کد خبر: 16224 | تاریخ انتشار: ۱۲:۴۵:۰۷ - چهارشنبه ۱۴ شهر ۱۳۹۷ | بدون نظر | |

بیشترین آمار اشتغال مددکاران اجتماعی آمریکایی در مدارس است

مددکاری اجتماعی در مدرسه در حالی هنوز راه اندازی نشده که آسیب های اجتماعی مدارس به صورت عریان به مرحله ای جدی رسیده است. آنچنان که مسئولین آموزش وپرورش خود عنوان می کنند دانش آموزان به اندازه کافی در برابر آسیب های اجتماعی حتی درون مدرسه ها ایمن نیستند و آموزشهایی که تاکنون صورت گرفته اثرگذاری لازم را نداشته است.

طرح هایی مانند طرح نماد یکی از واکنشهای اجتماعی است که نظام آموزش و پرورش کشور به پدیده شیوع آسیب های اجتماعی در مدارس نشان داده است و به نوعی نخستین حضور حقوقی مددکاری اجتماعی در مدرسه های ایران محسوب می شود.

با وجود این، پدیده هایی مانند خشونت، فرار از مدرسه، اعتیاد به مواد مخدر، استفاده بی نظارت از فضای مجازی و دسترسی کنترل نشده به سایتهای مختلف و بازیهای خشونت آمیز یا آمیخته با موضوعات جنسی به عنوان بخشهای مهم آسیب های اجتماعی نه فقط در چارچوب فیزیکی مدرسه ها بلکه برای جامعه هدف آموزش و پرورش یعنی نوجوانان و کودکان در سن مدرسه است.

سید محمدحسین جوادی، رئیس اداره مددکاری اجتماعی وزارت بهداشت درخصوص نقش مددکاران اجتماعی در جامعه بیان کرد:  مددکاران اجتماعی به آن صورت که در فیلم ها نمایش می دهند که در مراکز درمانی و بیمارستان درگیر حمایت‌های اقتصادی مشغول‌اند نیست و نکته دیگر اینکه کار مددکار اجتماعی فقط در مراکز درمانی نیست و بیشتر در جامعه هستند برای مثال وقتی به یک مددکار اجتماعی چند تصادف در اورژانس ارجاع می‌شود بررسی می‌کند که مراجعان  بیشتر برای کدام محلات و گروه خاص هستند و به دنبال حل ریشه مشکل می‌روند.

وی افزود: از  اوایل دهه 80 طرحی در غالب اورژانس اجتماعی برپایه فعالیت مددکاری  به صورت گسترده شروع و طی سال‌های گذشته تکمیل شد، اورژانس اجتماعی شامل 4 بخش سیار، خط تلفن 123، بخش مراکز مداخله و بخش پایگاه خدمات اجتماعی است که در حال حاضر پایگاه خدمات اجتماعی فعالیتی ندارد.

جوادی در ادامه گفت:  در حوزه پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی مددکاران  در سراسر دنیا نقش اساسی را دارند و  در کنترل و کاهش آسیب‌ها و ارتقای عملکرد خانواده و سلامت اجتماعی حضور پر رنگی دارند.

رئیس اداره مددکاری اجتماعی وزارت بهداشت در مورد حضور مددکاران اجتماعی در مدارس گفت: در کشورهای توسعه یافته در مقطع راهنمایی و دبیرستان مددکاران اجتماعی را به کار می‌گیرند و بیشترین آمار اشتغال  مددکاران اجتماعی آمریکایی، در  مدارس است،

وی در پایان گفت: در ایران بین 20 تا 25 درصد دانش‌آموزان در مقطع دبیرستان ترک تحصیل می‌کنند که بسیاری از آنان در آینده دچار مشکل می‌شوند در اینجا حضور مددکار اجتماعی در مدرسه پررنگ می شود و  می‌تواند بسیاری از  مشکلات آن‌ها  پیگیری کند و مانع ترک تحصیل شود.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین موضوعات