کد خبر: 15776 | تاریخ انتشار: ۲۱:۵۰:۲۱ - سه شنبه ۱۰ بهم ۱۳۹۶ | ۲ نظر | |

واحدهای مددکاری اجتماعی در بیمارستان‌ها احیا می‌شود

 معاون اجتماعی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: واحدهای مددکاری اجتماعی برای کمک به بیماران بی بضاعت و نیازمند در همه بیمارستان های دولتی احیا و این واحدها تقویت می شوند.

محمد هادی ایازی در گفت و گو با خبرنگار سلامت ایرنا افزود: واحدهای مددکاری اجتماعی در هر بیمارستان زیر مجموعه رئیس بیمارستان است، در گذشته این واحدها درساختار ستادی وزارت بهداشت در معاونت درمان بود، قبل تر نیز در روابط عمومی بود اما بعد از ایجاد معاونت اجتماعی در وزارت بهداشت در تقسیم کار جدید، مددکاران اجتماعی در زیرمجموعه معاونت اجتماعی وزارت بهداشت تعریف شدند.
وی اضافه کرد: علت این تقسیم کار جدید و انتقال مسئولیت مددکاران اجتماعی به معاونت اجتماعی وزارت بهداشت این است که معاونت اجتماعی با همکاری خیرین در هر بیمارستان یک دفتر خیریه پشتیبان بیمارستانی تأسیس کرده است و اتفاقا، مددکار اجتماعی دبیر خیریه پشتیبان بیمارستانی در هر بیمارستان است.
وی گفت: مددکار اجتماعی در هر بیمارستان با استفاده از اعتبارات دولتی به بیماران نیازمند کمک می کند و از این پس که دفاتر خیریه پشتیبان در بیمارستان ها راه اندازی می شود، همزمان با حفظ حمایت دولتی برای بیماران نیازمند، کمک های خیرین نیز برای کمک به بیماران نیازمند اضافه می شود.
ایازی افزود: البته کمک دولتی بیشتر به صورت اعمال تخفیف برای بیماران است و پول زیادی برای کمک به بیماران فقیر در اختیار این واحدها قرار ندارد، اما از کمک های مالی خیرین برای کمک به بیماران برخوردار می شویم.
معاون اجتماعی وزیر بهداشت گفت: در دوره جدید نه تنها مددکاری اجتماعی در بیمارستان ها حذف نشده، بلکه تقویت هم شده است. این اقدام جدید هفته گذشته ابلاغ شده است و 900 نفر در 580 بیمارستان دولتی کشور به عنوان مددکار اجتماعی در بیمارستان ها فعال شده اند.
وی افزود: ممکن است بسیاری از مددکاران اجتماعی در بیمارستان ها، رشته مددکاری اجتماعی را در دانشگاه نخوانده باشند، اما تلاش می کنیم از ظرفیت این افراد در بیمارستان ها استفاده کنیم و کمک می کنیم که این افراد آموزش های لازم را در حوزه مددکاری اجتماعی ببینند تا شغل آنها در بیمارستان ها تضمین شود و جایگاه مددکاران اجتماعی در بیمارستان ها ارتقا می یابد.
وی گفت: با این تصمیم وزارت بهداشت در عمل جایگاه مددکاری اجتماعی در بیمارستان ها تقویت می شود و حتما با حمایت خیرین و کمک های مردمی و تقویت جایگاه مددکاران اجتماعی در بیمارستان ها این واحدها برای کمک به بیماران نیازمند و کم بضاعت تقویت می شود.
ایازی تاکید کرد: اکنون در اکثر بیمارستان های کشور واحد مددکاری اجتماعی وجود دارد یا احیا شده است و اگر در بیمارستانی چنین واحدی نباشد، حتما ایجاد می شود. مددکار اجتماعی در بیمارستان ها، دبیر خیریه پشتیبان بیمارستان است و وظیفه او این است که مشکلات بیماران را پیگیری و حل کند.
به گزارش روز سه شنبه خبرنگار سلامت ایرنا، ایازی گفت: در واقع در بیمارستان علاوه بر درمان بیماران، تلاش می شود با محوریت مددکاری اجتماعی بیمارستان یکسری کمک های مالی و خدمات اجتماعی نیز به بیماران نیازمند ارائه شود و حتی در مواردی ممکن است برای کمک به روند درمان بیمار، بعد از ترخیص نیز حمایت از بیمار نیازمند ادامه پیدا کند.

RelatedPost

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است


۲ دیدگاه مطلب براي " واحدهای مددکاری اجتماعی در بیمارستان‌ها احیا می‌شود " ارسال شده است.

  1. azam shahani گفت:

    باسلام باتوجه به واگذاری مددکار بیمارستان به معاونت اجتماعی مددکاران بیمارستان های اعصاب و روان از جمله روزبه که در بخش ها دارای اتاق مددکاری هستن و وظایف گسترده دارند از جمله وظایف که رییس بخش میخواهد که مددکار سر ویزیت بیمار به همراه روانشناس و کاردرمان حضور داشته باشد وسپس به علت اختلاف خانوادگی بعضی از بیماران می خواهد که مددکار خانواده بیمار و بیمار رو حضوری ارزیابی باتوجه به فرم که خود بخش طراحی کرده و داده شده حتی به غیر از فرم وزارت خانه آیا میشه که مددکار بعد از چند سال به عنوان دفتر خیریه پشتیبان بیمارستان در بیمارستانروانپزشکی باشد از نظر من در این بیمارستان روان بیمار پس از قطع ارتباط مصاحبه فردی با وی و حتی عدم همکاری مددکار با پزشک و درمان مشکلات بیش از اندازه در بیمارستان روانپزشکی به وجود خواهد آمد.

  2. علی گفت:

    بیسوپنج سال است که در حوزه درمان کار می کنم مهترین چیز برای بیماران مداخالات زیستی وروانی واجتماعی است بزبان ساده بدون پول نمی شود مشکلانت روانی اجتماعی برخی بیماران را حل کرد والبته تنها پول حلال مشکلات نخواهد بود مددکاران در بیمارستان ها برای حل مشکلات بیماران ومداخلات روانی اجتماعی نیاز به پول دارند منظور فقط هزینه های درمانی نیست که انهم در شرایط فعلی مهم و لازمست وبسیار بیماران هزینه داروی وسایر هزینه های کلینیکی وپاراکلنیکی را ندارند وبا مزمن شدن بیماری مواجهه هستند ازسویی مداخلات روانی واجتماعی واجرای این پروتکل جدید وتوجه به مسایل خانوادی وقضایی بیماران ومشکلات احتمالی ناشی از بیماری وگروه های پر خطر نیاز به بودجه وهزینه دارد که هیچ سازمانی بطور رسمی ونظامند انرا نمی پذیرد وسلیقه ای عمل می شود ازسویی این شبهه هست که ایا وزرات بهداشت کمک خیرین را برای کاهش احتمالی بودجه خود می خواهد وبنام بیماران واز طریق مددکاری کمک جمع اوری شود وبعد به غیر بیمار هزینه شود روالی که بود یا نه واقعا انقدر صادق هست که این هزینه ها برای رفاه بیماران ومدجویان مددکاری است وسیستم نظارتی دراین زمینه وجود خواهد داشت مددکاران متخصصینی هستند که دراین زمینه هم تخصصی عمل می کنند وهمه راه حلها وغیره را می دانند .

ارسال نظر


آخرین موضوعات