کد خبر: 16205 | تاریخ انتشار: ۱۴:۱۱:۵۶ - چهارشنبه ۷ شهر ۱۳۹۷ | بدون نظر | |

مددکاری اجتماعی یکی از اضلاع مهم اجتماعی شدن سلامت است

معاون اجتماعی وزارت بهداشت، با پرداختن به ضرورت اجتماعی شدن سلامت، گفت: مددکاری اجتماعی یکی از اضلاع مهم اجتماعی شدن سلامت است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از وبدا، دکتر سید محمدهادی ایازی با بیان این مطلب که در اسناد بالادستی و برنامه‌های رییس جمهور و وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به اجتماعی شدن سلامت توجه شده است، اظهار داشت: در اجتماعی شدن سلامت، نخستین مورد مهم، مشارکت ساختارمند مردمی و اجتماعی در راستای سلامت همگانی است.

وی با اشاره به سابقه مشارکت مردمی در امر سلامت، گفت: پیش از این داوطلبان، سفیران و برخی سمن‌های سلامت را داشتیم، اما این گروه ها به صورت ساختارمند و سازمان‌یافته نبودند. با تاسیس معاونت اجتماعی، ادارات کل سازمان‌های مردم‌نهاد و خیرین و موسسات خیریه بدین منظور شکل گرفت.

وی ادامه داد: در این مدت به توسعه کمی و کیفی سمن‌ها و موسسات خیریه پرداختیم. شکل‌گیری موسسات خیریه بیمارستانی در کنار بیمارستان‌های دولتی از نمونه‌های بارز آن بوده که بسیار با امر مددکاری اجتماعی در مراکز درمانی مرتبط است.

دکتر سید محمدهادی ایازی همچنین افزود: نکته بعد در زمینه اجتماعی شدن سلامت، همکاری‌های بین‌بخشی است تا بتوانیم سلامت همگانی را به صورت حداکثری با همکاری دستگاه‌ها و نهادهای دیگر برآورده سازیم.

معاون وزارت بهداشت با اشاره به حوادث و تصادفات جاده‌ای گفت: برای ضرورت و دلایل همکاری‌های بین‌بخشی مثال فراوان است و همین نمونه‌ها نشان می‌دهد که نظام سلامت با چه حجمی از مسایلی روبه‌رو است که هیچ نقشی در به وجود آمدن یا پیشگیری از آن‌ها ندارد. کمپین «شصت‌ سی» که به منظور کاهش تلفات و حوادث جاده‌ای شکل گرفته، حاصل یک همکاری بین‌بخشی است که امیدواریم نتیجه مطلوب خود را داشته باشد.

دکتر ایازی افزایش آگاهی و ارتقای سواد سلامت را نیز رکن دیگر اجتماعی شدن سلامت دانست و گفت: با افزایش سواد سلامت و اصلاح سبک زندگی از طریق آموزش و فرهنگ‌ سازی در کنار زیرساخت‌های مهیا شده، سلامت جامعه و آحاد آن به نحو مطلوبی تضمین خواهد شد.

معاون اجتماعی وزارت بهداشت مساله چهارم را عدالت در سلامت و رسیدگی به آسیب‌های اجتماعی دانست و افزود: دستیابی همگانی به سلامت پایدار و پیشگیری و کاهش آسیب‌های اجتماعی از مسایل بسیار مهمی است که باید به صورت مبسوط و علمی به آن‌ها پرداخت تا به اجتماعی شدن سلامت دست یابیم.

دکتر ایازی در پایان گفت: از جمله مسایلی که باید اتفاق بیفتد، اجتماعی شدن سایر حوزه‌های نظام سلامت، از جمله درمان است که از مهمترین عوامل در این زمینه، مددکاری اجتماعی است. مددکاران اجتماعی باید برای اجتماعی شدن سلامت به ویژه در حوزه درمان و همچنین بهداشت، تلاش کنند. امیدوارم در این نشست به نتایج خوبی برای اعتلای مددکاری اجتماعی و اجتماعی شدن سلامت برسیم.

گفتنی است، کارگاه ۲ روزه توجیهی – آموزشی مددکاران اجتماعی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور ۶ و ۷ شهریور ۱۳۹۷ در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی با حضور مسئولان مددکاری اجتماعی دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور و مسئولان برگزار شد.

RelatedPost

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین موضوعات