کد خبر: 16321 | تاریخ انتشار: ۲۱:۳۱:۵۲ - پنجشنبه ۲۳ اسف ۱۳۹۷ | ۳ نظر | |

پیام رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران به مناسبت روزهای جهانی و ملی مددکاری اجتماعی

پیام رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران به مناسبت روزهای جهانی و ملی مددکاری اجتماعی را که در آخرین هفته سال 1397 و در آستانه این روز مهم منتشر شد در ادامه می خوانید:

“به نام خدایی که در این نزدیکی است”

ترویج روابط انسانی، ضرورت جامعه کنونی

در ابتدا ضمن تبریک فرارسیدن روز جهانی مددکاری اجتماعی (۲۰ مارس ۲۰۱۹)  و  روز ملی مددکاری اجتماعی ( مصادف با سیزدهم رجب و ولادت بزرگ مددکار عالم اسلام) که امسال هر دو مناسبت مصادف با ۲۹ اسفند و آغاز عید نوروز شده است، صمیمانه ترین و گرم ترین درودها را تقدیم شما مهربانان و مددکاران اجتماعی ایران عزیز که سفیران سلامت اجتماعی هستید می کنم و در برابر تلاش های انسانی و حرفه ای شما سر تعظیم فرود می آورم و از تلاش های موثر همه کسانی که در توسعه این حرفه تلاش کردند نیز، سپاسگزاری می کنم.  فرارسیدن این مناسبت ها را بهانه می کنم تا در دو بخش نکاتی را به استحضار شما بزرگواران برسانم .در بخش اول به شعار سال ۲۰۱۹  فدراسیون جهانی مددکاران اجتماعی که« ترویج اهمیت روابط انسانی» می پردازم. ارتباطی که از آن به عنوان عالی ترین دستاورد بشر یاد می شود که اگر« انسانی» هم باشد می تواند تحولی شگرف در کیفیت زندگی ما ایجاد کند و زمینه را برای « به زیستن اجتماعی» نوع انسانی، بیش از پیش فراهم کند و کمک کند تا عشق در روابط میان ما جایگزین تنفر و کینه و بدبینی شود. همانگونه که قول حافظ شیراز است:

از صدای سخن عشق ندیدم خوشتر/ یادگاری که در این گنبد دوار بماند

همچنین ترویج روابط انسانی می تواند انسان ها را از «درد تنهایی» در خانواده و جامعه که بنا به دلایل مختلف، امروزه دامن گیر بسیاری از جوامع شده برهاند و محبت و مهربانی اجتماعی و همکاری و تعامل و احترام به حقوق متقابل را با احترام به تفاوت های افراد که از اصول اساسی مددکاری اجتماعی است، جایگزین کند:

از تو دشمن چون محبت دید یارت می شود/ دوستدار هر که باشی دوستدارت می شود

چون بد اندیش از تو بد بیند شود بد خواه تو/ ور نکویی از تو بیند شرمسارت می شود

گر کسی را خوار سازی تا کنی خود را عزیز/ عاقبت آن خوار، خار رهگذارت می شود

زآتش دل ار بسوزانی دل مظلوم را / تیره تر از دود آهش روزگارت می شود

نوع دوستی و نیکی کردن به دیگران از جمله مصادیق روابط انسانی سالم است که خداوند هم در آیه ۵ سوره مبارکه «انسان» به پاداش این رفتار افراد چنین بشارت داده است:

« به یقین ابرار و نیکان از جامی می نوشند که با عطر خوشی آمیخته است». (سوره انسان: آیه ۵)

در ادبیات غنی فارسی هم به دفعات به این موضوع توجه شده که شعر زیبای سعدی شیرازی از جمله آنهاست:

بنی آدم اعضای یک پیکرند/ که در آفرینش ز یک گوهرند

چو عضوی به درد آورد روزگار/ دگر عضوها را نماند قرار

در واقع می توان گفت که  روابط انسانی کمک می کند تا حس خوشایند و مثبت زندگی کردن و اعتماد به نفس در میان مردم در روابط بین فردی ساری و جاری باشد تا فقط به داشته های خوب گذشته مان دلخوش نباشیم و حسرت نخوریم و از بی مهری ها گلایه نداشته باشیم. چرا که نیاز همیشگی همه انسان ها در همه جوامع داشتن روابط انسانی سالم است و بقول حافظ شیرازی نگوییم:

شهر یاران بود و  خاک مهربانان این دیار/ مهربانی کی سر آمد؟ شهریاران را چه شد؟

نکته دیگری که اینجا می خواهم اشاره کنم این است که هر نوع سبک زندگی را که انتخاب می کنیم نباید ما را از انسان بودن دور کند. موضوعی که معلم شهید دکتر علی شریعتی به خوبی به آن اشاره کرده است. آنجا که می گوید:

« فرزندم! تو می توانی هرگونه « بودن» را که بخواهی باشی، انتخاب کنی. اما آزادی انتخاب تو در چارچوب حدود « انسان بودن» محصور است».

