کد خبر: 16039 | تاریخ انتشار: ۱۱:۳۸:۲۱ - پنجشنبه ۳۱ خرد ۱۳۹۷ | بدون نظر | |

مادر بودن یا نخست وزیر بودن؟ نخست وزیر نیوزیلند باردار شد

در اتفاقی نادر در دنیای سیاست عالی‌ترین مقام سیاسی کشور نیوزیلند بامداد روز پنج شنبه (امروز) برای به دنیا آوردن نخستین فرزند خود در بیمارستان بستری شد.

در زمانه ای که هنوز نسبت نقش زنان در دنیای سیاست و جایگاه های عالی یا میانه کشور با نقش مادری و خانه داری در بسیاری از نقاط جهان مشخص نشده است و حتی در کشورهای ثروتمندی مانند جوامع عربی هنوز زنان از حقوق ابتدایی قرن بیست و یکم مانند حق رای و رانندگی و امثال آن محروم اند در نقطه ای از جهان یک نخست وزیر جوان “بدون شرمندگی” بچه دار شد.

در سالهای گذشته که در بحبوحه بررسی مرخصی زایمان مردان و زنان در مفاد لوایحی مانند «ترویج تغذیه با شیر مادر» ، لایحه «اصلاح قوانین جمعیت و تنظیم خانواده» یا ماده 118 لایحه برنامه ششم توسعه در مجلس شورای اسلامی برخی نمایندگان به ریش مردانی که منتظر بودند تشویقهایی برای پدران و مادران شاغل دولتی برای بچه دار شدن تصویب شود می خندیدند که زن باید بچه بیاورد و مرد کار کند.

در

بسیاری از کشورهای در حال توسعه و حتی توسعه یافته تر نقش زن خانه داری است و این در قوانین متعدد کشور ما به وضوح تبلیغ می شود و بر همین اساس هم مدیران مرد هرگز حضور زنی که قابلیت بچه دار شدن را داشته باشد را برنمی تابند.

در این چنین فضایی خبر حاملگی فرد اول کشور نیوزیلند خبر داغی برای رسانه ها و شادمانی و تحسین شهروندان یکی از زیباترین کشورهای جهان که به بهشت روی زمین هم معروف است به دنبال آورد.

به گزارش عصرایران به نقل از رسانه‌های جهانی، ” جسیندا آردرن” نخست وزیر 38 ساله نیوزیلند امروز برای به دنیا آوردن فرزندش به بیمارستان رفت و به مدت 6 هفته نیز پس از زایمان به مرخصی خواهد رفت و زمام امور کشور را به معاونش خواهد سپرد.

این مرخصی و زایمان، در میانه یک مسئولیت مهم سیاسی از همان زمان اعلام از سوی نخست وزیر نیوزیلند در کانون توجه رسانه‌ها قرار گرفته بود چون دستکم در 30 سال گذشته سابقه‌ای مشابه در عالم سیاست جهان نداشته است. پس از انتشار خبر بارداری جسیندا در 4 ماه پیش موجی از تبریکات و شادباش های رهبران جهان به نخست وزیر جوان نیوزیلند روانه شد.

نخست وزیر نیوزیلند ساعت 5:50 دقیقه بامداد امروز – به وقت محلی- به همراه همسرش به بیمارستان “اوکلند” رفت تا فرزند خود را به دنیا آورد.

اصحاب رسانه‌ها و بسیاری از خبرنگاران نیز که از چند روز پیش – از روز یکشنبه این هفته شایعه بود که نخست وزیر برای زایمان به بیمارستان خواهد رفت- گوش به زنگ بودند در بیمارستان تجمع کرده و منتظر به دنیا آمدن نخستین فرزند نخست وزیر هستند.

” جسی چیانگ” یک خبرنگار زن نیوزیلندی در صفحه توییتر خود با انتشار عکسی از پذیرایی صبحانه از اصحاب رسانه در بیمارستان نوشت: هنوز از بچه خبری نیست و کارکنان در حال پذیرایی از خبرنگاران هستند.

در روزهای گذشته بسیاری از کاربران شبکه های اجتماعی در نیوزیلند با درست کردن هشتگ ” firstbaby” به انتشار مطالب درباره نخست وزیر و نخستین فرزند در راه او پرداخته اند.

“جسیندا آردرن” چهلمین نخست وزیر تاریخ نیوزیلند محسوب می‌شود. او سال گذشته میلادی و پس از انتخابات سراسری به کرسی نخست وزیری نیوزیلند رسید. او جوان‌ترین نخست وزیر تاریخ نیوزیلند و سومین نخست وزیر زن این کشور محسوب می‌شود. آردرن حامی “برجام” و از منتقدان سیاست های دولت دونالد ترامپ است.

آردرن هم‌اینک در کنار رهبرانی چون ” ماکرون “فرانسوی، “ترودو” کانادایی و “کورتس” اتریشی از جمله گروهی از رهبران نسل جدید و جوان دنیا را شامل می‌شوند که در سنین زیر 40 سال به عالی‌ترین مقام سیاسی کشورشان نایل آمده‌اند.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین موضوعات