کد خبر: 1614 | تاریخ انتشار: ۰:۰۴:۳۳ - سه شنبه ۱۸ بهم ۱۳۹۰ | ۷ نظر | |

سگ‌درمانی و کتک‌درمانی در کمپ‌های ترک اعتیاد!

سلامت نیوز : برخی از کمپ‌های ترک اعتیاد برای درمان معتادان به اقداماتی نظیر گرسنه ‌نگهداشتن، ضرب‌و‌شتم و انداختن آن‌ها در استخرهای آب سرد متوسل می‌شوند؛ روشهایی غیرعلمی که در این کمپ‌ها به «سگ‌درمانی» شهرت یافته‌اند.

سگ‌درمانی با هزینه کم یا درمان به شیوه‌ای علمی و انسانی با هزینه بالا. این یک دوراهی است که اغلب معتادانِ خواهان ترک اعتیاد به آن می‌رسند. مقصد اول، کمپ‌های وسط بیابان است و دومی کلینیک‌های مجهز و پیشرفته.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از قانون، افرادی که تصمیم می‌گیرند اعتیاد را ترک ‌کنند، به خوبی می‌دانند که این کار خرج مالی و ریاضت جسمی و روانی دارد. بررسی‌ها نشان می‌دهد که ترک اعتیاد در «کلینیک‌ها» با «کمپ‌ها» زمین تا آسمان فرق دارد، دلیل این تفاوت هم فقط پول است. فرد معتاد اگر پول بیشتری بدهد در بهترین کلنیک و با روش‌های استاندارد، دوره درمانی را طی می‌کند و در غیر این صورت باید برای ترک اعتیاد به کمپ برود و روش‌های کتک‌درمانی و سگ‌درمانی را تجربه کند که نه فقط اعتیاد را درمان نمی‌کند، بلکه باعث تمایل فرد به مواد مخدر‏، حتی بیشتر از گذشته می‌شود.

کمپ‌ها؛ از ناهنجاری‌های جنسی تا انداختن در استخر آب سرد
اخبار نگران‌کننده‌ درباره وضعیت اسفناک برخی کمپ‌های ترک اعتیاد کم نیست؛ از توهین‏، ضرب‌و‌شتم و گرسنگی معتادان تا برخی تاهنجار‌های جنسی و حتی قتل. چندی پیش رئیس مرکز تحقیقات روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران هم بر این موضوع صحه گذاشت: «برخی از کمپ‌های غیر‌مجاز برای ترک اعتیاد معتادان به اقداماتی نظیر گرسنه ‌نگهداشتن و ضرب‌و‌شتم می‌پردازند.» روانشناسان می‌گویند این روش‌ها معتاد را از ادامه ترک اعتیاد به وحشت می‌اندازد و از لحاظ روانی به آنها ضربات جبران‌ناپذیری می‌زند. یکی از پزشکان متخصصی در زمینه درمان اعتیاد هم با اشاره به روش‌های غیرعلمی می‌گوید: «کم نیستند مراکزی که از روش های غیرعلمی مثل سگ‌درمانی و انداختن در استخرهای آب سرد استفاده می‌کنند.»

سازمان بهزیستی مجوز تأسیس کمپ‌های‌ ترک اعتیاد را صادر می‌کند و وظیفه نظارت بر آنها را هم برعهده دارد و تاکنون به 380 کمپ مجوز فعالیت داده است. یکی از مهم‌ترین نهادهایی که به فعالیت کمپ‌ها انتقاد دارد، نیروی انتظامی است. چندی قبل بود که فرمانده نیروی انتظامی تهران از ضعف نظارت بر این کمپ‌ها انتقاد کرد. به گفته مسئولان نیروی انتظامی بیش از 80 درصد مراکز ترک اعتیاد بدون مجوز و غیرقانونی هستند و برای کسب درآمد هر کاری می‌کنند؛ از گرفتن هزینه بیشتر تا رفتارهای خشونت‌آمیز. البته این همه ماجرا نیست، بسیاری از این کمپ‌ها برای کسب درآمد بیشتر از کمپ‌هایی که بدون مجوز هستند شکایت می‌کنند تا بساط آنها را جمع کنند. مسئولان این کمپ‌ها نگران جان معتادان و شیوه برخورد با آن‌هانیستند، بلکه در فکر جیب خودشان هستند تا پول بیشتری به دست آورند.

