کد خبر: 16218 | تاریخ انتشار: ۱۲:۳۵:۴۹ - چهارشنبه ۱۴ شهر ۱۳۹۷ | بدون نظر | |

10 هزار دانش آموز دستکم یک بار مواد مخدر مصرف کرده اند

به گزارش ایرنا، نادر منصور کیایی، سه شنبه در جمع خبرنگاران در شیراز درباره رفتارهای شایع پرخطر در میان دانش آموزان بیان داشت: خودکشی و میزان دسترسی مواد از عوامل مخاطره آمیزی است که در میان دانش آموزان رواج دارد و کنترل آن نیز از عهده ما خارج است.
کیایی افزود: الگوی خودکشی نشان می دهد کودکان و نوجوانان براثر کمبود تاب آوری با کوچک ترین شکست دست به خودکشی می‌زنند و مساله این است که هرچه آموزش و پرورش اقدام کند، اگر این مخاطرات در بیرون از محیط آموزش و پرورش باقی باشد و رفع نشود نمی توان آن را کنترل کرد.
وی به وضعیت کودکان بازمانده از تحصیل اشاره کرد و گفت: تلاش آموزش و پرورش در مورد کودکان بازمانده از تحصیل، شناسایی و بازگشت این افراد به محیط تحصیلی است که در این زمینه با همت معاونت آموزش ابتدایی اقدامات خوبی صورت گرفته است و با همکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بسیاری از این کودکان شناسایی شدند و به مدرسه برگشتند.
کیایی با تشریح ویژگی ها و شرایط کودک بازمانده از تحصیل ابراز داشت: ممکن است این دانش آموزان در میانه تحصیل دوباره مدرسه را ترک کنند؛ بنابراین باید تلاش کنیم این حضور و استمرار در تحصیل را پایدار نگه داریم.
مدیر کل دفتر مراقبت دربرابر آسیب‌های اجتماعی وزارت آموزش و پرورش در این باره به لزوم ارائه خدمات روانی و اجتماعی و حمایتی اشاره کرد و گفت: زمینه خطرپذیری در این کودکان بیش از سایرین است بنابراین در طرح های مختلف حمایتی وزارت آموزش و پرورش جایگاه ویژه ای برای پوشش این افراد وجود دارد و خدمات خاصی به آنان ارائه می شود.
وی گفت: خشونت، خودکشی، مصرف مواد مخدر و انحرافات اخلاقی از رفتارهای بسیار پرخطر در مدارس است و آمار نشان می دهد حدود صد هزار نفر از دانش آموزان در معرض خطر هستند؛ یعنی این افراد یا زمینه های روانی و اجتماعی گرایش و دچار شدن به رفتار پرخطر را دارند و در محیط های مخاطره آمیز زندگی می‌کنند یا کسانی هستند که ممکن است یک بار دچار مصرف مواد مخدر شده باشند.

** 10 هزار دانش آموز دستکم یک بار مواد مخدر مصرف کرده اند
کیایی تعداد دانش آموزانی را که بیش از یک بار دچار اختلال مصرف مواد یا رفتارهای پرخطر مشابه شده اند قریب به 10هزار نفر در کشور اعلام کرد و افزود: ریسک خودکشی در این دانش آموزان بیشتر است همچنین برخی از آنان دچار آزار و خشونت نیز شده اند.
این مقام مسئول با تاکید بر اینکه این افراد باید توجه و خدمات بیشتری دریافت کنند، گفت: در حال حاضر در بخش مشاوره وزارت آموزش و پرورش در دوره اول متوسطه آزمون هایی با هدف یکپارچه سازی نظام غربالگری صورت می گیرد که اطلاعات آن در قالب طرح نماد یا نظام مراقبت اجتماعی دانش آموزان مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
مدیر کل دفتر مراقبت دربرابر آسیب‌های اجتماعی وزارت آموزش و پرورش هدف از یکپارچه سازی نظام غربالگری را شناسایی بموقع افراد در معرض خطر و ارائه خدمات به دانش آموزان عنوان کرد.
کیایی همچنین گفت: در پایه هفتم و هشتم در کتاب تفکر و سبک زندگی نیز پیوست های آموزش دوره بلوغ ارائه می شود؛ افزون بر این در پروژه های مختلف آموزش سلامت نوجوانی ارائه می‌شود و کارگاه هایی نیز برای والدین در نظر گرفته شده است و آثار جدیدی نیز برای دوره متوسط دوم در قالب کتاب درسی در حال تدوین است.
وی در ادامه درباره وقوع برخی رفتارهای هنجارشکنانه که توسط عده ای معلمان در مدارس رخ داده است، عنوان کرد: برخی رویدادهای ناگواری طی مدت اخیر به اعتبار و حیثیت جامعه معلمان آسیب زده است که از این بابت متاسفیم و بارها وزارت آموزش و پرورش موضع خود را درقبال چنین رفتارهایی اعلام کرده است.
این مقام مسئول افزود: در این زمینه افرادی که مشکلاتی در زمینه بهداشت روان و سلامت اجتماعی دارند شناسایی می شوند و جز مسیر تعریف شده اداری برای این افراد برنامه هایی نیز برای دانش آموزان در زمینه مددکاری، دریافت خدمات مشاوره ای، توانمندسازی، بازتوانی و… ارائه می شود.
کیایی ادامه داد: هر ساله کارگاه هایی نیز در این زمینه برگزار می‌ شود و هر سال نزدیک به 200 هزار نفر در زمینه پیشگیری از رفتارهای پر خطر و سلامت روانی آموزش می‌بینند.

RelatedPost

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین موضوعات