کد خبر: 16174 | تاریخ انتشار: ۱۲:۵۹:۵۹ - پنجشنبه ۱ شهر ۱۳۹۷ | بدون نظر | |

وزارت کشور: دفاتر کاهش آسیب های اجتماعی مناطق حاشیه ای دوبرابر می شود

مشاور وزیر کشور و معاون اجتماعی سازمان امور اجتماعی گفت: استقرار دفاتر تسهیلگری محوری ترین طرح برای کاهش آسیب های اجتماعی در مناطق حاشیه ای است که سال گذشته در 108 محله حاشیه شهرها این دفترها مستقر شدند و قرار است امسال به 200 دفتر افزایش یابد.

رضا محبوبی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا افزود: عمده فعالیت دفاتر تسهیلگری جلب مشارکت ساکنان منطقه برای ارتقای وضعیت محله ها با تاکید بر کاهش آسیب های اجتماعی است و در نهایت به بهبود وضعیت کالبدی هم منجر می شود.
وی اظهار داشت: سال گذشته این دفاتر در استان های کرمان، کردستان، کرمانشاه، هرمزگان، سیستان و بلوچستان، خوزستان، آذربایجان غربی، البرز، لرستان و فارس ایجاد شده است.
معاون اجتماعی مرکز امور اجتماعی و فرهنگی وزارت کشور خاطرنشان کرد: شورای اجتماعی کشور تقریبا هر دو سه هفته یک بار بر اساس طرح تقسیم کار ملی با اولویت پنج آسیب شامل اعتیاد، طلاق، حاشیه نشینی، مناطق بحرانی و حاد و مفاسد اخلاقی، برنامه هایی برای کاهش آسیب های اجتماعی را در دستورکار دارد.
محبوبی اضافه کرد: امسال قرار است اعتبار حاشیه نشینی از طریق شورای اجتماعی مدیریت شود که برنامه های مفصلی داریم و کارگروهی با عنوان «پیشگیری و پیش نگری وضعیت آسیب های اجتماعی» در این مناطق تشکیل شده است.
وی افزود: تجهیز مدارس، مراکز بهداشت، کلانتری ها و پاسگاه ها، مساجد و مراکز بسیج در محلات حاشیه ای با هدف جلب مشارکت مردمی و استفاده از ظرفیت های بومی منطقه ای از جمله برنامه های کارگروه پیشگیری و پیش نگری وضعیت آسیب های اجتماعی است.
محبوبی ادامه داد: نظارت های ماهواره ای برای رصد مناطق مستعد توسعه حاشیه نشینی و کمربند سبز شهرها از دیگر اقداماتی است که برای کنترل توسعه بی رویه مناطق حاشیه ای و پیشگیری از افزایش آسیب های اجتماعی در دست اقدام است و قرار است از اعتبارات عمرانی و تملک دارایی برای این طرح استفاده شود.
لازم به ذکر است سازمان امور اجتماعی کشور سازمانی دولتی است و ارتقای سلامت، رضایت، نشاط و عدالت اجتماعی، نظم و احساس امنیت، پیشگیری، مدیریت، کنترل، کاهش و حذف معضلات و آسیب‌های اجتماعی از وظایف این سازمان است.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین موضوعات