معتادان بی‌پول و کمپ‌های ارزان‌قیمت
مسئول یکی از این کمپ‌ها از بستری در دوره‌های 21 روزه و با هزینه 200 هزار تومان می‌گوید.

یکی از مسئولان مراکز ترک اعتیاد می‌گوید: «معتادانی که به کمپ می‌روند، می‌خواهند با روشی که کمترین هزینه دارد، اعتیادشان را ترک کنند. این کمپ‌ها برای یک دوره سه هفته‌ای حداکثر 300 هزار تومان می‌گیرند که حتی این مبلغ را هم برخی از معتادان به زور فراهم می‌کنند.»

وی با اذعان به کمبودهای این کمپ‌ها می‌گوید: «بیمار در این کمپ‌ها واقعاً رنج می‌کشد چون در این مراکز دارو و روانپزشک نیست و وقتی بیمار خمار می‌شود او را کتک می‌زنند و از روش‌های خشونت‌آمیز و زور استفاده می‌کنند.»

جالب اینکه مسئولان بهزیستی نیز به وجود این کمپ‌های بدون مجوز اعتراف می‌کنند و روش‌های ترک اعتیاد آنها را غیراستاندارد می‌خوانند، اما این وسط معلوم نیست که چه کسی مسئولیت برخورد با این کمپ‌های غیرمجاز را بر عهده دارد.

یکی از مدیران مراکز ترک اعتیاد که با کار این کمپ‌ها از نزدیک آشناست، می‌گوید: «‌مدیران بیشتر این کمپ‌ها افراد معتادی هستند که خودشان پاک شده‌اند و در جای دورافتاده‌ای مانند بیانان‎های اطراف تهران، کمپی را با همکاری چند نفر از معتادان بهبودیافته راه می‌اندازند.»

وی درباره اعمال خشونت در این کمپ‌ها می‌گوید: «وضعیت نظارت اصلاً خوب نیست. اگر بر این کمپ‌ها ماهی یک‌بار هم نظارت کنند اوضاع خیلی بهتر می‌شود. در این کمپ‌ها هر گلایه‌ای از طرف بیماران شود، با این پاسخ مواجه می‌شوند که بیمار با پای خودش آمده و اینجا را انتخاب کرده و به ما ربطی ندارد.»

کلینیک‌ها؛ ترک اشرافی و بهبود پایدار‌تر
این روزها تبلیغات کلینیک‌های ترک اعتیاد با شعارهایی مانند ترک اعتیاد بدون درد، ترک اعتیاد صددرصد تضمینی، ترک اعتیاد در یک هفته و… در همه‌جا دیده می‌شود. خیلی از این درمانگاه‌های خصوصی مدعی هستند به معتادان برای ترک اعتیاد سریع و بدون درد کمک می‌کنند، اما این کمک نیازمند صرف هزینه‌های هنگفت از طرف افراد معتاد و خانواده‌های آن‌هاست.

مسئول یکی از این کلینیک‌ها درباره این هزینه‌ها می‌گوید: «کلینیک ما دو روش دارد. یکی اینکه معتاد سه روز برای سم‌زدایی بستری می‌شود و هزینه آن یک میلیون و 500 هزار تومان است. روش دیگر ترک تدریجی است که دوره‌ای دو تا سه هفته‌ای دارد و تاثیرگذاری بیشتری می‌دهد. در این روش هم درمان دارویی انجام می‌شود و هم معتاد تحت نظر تیم روان‌درمانی قرار می‌گیرد. هزینه این روش هر شب 260 هزار تومان در اتاق‌های مشترک و 300 هزار تومان در اتاق خصوصی است.» به عبارتی هزینه‌ای در حدود 6 میلیون تومان برای ترک اعتیاد در چنین کلینیکی باید از سوی فرد معتاد که امروزه بیمار شناخته می‌شود پرداخت شود؛ هزینه‌ای که می‌توان گفت از توان قریب به اتفاق این افراد خارج است.

