کد خبر: 15879 | تاریخ انتشار: ۹:۲۹:۴۲ - چهارشنبه ۱۵ فرو ۱۳۹۷ | بدون نظر | |

نظام آموزش مددکاری اجتماعی بازنگری شود

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران گفت: بازنگری در نظام آموزش مددکاری اجتماعی در دانشگاه ها و آموزش های ضمن خدمت مددکاران اجتماعی اجتناب ناپذیر است.

سیدحسن موسوی چلک روز چهارشنبه در آستانه روز مددکار اجتماعی (11فروردین) در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با توجه به بین رشته ای بودن مددکاری اجتماعی و لزوم بهره گیری از دانش سایر علوم مرتبط در این حوزه نیز مددکاران اجتماعی می بایست دانش و اطلاعات خود را افزایش دهند در غیر این صورت از سایر رشته های مرتبط عقب تر خواهند ماند.
وی با اشاره به اینکه در تعریف جدید جهانی مددکاری اجتماعی تفاوت های خاص با تعاریف قبلی ایجاد شده است،گفت :بر اساس این تعریف مددکاران اجتماعی باید نقش و سهم خود را هر جامعه ای در توسعه،انسجام ، مسئولیت، رفاه، سلامت سیاستگذاری، به زیستن اجتماعی را مشخص کند.
موسوی چلک با بیان اینکه با اتکا به منابع علمی موجود مددکاری اجتماعی نمی تواند در تحقق این تعیین کننده های اجتماعی سهم به سزایی داشته باشد ،گفت : نتیجه ناکارآمدی مددکاری اجتماعی در برون رفت از شرایط اجتماعی موجود و تحقق به زیستن اجتماعی برای همه مردم خواهد بود .
وی اعلام کرد:بنابراین به همین منظور ، با توجه به تعریف جدید جهانی مددکاری اجتماعی ضرورت بازنگری در چهار حوزه بیش از پیش احساس می شود.
رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران ،حوزه های آموزش و تولید دانش،ساختار اجرایی مددکاری اجتماعی،سیاستگذاری اجتماعی و منابع اجتماعی (برنامه ها/خدمات) را ازحوزه هایی برشمرد که ضرورت بازنگری در آنها احساس می شود.
وی با تاکید براینکه ،مددکاران اجتماعی می بایست در حوزه مسئولیت اجتماعی و مطالعه گیری اجتماعی بیش از پیش تلاش کنند ،گفت :تشکیل سازمان نظام مددکاری اجتماعی می تواند حمایت های صنفی از مددکاران اجتماعی و جایگاه حقوقی آنان را تقویت کند .
وی افزود:در این زمینه در گذشته پیگیری های انجام و درحال پیگیری است که تحقق آن نیازمند همکاری همه افراد و سازمان های موثر و مرتبط است ،گر چه این امر ، زمان بر است ،ولی نباید دست از تلاش برای تحقق تشکیل این سازمان همچون سایر حوزه ها از قبیل ، پزشکی ، پرستاری ، روانشناسی ، مهندسی، منابع طبیعی و کشاورزی برداشت .
موسوی چلک خاطر نشان کرد: بازنگری در طرح طبقه بندی مشاغل توسط سازمان امور اداری و استخدامی با هدف ممنوعیت جذب افراد غیر متخصص در پست های سازمانی مددکاری اجتماعی و سختی کار مددکاران اجتماعی ضروری است .
وی بابیان اینکه ،مددکاری اجتماعی در حوزه اقدامات با نگاه آینده نگری اجتماعی، نیازمند نوآوری و خلاقیت است، گفت: امیدواریم که بیش از پیش شاهد ارتقاء شاخص های سلامت اجتماعی در جامعه باشیم تا « به زیستن اجتماعی » را تجربه کنیم .
امسال روز مددکار اجتماعی همزمان با سالروز ولادت حضرت علی (ع) برگزار می شود.

*مددکاری اجتماعی در ایران تخصصی شود
وی در ادامه گفت: مددکاری اجتماعی در ایران باید تخصصی شود که این شرایط می تواند جایگاه تخصصی خدمت اجتماعی را بیش از پیش نمایان سازد.
موسوی چلک افزود: مددکاری اجتماعی در ایران 60 سال سابقه فعالیت علمی دارد، ولی این واقعیت را باید پذیرفت که رشد علمی این حرفه در ایران به اندازه سابقه اش در کشور نیست ،حوزه های اجتماعی را واقعا جدی بگیریم.
وی اظهار کرد وضعیت اجتماعی کشور در حوزه خانواده، کودکان، زنان، سالمندان، معلولین، آسیب های اجتماعی، جرایم، بیماری ها، سلامت اجتماعی، نشاط اجتماعی، سرمایه اجتماعی نگران کننده است.
موسوی چلک خاطر نشان کرد: برای برون رفت از این شرایط یا به عبارت بهتر کنترل این شرایط بهره گیری از ظرفیت مددکاران اجتماعی در کنار سایر متخصصین می تواند تاثیرگذار باشد.
وی تاکید کرد: ما از فقر دانش و تولیدات علمی بومی رنج می بریم و به همین دلیل سهمی هم در تولید دانش جهانی نداریم ،بنابراین می بایست برای تولید دانش و اثرگذاری در این عرصه در ایران تلاش بیشتری صورت گیرد .

*افزایش تعاملات جامعه جهانی ضرورتی اجتناب ناپذیر است
موسوی چلک گفت:افزایش تعاملات با جامعه جهانی و دانشگاه ها و مراکز علمی مرتبط با مددکاری اجتماعی ضرورتی اجتناب ناپذیر است.
وی اضافه کرد:گام اول جدی تحقق این موضوع از طریق برگزاری اولین کنگره بین المللی60 سال مددکاری اجتماعی در ایران در آذر ماه 1396 برداشته شد،گرفتن اولین کرسی جهانی در کمیته اخلاق فدراسیون بین المللی مددکاران اجتماعی و انتخاب رییس انجمن به عنوان کمیسر اخلاق فدراسیون گام دیگری است که برداشته شده است .
وی افزود: انعقاد تفاهم نامه با 9 انجمن از 8 کشور در آذر ماه سال 1396 گام دیگری برای تقویت این تعاملات محسوب می شود .
رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران گفت : البته در سال جاری نیز این ارتباطات گسترده تر خواهد شد ،چرا که بهره گیری از دانش و تجارب جهانی و انتقال تجارب داخلی به جامعه جهانی می تواند پویایی علمی در این حوزه را به دنبال داشته باشد.
وی با بیان اینکه بر این باور هستم که برای تقویت جایگاه مددکاران اجتماعی در کشور می بایست در عرصه سیاستگذاری های کلان کشور حضور موثرتری داشته باشیم ،تصریح کرد : در طی این چند سال انجمن مددکاران اجتماعی ایران سعی کرد در این راه گام های اساسی بردارد ولی هنوز کافی نیست نیازمند کاربیشتری است .

RelatedPost

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین موضوعات