کد خبر: 15840 | تاریخ انتشار: ۱۴:۴۵:۴۳ - پنجشنبه ۱۰ اسف ۱۳۹۶ | بدون نظر | |

حدود 72 درصد از زنان بعد از ازدواج علاقه دارند کار خود را ترک کنند

مشاور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در امور زنان گفت: در سال 96 و در دولت دوازدهم طرح ملی کارآفرینی زنان بر محور ICT در 50 نقطه کشور اجرا شد و در سال 97 بنا داریم این برنامه را در 270 نقطه کشور از جمله شهرها و روستاها ادامه دهیم. این طرح را امسال در روستای ابرکوه به‌صورت پایلوت اجرا کردیم که اجرای آن تاکنون موفقیت‌آمیز بوده است.

به گزارش خبرنگار مهرخانه، همایش “نقش ارتباطات و فناوری اطلاعات در توان‌افزایی زنان” با حضور تنی چند از مسؤولان در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد. در این همایش سورنا ستاری؛ معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور و سودابه رادفر؛ مشاور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در امور زنان به ایراد سخنانی پرداختند.

ستاری طی سخنانی گفت: ما ابتدای انقلاب 170 هزار دانشجو داخل کشور و 100 هزار دانشجو خارج از کشور داشتیم. 22 درصد از ورودی دانشگاه‌ها قبل از انقلاب زنان بودند. در حال حاضر، بیش از 4 میلیون دانشجو داریم و امسال ورودی زنان به دانشگاه‌ها 56 درصد بود. 49 درصد از خروجی دانشگاه‌ها هم زن هستند. تعداد دانشجویان ما در خارج از کشور نیز 47 هزار نفر است.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور بیان داشت: تحقیقی را به بچه‌های سیلیکون‌ولی دادم و سؤالم این بود که چرا مرکز سیلیکون‌ولی در کالیفرنیاست؟ پاسخ مربوط به اکوسیستم کالیفرنیا بود. ما زیست‌بوم این مسأله را نداریم و در معاونت علمی ریاست‌جمهوری به دنبال ایجاد این زیست‌بوم هستیم. بخش خصوصی نیز باید در این حوزه سرمایه‌گذاری کند. باید جوانانی داشته باشیم که در حوزه اقتصاد دانش‌بنیان استارتاپ‌هایی با رشد بالا ایجاد کنند. باید زیست‌بومی داشته باشیم که این کارآفرینان در آن زیست‌بوم فعالیت کنند. در مورد زنان هم باید این زیست‌بوم ایجاد شود.

مدیران عامل 350 شرکت دانش‌بنیان زن هستند
او در ادامه گفت: در حال حاضر، مدیرعامل 350 شرکت دانش‌بنیان یعنی حدود 12 درصد از این شرکت‌ها زن هستند. اینها الگوهایی هستند که باید ترویج شوند. طبیعی است که یک زن برای این‌که کارآفرین باشد باید از یک‌سری از وظایف خود چشم‌پوشی کند. کسی که بخواهد استخدام شود به درد این زیست‌بوم نمی‌خورد.

72 درصد از زنان بعد از ازدواج علاقه دارند کار خود را ترک کنند
ستاری خاطرنشان کرد: کشور ما با پول نفت مسموم شد؛ چون خواستیم به‌وسیله پول نفت شغل درست کنیم. ما باید زیست‌بومی داشته باشیم که کارآفرینان و استارتاپ‌ها از آن بیرون بیایند. زیست‌بوم الان زیست‌بومی نیست که یک زن در آن کارآفرین شود و به همین دلیل باید آن را اصلاح کنیم. آمارهای جهانی نشان می‌دهند 72 درصد از زنان بعد از ازدواج و 82 درصد از آنها بعد از زایمان علاقه به کنار گذاشتن کار دارند.