مسئول کلینیک دیگری هم می‌گوید: «در مرکز ما معتاد چهار شب بستری می‌شود و مواد به‌طور کامل از بدنش پاک می‌شود و این یعنی 50 درصد کار. مابقی ترک اعتیاد روحی و روانی است و معتاد باید مدت‌ها تحت نظر دکتر و روانپزشک باشد. هزینه بستری برای فرد معتاد شبی 200 تا 250 هزار تومان است و کسانی که به صورت سرپایی درمان می‌شوند بیش از 100 هزار تومان در ماه باید هزینه کنند.

مسئولان مراکز دیگر هم به هزینه‌های تقریباً مشابه‌ای اشاره می‌کنند. یکی می‌گوید: «معتاد چهار شبانه روز بستری می‌شود و بدون درد و خماری بدنش پاک‌سازی می‌شود و سپس با دارو تا 6 ماه کنترل می‌شود. هزینه ترک اعتیاد در مرکز ما 650 هزار تومان است.»

مجوز این کلینیک‌های خصوصی از سوی دانشگاه شهید بهشتی صادر می‌شود. این کلینیک‌ها متشکل از تیم درمانی‏، روانپزشک، روان‌درمان و مددکار است. بیشتر این کلینیک‌ها اصول اولیه را رعایت می‌کنند. روان‌پزشکی و روان‌درمانی، گروه‌درمانی، خانواده‌درمانی و برگزاری کلاس‌ها و دوره‌های آموزشی هم اقداماتی است که در بیشتر کلینیک‌ها برای بهبود سریع روندِ درمانی و کاهش احتمال بازگشت اعتیاد انجام می‌شود.

به هر حال فرق کمپ وکلنیک زیاد است؛ از مکان استقرار گرفته تا روش‌ها‏، هزینه‌ها و نتایج. اینجا هم پول مشخص می‌کند که معتاد کدام راه برای بازگشت می‌تواند انتخاب کند؛ ترک سگی در کمپ‌ها یا ترک اشرافی در کلنیک‌ها.

بیشتر: .::سلامت نیوز :سرویس خبری: درمان:سگ‌درمانی و کتک‌درمانی در کمپ‌های ترک اعتیاد!::.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است


۷ دیدگاه مطلب براي " سگ‌درمانی و کتک‌درمانی در کمپ‌های ترک اعتیاد! " ارسال شده است.

  1. یه سفره ای در برخی از مکانها باز شده به نام کمپ که یه عده دارن ازش نان میخورند بلا نسبت یک عده اینها اگر اینها کمپ دار نبودنند چه کار مفیدی از ان ها بر می امد؟. الان داخل کمپ رسم و جایگاهی را دارند و برای خودشان دارنند فرمان روایی میکنند.کجا باشند از اینجا بهتر؟ . یه عده به تمام عیار لاشخور هم دور خودشان جمع کردن به عنوان مسولین نظم که حکم همان سگهایی را دارنند که صاحبشان هر کس را که نشان بدهد میگیرن در مورد بازرسی هم تجربه شخصی من در کمپی بنام انیس رهایی در شهرک طاوسیه است. قبل از امدن بازرسان کمپدار زودتر اطلاع پیدا میکرد و افرادی را که با اجبار و با ضرب وشتم در کمپ حبس شده بودند را به باغات اطراف منتقل میکردند و جالب بازرسان تشریف میاوردن و بازرسی میکردنند و میرفتند و متوجه غیبت افراد نمیشدند. شخصا نظر من در مورد اینگونه بازرسی این است که اینگونه بازرسیها به درد عمه شان میخورد. بازرسی که قبل از امدنش کمپ دار متوجه میشود بیشتر شبیه مهمانی رفتن و خاله بازی است تا بازرسی کردن.بلانسبت هر کس از دور ببینه فکر میکنه فقط اومده مایع شو بگیره بره .و یه گزارشی هم در مورد عادی بودن وضعیت کمپ و تشویق اینگونه کمپها به عنوان کمپ نمونه به مقامات بالاتر ارجاع بده. یه سفره ای بازه براشون هر چی گیرشان بیاد میگن خدا بده ب ر ک ت

