کد خبر: 16381 | تاریخ انتشار: ۱۹:۲۹:۲۶ - یکشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۸ | بدون نظر | |

چند نکته درباره آمادگی خانوادگی در برابر بلایا

خانواده ها باید سالی دو بار درباره خطرات طبیعی گفتگو کنند، هر خانواده حداقل یک کیف اضطراری داشته باشد و آن را در دسترس قرار دهد.

برای شناخت مخاطرات و آمادگی در برابر سیل و زلزله باید تمام اعضای خانواده سالی دو بار مانور را تمرین کنند و هر خانواده حداقل یک کیف اضطراری داشته و در دسترس قرار بدهد، لازم است یک کیف اضطراری نیز در صندوق عقب ماشین بگذاریم.

در برگه ای اطلاعات شخصی خود را بنویسید و آن را در کیف اضطراری و جیبتان بگذارید، قبل از تخلیه شیر گاز منزل را ببندیم و قبل از تخلیه منزل، برق را قطع کنیم به شرط آنکه خیس نباشیم.

هنگام تخلیه، کیف اضطراری را بر می داریم و خروج مان را به همسایگان و آشنایان اطلاع می دهیم. بیماران، کودکان، زنان باردار و سالمندان در برابر بلایا آسیب پذیرتر هستند. مطمن شویم که نیازهای این افراد را در زمان بلایا می شناسیم و از آنان مراقبت می کنیم.

خانواده ایمنی سازه ای و غیر سازه ای منزل را بررسی می کند. مثل بررسی مقاومت دیوار و سقف، اتصال برق و نشست گاز و مثل بررسی محکم بودن کابینت و کمد به دیوار، محکم بودن لوستر و پنکه به سقف و استحکام چاه فاضلاب.

وسایل سنگین و شکستنی را در طبقات پایین نگهداری کنیم آیینه، شیشه و وسایل سنگین را بالای سرمان نگذاریم و درب کابینت و کمدها را قفل نگهداریم.

هر خانه باید دارای یک کپسول آتش نشانی باشد که همه روش استفاده از آن را بدانند. ضمناً همه خانواده مسیر خروج اضطراری خانه را بشناسند.

در هنگام زلزله زیر میز محکم، سه گوش دیوار، بغل یخچال بزرگ پناه بگیریم و از پنجره، شیشه، کمد و هر آنچه که پرت می شود یا می افتد دوری کنیم.مراقب پنکه سقفی و لوسترها باشیم و اگر در زمان زلزله خواب هستیم سرمان را با بالش حفظ کنیم. اما، اگر خطر اثبات جسم سنگین یا برنده وجود داشت از آن فاصله می گیریم.

فقط زیر چهارچوب های محکم پناه بگیریم. مثل خانه های قدیمی که چهارچوب از دیوار است. در زمان زلزله از آسانسور استفاده نکنیم. اگر در زمان زلزله بیرون ساختمان هستیم از دیوارها، درخت های بلند، تیر برق و زیر پل ها دوری کنیم.

می توانیم از فضای خالی دور نقشه برای نوشتن اطلاعات ضروری استفاده کنیم، مثل محتویات کیف اضطراری، زمان مانور خانواده و غیره.

خانه مان را در مسیر سیل نسازیم. مطمئن شویم که کنتور برق در جایی نصب شده که خیس نمی شود.  دیوار طبقات همکف و زیر زمین عایق شوند تا سیل نفوذ نکند. منبع آب آشامیدنی نباید با آب فاضلاب و سیل مخلوط شود. به مسئولان محلی کمک کنیم تا درخت بکاریم و سیل بند بسازیم.

به محض تهدید سیل، به همراه خانواده به نقاط مرتفع و امن برویم. کیف اضطراری را ببریم و به رادیو گوش دهیم. در زمان سیل از ماشین خارج شویم به نقاط بلند برویم زیرا آب جاری سیل می تواند ماشین را با هر وزنی جابه جا کند.

بعد از سیل از آب جاری ننوشیم و به آن نزدیک نشویم، چون ممکن است آلوده باشد. بعد از سیل در لب پرتگاه نایستیم چون ممکن است خاک آن سست شده باشد. به آب سیل نزدیک نشویم چون ممکن است برق داشته باشد.

بعد از سیل وسایل خان را تمیز کنیم تا از آلودگی گل و لای پاک شود. تا زمانی که مسئولین اعلام نکرده اند در نقاط امن بمانیم. نقشه خطر سیل منطقه یا روستای خود رسم کنیم. می توانیم از فضای خالی دور کاغذ برای نوشتن اطلاعات ضروری استفاده کنیم، مثل: محتویات کیف اضطراری، زمان مانور خانواده.

RelatedPost

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است
کلمات کلیدی این خبر: , , ,

ارسال نظر


آخرین موضوعات