کد خبر: 15862 | تاریخ انتشار: ۱۶:۵۲:۲۲ - یکشنبه ۲۰ اسف ۱۳۹۶ | بدون نظر | |

ابتکار: لایحه «تامین امنیت اجتماعی زنان در مقابل خشونت» نهایی شد

معاون زنان و خانواده رییس جمهور گفت: لایحه تامین امنیت اجتماعی زنان در مقابل خشونت توسط دولت نهایی شده است و باید به سرعت پس از بررسی توسط قوه‌قضاییه به دولت و مجلس ابلاغ شود.

به گزارش ایسنا، معصومه ابتکار در شورای اداری استان مرکزی با اشاره به اینکه تحقق عدالت به معنای واقعی و عدالت جنسیتی یکی از اهداف مهم دکتر روحانی است، عنوان کرد: در این راستا سیاست های ابلاغ شده از سوی مقام معظم رهبری به عنوان اسناد بالادستی و همچنین برنامه ششم توسعه کشور و مواد 101، 102 و 8 این قانون پیش رو است و حتی نگاه به مسئله زنان و خانواده فراقوه‌ای و فرابخشی است.

وی با تاکید بر اینکه ماده 101 برنامه ششم توسعه کشور رعایت عدالت جنسیتی را برای تمامی دستگاه‌های اجرایی کشور تکلیف کرده است، گفت: با وجود خدمات رسانی‌ها همچنان در برخی نقاط همچون مناطق مرزی و روستایی کمبودهایی وجود دارد، به عنوان مثال در بحث آموزش و پرورش در برخی روستاها امکان تحصیل تا مقطع ابتدایی وجود دارد و با وجود پیشرفت‌های علمی و آموزشی چشمگیر کشور هنوز مشکلات و کاستی های امکاناتی در برخی مناطق وجود دارد و این کمبودها تحقق شاخص‌های عدالت و آرمان‌های انقلاب را با مشکل مواجه کرده است.

ابتکار تصریح کرد: استان مرکزی با وجود اینکه وضعیت بیکاری خود را رو به بهبود سوق داده است اما هنوز بخش اعظمی از زنان تحصیلکرده آن فاقد شغل هستند و دولت براساس ماده 101 و سیاست‌های ابلاغی برای جبران عقب‌افتادگی‌ها در این بخش در تلاش است.

 

وی با اشاره به بحث نشاط به عنوان یکی دیگر از شاخص‌های تحقق عدالت که دکتر روحانی به دلیل برخی آمارهای شیوع افسردگی تاکید بسیاری بر آن دارد، گفت: براساس گزارشات ارائه شده استان مرکزی در این راستا اقدامات مناسبی را به انجام رسانده است اما هنوز در بحث ورزش دختران مشکلاتی وجود دارد و لازم است با توجه به چارچوب‌های موجود کشور سیاست‌گذاری مناسبی در این راستا صورت گیرد.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده به فعالیت سازمان‌های مردم نهاد که بانوان در این راستا پیشگام هستند اشاره کرد و افزود: شاخص‌های موجود در حوزه زنان مبنای کار است. شاخص‌های مختلف اجتماعی مانند عدالت باید مورد توجه قرار گیرد و در این راستا بحث خانواده نیز مدنظر است.

وی با اشاره به ماده 102 برنامه ششم توسعه کشور و موضوع خانواده تصریح کرد: در شرایط فعلی مسئله خانواده در تمام دنیا از اهمیت خاصی برخوردار است به نحوی که برای داشتن جامعه سالم و حتی اقتصاد سالم باید خانواده سالم در اختیار داشت و سلامت خانواده نیز شاخص‌های فرهنگی و اجتماعی را ارتقاء و توسعه می‌بخشد.

