کد خبر: 15953 | تاریخ انتشار: ۱۲:۳۰:۲۷ - پنجشنبه ۲۰ ارد ۱۳۹۷ | بدون نظر | |

اقدامات بهزیستی برای گسترش خدمات مددکاری اجتماعی در کشور

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی گفت: تعداد کلینیک های مددکاری اجتماعی این سازمان طی دولت تدبیر و امید از 380 مورد به 430 کلینیک افزایش یافته است .

به گزارش ایرنا ،حبیب الله مسعودی فرید روز شنبه در آیین گردهمایی مددکاران و گرامیداشت روز مددکاری اجتماعی در کرمان با بیان اینکه سازمان بهزیستی اقدامات مفیدی در حوزه مددکاری اجتماعی کشور انجام داده است افزود: افزایش کلینیک مددکاری اجتماعی طی سالهای آینده نیز در دستور کار معاونت اجتماعی این سازمان قرار دارد.
وی ادامه داد: حوزه فعالیت این کلینیک ها زمانی به بانوان محدود می شد در حالی که اکنون گسترش یافته است.
وی گفت: این سازمان همچنین راه اندازی مددکاری اجتماعی مدرسه را در دست اقدام دارد و امروز سازمان بهزیستی با همکاری وزارت آموزش و پرورش در حال ایجاد آن است.
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور افزود: مددکار در مدرسه رابط بین خانواده، مدرسه و منابع موجود جامعه برای مدیریت دانش آموزان است.
وی عنوان کرد: محتوای آموزشی طرح مددکار در مدرسه و راهنمای آن آماده و نهایی شده و بزودی اجرایی می شود.
وی گفت: طرح مددکار در مدرسه (نماد )در چند استان به عنوان پیشگام در حال اجرا است و تا پایان سال 98 تمامی مدارس کشور زیر پوشش این سیستم قرار می گیرند.
مسعودی فرید افزود: بدلیل محدودیت منابع انسانی باید شخصی چند ظرفیته در مدارس وجود داشته باشد و با اصول مددکاری، روانشناسی و بهداشت آشنا باشد تا اقدامات آموزشی را در مدارس انجام دهد.
وی تصریح کرد: یکی از اقدامات سازمان ، مددکاری اجتماعی در حوزه طلاق است و با اجرای این طرح افرادی با مشارکت در این دوره های تخصصی در کلینیک های مددکاری اجتماعی طی 600 ساعت آموزش (از جمله 350 ساعت کاروزی) گواهی دریافت می کنند.
وی گفت: سامانه الکترونیک مداخله در طلاق برای فعالیت های مددکاری اجتماعی راه اندازی شده است لذا مشکلات طلاق به این سامانه ارجاع می شود.
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی افزود: سومین اقدام سازمان بهزیستی طی سالهای گذشته مدیریت مورد برای کودکان دارای اعتیاد است و اساسنامه مدیریت مورد برای اعتیاد کودکان زیر 18 سال با همکاری ستاد هماهنگی مبارزه با مواد مخدر، وزارت کشور و آموزش و پرورش در حال طراحی است.
وی بیان کرد: مسئولیت زنان سرپرست خانوار در کارگروه وزارت کشور بر عهده سازمان بهزیستی است و با همکاری دستگاه های اجرایی مطالعات در این زمینه در حال اجرا است.
مسعودی فرید گفت: برای وضعیت زنان سرپرست خانوار برنامه ای طراحی شده که در آخرین نشست شورای اجتماعی کشور ارائه شد و مورد استقبال اعضای این شورا قرار گرفت.
وی افزود: طرح توانمندسازی زنان سرپرست خانوار مصوب شده و این برنامه سازمان بهزیستی، محور فعالیت های دفتر ریاست جمهوری قرار گرفته است.
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی با بیان اینکه این سازمان متولی سلامت اجتماعی است گفت: دبیرخانه سلامت اجتماعی با مصوبه شورای اجتماعی کشور در سازمان بهزیستی ایجاد شده است.