تنها 5 تا 10 درصد از ایده‌هایی که توانستند سرمایه‌گذار جذب کنند توسط زنان ارایه شده‌اند
او افزود: ایده‌های زنان با علاقه کمی از سوی سرمایه‌گذاران مواجه می‌شود. در سیستمی که وجود دارد زن ابتدا باید خودش را ثابت کند؛ در حالی‌که مرد یک آدم ثابت‌شده به‌شمار می‌رود. تنها 5 تا 10 درصد از ایده‌هایی که توانستند سرمایه‌گذار جذب کنند توسط زنان ارایه شده‌اند. در دنیا تنها 10 درصد از اقتصاد جهانی و 1 تا 2 درصد از مالکیت دارایی مربوط به زنان است. البته، در کشورهای پیشرفته آمارها بالاتر هستند.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور اظهار داشت: فضای ICT فضای خلاقیت و هوش است و قدرت بدنی در آن تأثیری ندارد. این‌جا جایی است که می‌توانیم در آن زیست‌بوم را ایجاد کنیم. باید درست کار کنیم تا بتوانیم این زیست‌بوم را در این دنیای جدید ایجاد کنیم. در حال حاضر، 55 درصد از فارغ‌التحصیلان علوم کامپیوتر در کشور ما زن هستند اما درصد زیادی از آنها فعالیت نمی‌کنند. خودمان باید تلاش کنیم تا این وضعیت تغییر پیدا کند.

باید تعداد سرمایه‌گذاران زن یا سرمایه‌گذارانی که به زنان اعتماد دارند را افزایش دهیم
ستاری در پایان گفت: باید تعداد سرمایه‌گذاران زن یا سرمایه‌گذارانی که به زنان اعتماد دارند را افزایش دهیم. زنان در حوزه‌های مختلفی از جمله حوزه‌های علوم انسانی، مد و لباس و… می‌توانند کار کنند؛ به شرط این‌که خودشان بخواهند و تلاش کنند. هر تغییری هزینه دارد و باید این هزینه‌ها را بپردازیم. این انگیزه در دولت وجود دارد که نقش زنان در این زیست‌بوم پررنگ شود.

سودابه رادفر؛ مشاور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در امور زنان سخنران دیگر این نشست بود که طی سخنانی گفت: یکی از بندهای سند راهبردی زنان در وزارت‌خانه مربوط به توان‌افزایی زنان می‌شود. یکی از شاخص‌های آن توسعه پایدار و متوازن است که از رهگذر توجه یکسان به زن و مرد و روستا و شهر حاصل می‌شود.

زنان بیشتر در شبکه‌های اجتماعی مبتنی بر سرگرمی و تفریح حضور دارند
او افزود: از آن‌جایی که زنان خانه‌دار بیشترین استفاده‌کنندگان از فضای مجازی هستند بر آن شدیم که آنها از کارآفرینی و اشتغال در این عرصه هم استفاده کنند. طبق بررسی‌هایی که انجام دادیم متوجه شدیم که زنان بیشتر در شبکه‌های اجتماعی مبتنی بر سرگرمی و تفریح حضور دارند؛ به همین دلیل تصمیم بر این شد که در حوزه توان‌افزایی آنها کار کنیم.

اجرای طرح ملی کارآفرینی زنان بر محور ICT
رادفر بیان داشت: در سال 96 و در دولت دوازدهم طرح ملی کارآفرینی زنان بر محور ICT در 50 نقطه کشور اجرا شد و در سال 97 بنا داریم این برنامه را در 270 نقطه کشور از جمله شهرها و روستاها ادامه دهیم. این طرح را امسال در روستای ابرکوه به‌صورت پایلوت اجرا کردیم که اجرای آن تاکنون موفقیت‌آمیز بوده است.

رشد 250 درصدی زنان در سمت‌های مدیریتی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات
مشاور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در امور زنان خاطرنشان کرد: در دولت یازدهم و دوازدهم اتفاقات خوبی در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات افتاده است؛ به‌طوری که شاهد رشد 250 درصدی زنان در انتصابات میانی به بالا بودیم. آقای آذری‌جهرمی نیز معتقد به امور زنان و حقوق زنان هستند و در دوره مدیریت ایشان انتصابات خوبی صورت گرفته است. برای اولین بار 3 مدیر در سمت‌های مدیریت ارشد وزارت‌خانه منصوب شدند و مدیران کل زن نیز از یک نفر به 3 نفر ارتقا پیدا کردند.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین موضوعات