کد خبر: 1600 | تاریخ انتشار: ۰:۰۱:۱۵ - سه شنبه ۱۸ بهم ۱۳۹۰ | بدون نظر | |

کاپیتولاسیون در کنکور دکترا : نورچشمی ها به جای دانشجویان قبول شده !

نکته جالب توجه آن که از میان ده نفر مذکور، حتی یک نفر نیز در کنکور کتبی برای این دانشگاه پذیرفته نشده و اکثریت آنان یعنی 6 نفر حتی کنکور دکترا نیز نداده بودند.این افراد نورچشمی بدون آن که تسلط به زبان خارجی و یا تحصیل در دانشگاههای خارج را داشته باشند، به عنوان تبدیل بورس خارج به داخل در دانشگاههای دولتی پذیرش می شوند
در حالی که پیش از این به بهانه پولی شدن دانشگاه ها و اعتراض به رییس دانشگاه آزاد، گروهی از افراد تحت عنوان دانشجویان عدالتخواه به تجمع و اعتراض می پرداختند، با وجود برخی تبعیض ها در کنکور دکترای امسال دانشگاهها، هیچ اعتراضی به گوش نمی رسد. به گزارش خبرنگار بازتاب امسال در اولین سال اجرای کنکور سراسری دکترا ، بسیاری از کسانی که از نظر علمی و پژوهشی در دانشگاه ها پذیرفته شده بودند، از تحصیل در مقطع دکترا محروم شدند و در عوض بسیاری از افراد که نه تنها در کنکور دکترا قبول نشده بودند بلکه حتی کنکور نیز نداده بودند، موفق به ورود به این مقطع شدند.

بر اساس اطلاعات کسب شده توسط خبرنگار بازتاب از یکی از دانشکده های بزرگترین دانشگاه علوم انسانی کشور، از مجموع ده نفر پذیرفته شده در کنکور کتبی و مصاحبه این دانشکده، حتی یک نفر نیز به عنوان دانشجوی دکترا پذیرفته نشد و اسامی ده نفر دیگر به عنوان پذیرفته شدگان در مقطع دکترا اعلام گردید.

نکته جالب توجه آن که از میان ده نفر مذکور، حتی یک نفر نیز در کنکور کتبی برای این دانشگاه پذیرفته نشده و اکثریت آنان یعنی 6 نفر حتی کنکور دکترا نیز نداده بودند.

شیوه مورد استفاده برای پذیرفتن این دانشجویان بدون کنکور، اعلام آنان به عنوان بورس خارج از کشور به صورت صوری و سپس تبدیل بورس خارج از کشور آنان به داخل بوده است.
در حالی که مطابق با آیین نامه های وزارت علوم، تبدیل بورس خارج به داخل پس از گذراندن دست کم سه سال از مقطع دکترا و قبولی در واحدهای درسی این مقطع ممکن است، اما برخی افراد نورچشمی بدون آن که تسلط به زبان خارجی و یا تحصیل در دانشگاههای خارج را داشته باشند، به عنوان تبدیل بورس خارج به داخل در دانشگاههای دولتی پذیرش می شوند و عملا بدون هیچ گونه صلاحیت علمی و رقابتی از یک رانت بزرگ تحصیلی آن هم در مقطع دکترا برخوردار می شوند.

جالب اینجاست که پیش از این در مورد رانت آقازاده ها مطالبی گفته می شد، اما در شیوه جدید برخی از مسئولان نیز شخصا از رانت استفاده می کنند.

در میان پذیرفته شدگان افرادی با سنین بالای چهل سال و پنجاه سال هم دیده می شوند که با توجه به مدت تحصیل دکترا عملا در آستانه بازنشستگی مدرک خود را دریافت می کنند و عملا فرصت خدمتی با استفاده از این فرصت تحصیلی به جامعه ندارند.

خبرگزاری عصر ایران
استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین موضوعات