ابتکار با بیان اینکه خانواده‌های ایرانی به مانند دیگر خانواده‌های جهان تهدیداتی را پیش رو دارند و این امر شامل مشکلات معیشتی، اعتیاد و حتی خشونت می‌شود، به فرمایشات روز گذشته مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه رفتارهای ظالمانه در همه سطوح باید تغییر کنند و اصلاح شوند اشاره کرد و افزود: دولت لایحه تامین امنیت اجتماعی زنان در مقابل خشونت را نهایی کرده است و امید است که قوه‌قضاییه به سرعت آنرا بررسی کرده و به دولت و مجلس ابلاغ کند اما بحث کاهش خشونت علیه زنان تنها به قانون و لایحه خلاصه نمی شود بلکه باید فرهنگ سازی و آموزش لازم جهت ارتقای تاب آوری نیز مدنظر قرار گیرد.

وی طرح گفت‌وگوی ملی خانواده و بین‌نسلی را از دیگر طرح‌های تدوین شده دانست و گفت: این طرح در 10 استان کشور در حال اجراست و امروز نیز در استان مرکزی وارد فاز اجرایی می شود که همراهی همه دستگاه‌های اجرایی را می‌طلبد تا تاب‌آوری بهبود یابد و وضعیت خانواده‌ها در استان مرکزی نیز ارتقاء یابد.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده بر ضرورت ترویج و اجرای طرح گفت‌وگوی بین‌نسلی تاکید کرد و گفت: نسل جوان پرسش‌های بسیاری دارد که اگر پاسخگوی آن نباشیم از جای دیگر اطلاعات لازم را کسب می‌کنند.

وی در خصوص اشتغال در حوزه زنان اظهار کرد: در این راستا دو طرح اشتغال پایدار و اشتغال فراگیر تنظیم و سهم زنان نیز دیده شده است و در سیاست‌گذاری‌های استان نیز باید مورد توجه قرار گیرد. همچنین ظرفیت‌های استان در زمینه گردشگری طبیعی، توریسم سلامت و صنایع دستی نیز مورد توجه قرار گیرد.

ابتکار اضافه کرد: امروز 75 درصد صنایع دستی کشور توسط زنان تولید می‌شود و در استان مرکزی با توجه به سبقه فرهنگی و تاریخی نیز این ظرفیت وجود دارد و باید به کار گرفته شود.

وی با اشاره به طرح حمایت از کارآفرینان و ارتقای توانمندی آنان در سطح ملی و اعتبارات استانی عنوان کرد: در زمینه توسعه اشتغال زنان نیز با همکاری وزارت ارتباطات به فناوری‌های نوین نیز توجه شده است و استفاده از IT برای توان‌افزایی زنان مورد توجه است. همچنین در زمینه اشتغال زنان سرپرست خانواده نیز دولت نگاه و هدفگذاری‌های ویژه‌ای دارد و استان نیز باید پیگیر توسعه اشتغال این قشر باشد و حتی به کمک دستگاه‌های اجرایی مرتبط به این امر مانند کمیته امداد، بهزیستی، بیمه‌ها کارگروه هماهنگ‌کننده امور را تشکیل دهد.

معاون زنان و خانواده رییس جمهور  با تاکید بر اینکه استان‌ مرکزی از نظر کمی و کیفی یکی از استان‌های موفق در زمینه فعالیت سازمان‌های مردم نهاد است گفت: حتی در بحث آلودگی هوا که خوشبختانه اراک وضعیت بهتری را نسبت به سنوات اخیر دارد که بخشی از آن حاصل تلاش سمن‌هاست. تشکل‌ها در انجام بخشی از امور نقش پررنگی دارند و در همین راستا به منظور توان‌افزایی، برون‌سپاری امور و دخالت دادن آنها پیش‌بینی‌های لازم صورت گرفته است و می‌توانند در کارگروه‌های استان حاضر شده و نقش‌آفرینی داشته باشند و در کنار همکاری دیده‌بانی را نیز به انجام برسانند.

وی با اشاره به بخشنامه ابلاغی دولت مبنی بر اختصاص 30 درصد از پست‌های دولتی به بانوان تصریح کرد: تلاش بر این است که تا پایان دولت دوازدهم این میزان تصدی بانوان اجرایی شود چراکه باید عقب‌افتادگی‌های موجود جبران شود؛ می‌توان با استفاده از توان بانوان تحصیلکرده طبق شایستگی واگذاری‌ها انجام شده و کارآمدی دولت را افزایش بخشید.

 

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین موضوعات