وی افزود: این دبیرخانه با همکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت بهداشت، درمان، آموزش پزشکی محوریت سلامت کشور را بر عهده گرفته است.
مسعودی فرید اضافه کرد: برای سلامت اجتماعی سازمان بهزیستی چهار نشست با حضور نمایندگان اعضای شورای اجتماعی کشور از جمله نمایندگان دانشگاهیان، نمایندگان سازمان های مردم نهاد، اصناف و گروه های مردمی برگزار شده است.
وی گفت: با اجرای طرح ایجاد نظام جامع خدمات اجتماعی کشور که در حال طراحی است خدمات رسانی بصورت منسجم در کشور فعال می شود.
وی افزود: فاز پیشگام طرح ایجاد نظام جامع خدمات اجتماعی کشور در اسلامشهر تهران در حال اجرا است.
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی ادامه داد: تاکنون ارائه وعده غذایی، شنوایی سنجی و دیگر خدمات توسط این سازمان انجام می شده اما انسجام نداشته است.
وی گفت: با توجه به سیاست اقتصاد مقاومتی باید از ظرفیت موجود استفاده برده و بهره وری سلامت اجتماعی را در جامعه افزایش داد لذا باید شبکه ارائه خدمات اجتماعی در کشور اجرا شود که ثمرات خوبی خواهد داشت.
وی افزود: امروز سلامت اجتماعی در کشور بخوبی توسعه یافته و با نگاهی جدید خدمات سطح بندی و در این زمینه به مردم آموزش داده می شود و کم شدن میزان مرگ و میر موفقیت این سازمان را در پیشبرد اهداف دولت در زمینه سلامت اجتماعی نشان می دهد.
مسعودی فرید ابراز کرد: بزودی نظام ارائه خدمات اجتماعی توسط رئیس سازمان بهزیستی کشور در حضور مقام معظم رهبری و سران سه قوه به عنوان ایده ای نو در زمینه کمک به کاهش آسیب های اجتماعی ارائه می شود.
وی گفت: باید موضوع و دانش مددکاری افزایش یابد و جامعه محور باشیم.
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی افزود: این سازمان در پی بازنگری عناوین مددکاری برای تخصصی شدن دانش مددکاری اجتماعی است.
وی در بخش دیگری از سخنانش اظهار کرد: 80 درصد ریشه برخی از بیماری ها عوامل اجتماعی است لذا باید با نگاهی فرابخشی و سیستمی تر به موضوعات اجتماعی نگاه کرد.
مسعودی فرید گفت: افزایش میزان رفاه طبقات اجتماعی در برخی از شهرها امید به زندگی را تا 25سال افزایش می دهد و عرصه مددکاری نارسایی، فرصت ها و نابرابری و استفاده از منابع را تامین می کند و شکاف طبقاتی و گروه ها را کاهش می دهد.
وی افزود: حوزه اجتماعی موضوعی میان رشته بوده و باید از دیدگاه رشته های مختلف به آن توجه شود تا مسائل اجتماعی امروز جامعه حل شود.
وی تصریح کرد: انسان موجودی چند جانبه است و در برنامه ریزی باید به تمامی جوانب آن توجه شود لذا فعالیت های فرابخشی می تواند برای رفع مشکلات اجتماعی انسان ها موثر باشد.
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور با اشاره به اینکه 23.6 درصد از جمعیت کشور اختلال روانشناختی دارند افزود: باید برای مقابله با اختلالاتی از جمله افسردگی در حوزه روانشناختی فعالیت شود.
وی افزود: در عرصه مددکاری اجتماعی تقسیم بندی های متفاوتی وجود دارد و مددکاری اجتماعی از جمله در حوزه های فردی، خانواده و مدرسه و اختلالات روانشناختی و سوء مصرف مواد مخدر، سلامت عمومی و بیمارستان نقشی مهم ایفا می کند.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین موضوعات