کد خبر: 16284 | تاریخ انتشار: ۱۲:۱۱:۱۶ - پنجشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۷ | بدون نظر | |

دختران مجرد مشمول بیمه زنان خانه دار می شوند

تمامی زنان ۱۸ تا ۵۰سال می‌توانند با مراجعه به شعب تأمین اجتماعی سراسر کشور از حمایت‌های مقرر در قانون بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد بهره‌مند شوند.

به گزارش مهر، سازمان تامین اجتماعی اعلام کرد: بیمه زنان خانه‌دار ازجمله حمایت‌هایی است که به آسانی به زنان ارائه می‌شود و فرایند ورود به جمع بیمه‌شدگان تأمین اجتماعی براساس این قانون به سادگی انجام می‌شود.

مشمولان این قانون تمامی زنان ۱۸ تا ۵۰ ساله هستند و در مورد افراد بالای ۵۰ سال نیز میزان سابقه بیمه‌پردازی قبلی به حداکثر سن مورد نظر اضافه می‌شود .از دیگر ویژگی‌های خاص بیمه زنان خانه‌دار امکان انتخاب نرخ پرداخت حق بیمه و دستمزد مبنای پرداخت حق بیمه است.

متقاضیانی که کمتر از ۵سال دارای سابقه پرداخت حق بیمه هستند می‌توانند دستمزد مبنای پرداخت حق بیمه خود را بین حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار تا حداکثر دستمزد مصوب انتخاب کنند. در سال‌جاری حداقل دستمزد روزانه مبنای پرداخت حق بیمه معادل ۳۷۰هزار و ۴۲۳ ریال و حداکثر آن نیز ۷برابر حداقل دستمزد است.

نرخ پرداخت حق بیمه زنان خانه‌دار برای برخورداری از حمایت‌های بازنشستگی ۱۴درصد؛ بازنشستگی و فوت(پرداخت مستمری به بازماندگان واجد شرایط) ۱۶درصد و بازنشستگی، فوت و از کار افتادگی ۲۰درصد است. ضمناً ۲درصد از نرخ‌های مذکور سهم دولت است.

انتخابی بودن استفاده از خدمات درمانی از دیگر مزایای طرح بیمه زنان خانه‌دار است. به‌عبارت دیگر درصورتی که زنان متقاضی استفاده از این نوع بیمه تحت تکفل پدر، مادر یا همسر خود بوده و از این طریق از مزایای درمانی سازمان تأمین اجتماعی برخوردار باشند، نیازی به پرداخت سرانه درمان نیست در غیر این صورت می‌توانند با پرداخت سرانه درمان مصوب از خدمات درمانی سازمان تأمین اجتماعی نیز برخوردار شوند.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین موضوعات