  2. هیچ کس قادر به درک استعماری که در کمپی بنام انیس رهایی در شهرک طاوسیه پارسال بر من تحمیل شد نخواهد بود از لحظه ورود مورد ضرب وشتم قرار گرفتم و به اجبار مجبور به امضا و انگشت زدن مدارکی برای قبول حبس و توفیقی اجباری برای منفعت و در امد زایی این کمپ شدم. در این ضرب وشتم از ناحیه کتف دچار اسیب دیدگی شدم و هر گونه اعتراضی راهم با خشونت پاسخ میدادند. توفیقی بود اجباری که صابونش را میبایست به اجبار به تن می مالیدم. در انجا شاهد وقاحتهایی از طرف مسولین کمپ بودم که برای رسیدن به اهداف مالیه از ان کوتاهی نمیکردند. صحبت بیشر سر پول بود و اینکه چقدر میتوانند با شگردهای کثیف خودشان خانواده ها ی نا اگاه را مجبور به پرداخت هزینه مثلا ترک کنند. بعد از ۳ماه من را ازاد کردن و گفتن حال برو به هر …… شکایت کن. شما چه میدانند عجز و ناتوانی در هنگام ضرب وشتم عده ای لاشخور یعنی چه؟ چون که تا بوده همیشه مرگ برای همسایه است.

  3. بدون تردید کمپداران متخلف و سود جو از خلع های عمیق قانونیه معقوله پر در امد ترک اعتیاد به خوبی اگاه هستند. مهم اون ماهیانه یا به قول کمپها سنت است که با عناوین و شگردهای مختلف به بهانه ترک اعتیاد گرفته شده خودشان هم بعد از اینکه به اهداف مالیه حساب شده شون رسیدن با وقاحت و بی باکی عنوان میکنند برو به هر ………. که میخواهی شکایت کن. به خوبی اگاه هستند که تو این اشفته بازار تره هم برای کسی که عنگ کمپ خورده خورد نمیکنند. همیشه دزد نگرفته پادشاه است

  4. رفتار غیر انسانی در کمپها به دلیل اعتیاد امری است عادی تنها کافی است مصرف کننده باشی. در کمپ قانون یعنی مسول کمپ که برای خودش در کمپ قدرت و پادشاهی دارد. اگر بر فرض محال که غیر ممکن هم نیست اگر تخلف این گونه کمپها به قول ریس کل بهزیستی استان البرز محرض شود بار اول تذکر شفاهی اگربار دوم هم بر فرض محال که ان هم غیر ممکن نیست تخلف اینگونه کمپها محرض شود بازم تذکر شفاهی بار سوم و چهارم تذکر کتبی و بعد لغو مجوز و این جور اعمال قانونها برای مسولین متخلف و سود جو که به خوبی با این خلع های قانونی اشنا هستند لطیفه ای بیش نیست . به عنوان مثال در کمپی بنام انیس رهایی در کمال شهر واقع در شهرک طاوسیه بیمارانی که مدت طولانی به بهانه ترک در کمپ حبس کرده بودنند را قبل از ورود بازرسان به خارج از کمپ منتقل میکردنند اگر افرد بیماری که و ضع مالیه خوبی دارند برای ترک زیر ۳ الی ۴ ماه در کمپ بمانند یعنی ضرر. کشتن وقت و رسیدن به اهداف مالی تنها کاری است که به بهانه ترک انجام میشود.میدانید به چه دلیل ؟ به دلیل اینکه فرد معتاد است و قانون دست این گونه کمپها را برای ترک اینگونه افراد باز گذاشته. واین رفتارها کاملا حساب شده است برای بازگشت مجدد بیمار به کمپ بعد از رها شدن ومصرف مجدد. بیچاره خانوادهای نا اگاه وامان بریده از اعتیاد عزیزانشان که فکر میکنند بیمارشان در این رفت و امدها اعتیاد شان را ترک میکنند. با خدا و پیغبرش کاری نیست ولی این را میدانم که در نظام و قانون هستی نمیشه جو کاشت و در اخر گندم برداشت کرد