در بخش دوم به موضوع مددکاری اجتماعی  اشاره می کنم. در حالی وارد شصت و دومین سال تاسیس علمی مددکاری اجتماعی در ایران می شویم که چند سال است که انجمن مددکاران اجتماعی ایران به عضویت فدراسیون جهانی مددکاران اجتماعی که سابقه ای حدود یک قرن دارد، در آمده است و برگزاری نخستین کنگره ۶۰ سالگی مددکاری اجتماعی در ایران فرصتی شد تا این ارتباط تقویت شود و حضور مستمر مددکاران اجتماعی در کنفرانس ها و مجامع بین المللی در سال گذشته خود گویای این موضوع است. بر این باورم که در تعاملات جهانی چند اقدام را می توانیم انجام دهیم:

 • بهره گیری از تجارب و دانش روز جهانی و انتقال به جامعه مددکاری اجتماعی در ایران
 • مستند سازی اقدامات ایران و انعکاس به جامعه جهانی
 • برگزاری همایش ها و کارگاه های آموزشی مشترک
 • برگزاری تور های علمی مشترک
 • حضور مستمر و موثر در سیاستگذاری های مرتبط با مددکاری اجتماعی در جهان
 • انجام پژوهش های مشترک
 • تقویت تعاملات جهانی در چارچوب مقررات کشور
 • انعقاد تفاهم نامه های همکاری با کشور های عضو فدراسیون جهانی ( در حال حاضر با ۸ کشور و ۹ انجمن این تفاهم نامه امضاء شده است)
 • بهره گیری از ظرفیت های جهانی برای نهادینه سازی مولفه های مرتبط با تعریف جدید جهانی مددکاری اجتماعی
 • برنامه ریزی و اهتمام به تولید دانش بومی و تاثیر گذاری در تولید دانش مددکاری اجتماعی در جهان

ضمن سپاس مجدد از همه مددکاران اجتماعی و مدیرانی که در توسعه و تقویت مددکاری اجتماعی در ایران تلاش می کنند بهترین ها را برای همه شما آرزو می کنم و در پایان، با این بیت مولوی همراه می شوم :

“در این خاک، در این خاک، در این مزرعه پاک

بجز مهر، به جز عشق، دگر تخم نکاریم”

ارادتمند شما

دکتر سید حسن موسوی چلک    

رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران

کمیسر اخلاق  و عضو هیات رییسه منطقه آسیا و اقیانوسیه فدراسیون جهانی مددکاران اجتماعی

23 اسفند 1397

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است


۳ دیدگاه مطلب براي " پیام رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران به مناسبت روزهای جهانی و ملی مددکاری اجتماعی " ارسال شده است.

 1. مریم السادات سپیده دم گفت:

  ا سلام و عرض ادب و تبریک سال نو و تشکر و سپاس ویزه از زحمات استاد محترم جناب آقای دکتر موسوی
  امیدوارم شاد و سلامت باشید اما بنده به عنوان یک مددکار اجتماعی شاغل در سیستم سازمانی دولتی به رغم تمام تلاشهای به حق جنابعالی متاسفانه با وجود ۲۶ سال کار حرفه ای مددکاری ماهیت شغلی خودم را روز بروز در حال تضعیف و اضمحلال می بینم ….در شرایطی سال نو را شروح کردیم که متاسفانه سرنوشت مددکاری در وزارت بهداشت همچنان نامعلوم و دستخوش تغییرات غیر شفاف و غیر کارشناسی است …..شرح وظایف تعیین شده مطابق با وظایف عملکردی در سازمان نیست ….و متاسفانه حریم شغلی مددکاران اجتماعی مورد هجوم کارشناسان روانشناسی روز بروز مانع بکار گیری فارغ التحصیلان مددکاری اجتماعی و دانش آموختگان این رشته در جایگاه شغلیشان است ….جالبه بدونید در امور استخدامی وزارت بهداشت برای گرفتن نیرو در مشاغل مددکاری اجتماعی شرایط احراز داشتن کارشناسی ارشد روانشناسی قید گردیده است ….و این در شرایطی است که دانش آموختگان رشته مددکاری روز بروز سرخورده تر از همیشه به آینده شغلی مبهم خود نظاره می کنند . ….خلاصه آقای دکتر موسوی عزیز متاسفانه اقدامات دو انجمن ملی و بین المللی مددکاری اجتماعی در ایران نتوانسته هنوز جای خودش را در برنامه ریزی و سیاست گزاریهای شغلی باز کند و حداقل نگرش دولت مردان و وزرا و مسئولین را نسبت به جایگاه شغلی مددکاری اجتماعی واقعی تر و علمی تر بکنه ….. شاید قبل از هر چیز ما نیاز به وحدت رویه و ایجاد یک یده واحده داشته باشیم ….که نداریم و طبیعی است …..البته ……………آنچه که به جایی نرسد فریاد است …………….

 2. اسماعیل رضائی گفت:

  سلام و عرض ادب
  ناریخ های ذکر شده در پیام دکتر موسوی ۹۸ میباشد هم در بالای متن هم پایین در صورتی که هفته آخر و یا اسفند ۹۷ میباشد
  ممنون

 3. وب سایت تخصصی مددکاران اجتماعی گفت:

  با سلام.
  ممنون. اصلاح شد.

ارسال نظر


آخرین موضوعات