمی مددکاری اجتماعی.»

RelatedPost

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است


۱ دیدگاه مطلب براي " نامه سرگشاده دکتر مصطفی اقلیما به وزیر بهداشت " ارسال شده است.

  1. علی گفت:

    با سلام ظاهرا اقای جان بابایی اعلام کرده تفاهم نامه بین دواداره ایجاد شده ومسئله انتقال در میان نیست لطفا ستاد مددکاری وزرات توضیحاتی بدهند

ارسال نظر


آخرین موضوعات