  5. از نوشتارهای من تو یک خبر گذاری از کمپی بنام انیس رهایی که مدت ۳ماه در ان حبس بودم و ازواقعیتهای تلخ برای در امد زایی و دور زدنهای قانون گفتم امروز تو سایت دیدم ادرس کمپ را تبلیغ کردند و از ان تجلیل شده در ان اشاره شده صحبتهای گفته شده واقعیت نداره و تخلف محرز نیست.. انهایی که به دروغین و یا به عناوین دیگر تبلیغ کذب میکنند با رندگی و سرنوشت انسانهایی بازی میکنند که در اینده باید جوابگو باشند

  6. سلام -امرز به نکته جالبی دریکی از سایتها برخوردم ادرس کمیپی که من ۲سال پیش در انجا حبس شده بودم تبلیغش را بزرگ و رنگی زده بودند اول صحفه و اشاره کرده بودند صحبتها و نوشتارها در مورد تخلف این کمپ محرز نشده . من در این مورد از زبان خودم صحبت کردم و این عکس العملها را دیدم خدا را شکر کردم که یه کمی دل شوره پیدا کردن از تخلفاتی که بی شرمانه با وقاحت تمام بنام ترک اعتیاد استعمارمیکردنند. من خودم تو این قضا یا متحمل نامردیها بودم در خیلی از مواقع قانون شکنیها محرز نمیشود و پنهان میماند با زیرو روکشیها وحقه بازی و مکر. ولی ایا میتوانند حقیقت را هم نابود کنند.؟ نوشته بودم که در کمپی بنام انیس رهایی در ساوجبلاغ طاوسیه خیابان ۱۱ پلاک۳۹۳- ۳ ماه بر خلاف میل باطنی با اعمال ضرب و شتم حبسی اجباری را تحمل کردم ودر هنگام بازرسیها من به اتفاق چند تعداد دیگر به خارج از کمپ منتقل میشدیم. حالا اگر به هر بهانه و یا دسیسه ای این امر ا از طرف مسولین این کمپ انکارشود و پنهان بماند به قولی محرز نشود دلیلی بر از بین رفتن حقیقت نیست. لانه ای بزرگ برای کبوتران که متعلق به برادر یکی از مسولین در مجاورت کمپ است را چه کسانی بیگاریه درست کردنش را کشیدن؟ به چشمهایشان نگاه کنید در چهره وقیح شان حقیقت را پیدا کنید و ه ده ها نامردیه دیگر که پنهان مانده و همه وهمه فقط به دلیل در امد زایی و جان بیماران کمتر ارزشی دارد

  7. کمپی بنام انیس رهای در شهرک طاوسیه در تبلیغاتش در سایتی نوشته بود کمپ میان مدت است یعنی چه ما که نفهمیدیم ولی اینجور که معلوم است یعنی زیاد نمیتوانند به بهانه ترک اعتیاد طرف را تو کمپ نگه دارند و از خانواده ها اخاذی کنند بعد از یک مدتی دیدن با این تبلیغ از اصل مایه ضرر میکنند تبلیغشونو کلا برداشتند و نوشتاری با این عبارت که تخلفات این کمپ محرز نشده بس نوشتارها در این مورد کاملا حذف میشود سایت درود این نوشتار زا به عنوان حمایت از زیر و رو کشی ها یا نمیدانم خدای ناکرده…… من در نوشتارهایم در مورد تخلفات این کمپ اشاره کردم به لانه کبوترانی که بیگاریه ساختنش توسط افرادی صورت گرفته که به قولی برای ترک رفته بودنند انجا و در کمال وقاحت از انها با اجبار بیگاری کشیدن. یک نفر تو اون سایت پیدا نشد که چشم بینا داشته باشه و در این مورد از مسولین این کمپ سوال کنه ونه از دهانشون بلکه از چشمانشون که زیر نقاب ادم خوبه هستش واقعیت را بفهمه . در بازرسیها مسولین خوش خط و خال این مرکز یه جورایی زودتر متوجه میشوند و قبل از ورود بازرسان تعدادی از بیمارانی که غیر قانونی در کمپ حبس شده اند را به خارج از کمپ منتقل میکنند و به قولی شعارشان این است ما که به هر طریقی شده سنت یا همان ماهیانه را گرفتیم اگر خواستید میتوانید برید به هر خواهر مادر ……………. که خواستید شکایت کنید

ارسال نظر


آخرین موضوعات