کد خبر: 16518 | تاریخ انتشار: ۰:۴۲:۰۰ - سه شنبه ۲۶ فرو ۱۳۹۹ | بدون نظر | |

تحلیلهای جالب یک استاد مددکاری اجتماعی: کرونا کشور را با بی دولتی روبرو کرد/ رقص و شادی امروز، حالمان را در دوران پساکرونا بهتر می کند

کرونا بار دیگر ما را با بی دولتی روبرو کرد. کرونا بار دیگر نشان داد جان مردم برای دولت اهمیت ندارد.

کرونا کشور را با بی دولتی روبرو کرد / تعداد مبتلایان کرونا ۵۰ برابر آمار وزارت بهداشت/ رقص و شادی امروز، حالمان را در دوران پساکرونا بهتر می کند

 این روزها همه چیز کرونایی شده است! از بام تا شام و در هرمکانی فکر و ذکر همه این ویروس خطرناک و کماکان ناشناخته است.بنابراین «پیام نو» هم همچنان تا حل این بحران به این موضوع می پردازد به همین منظور با امیر محمود حریرچی جامعه شناس و عضو هئیت علمی دانشکده علوم بهزیستی و توانبخشی تهران به گفتگو پرداخته و به ایناین سوالات پاسخ داده است که دولت در بروز چنین بحرانی باید چگونه عمل کند؟دلایل نگرانی و ترس مردم چست؟ در ادامه می خوانید:

آقای حریرچی،نظرتان درباره اعداد و ارقامی که در رسانه ملی توسط وزارت بهداشت،درمان و آموزش اعلام می شود،چیست؟

با توجه به اینکه در ایپدمولوژی(همه گیرشناسی)تخصص دارم؛ بر این باورم رقم واقعی مبتلا شدگان ۵۰ برابر رقمی است که وزارت بهداشت اعلام کرده است، با توجه به اینکه دوران نهفته کرونا بیش از دو هفته است بنابراین به آمارهای وزارت بهداشت باید افرادی که هنوز شناسایی نشده اند را هم اضافه کرد. دولت از ابتدای امر باید واقعیت آمارها را بیان می کرد و از کلی گویی دست برمی داشت.در حوزه سلامت باید به جزئیات پرداخت.دولت با مردم تعارف نکند.

پرسنل بیمارستانها و درمانگاه ها، به طور شبانه روزی به حفظ سنگرها پرداختند. آنها علی رغم  فقدان امکانات بهداشتی، تا پای جان برای حفظ سلامت مردم ایستاده اند. این طور که از شواهد امر پیداست؛ پایان این جنگ فقط از عهده سربازان حوزه سلامت بر می آید. اگر پرستاران و پزشکان نبود وضعیت به شدت وخیم تر می شد. نقطه مقابل ایثارگری و جانفشانی کادر درمانی افرادی هستند که کرونا را به جک و شوخی تبدیل کردند. به نظرم شوخی با این ویروس در اصل بی اهمیتی به جان مردم است.

البته باید به این هم اشاره کرد که مسئولانی که با حالت قهرمان گونه فیلم هایی را از خودشان منتشر کرده و گفتند که به کرونا مبتلا شدند، پیام ناخوشایندی را به مردم دادند. این ژست کرونا گرفتنشان تنها چیزی که در ذهن مردم تداعی می کند این است که ما (مسئولان) خونمان از شما رنگین تر است، چرا که به راحتی کیت تشخیص در اختیارمان قرار می گیرد؛ پاسخ تست با سرعت مشخص می شود اما پاسخ تست مردم چند روز طول می کشد .در صورتی که پرستارهایی که در خط مقدم حضور دارند بعضا جواب تست شان بعد از مرگ آنها می آید. و برای مسئولان تنها ژست « من کرونا گرفتم» می ماند.

در وضعیتی که نظام سلامت در بحران به سر می برد، مردم بعضا از رفتار کادر درمانی ناراحت هستند و انتظار دارند که سریعا تست کرونا از آنها گرفته شود و در صورت ابتلا بستری شوند؟ این در حالی است که  نظام سلامت در بحران به سر می برند و امکانات آنها هم کم است، بنظر شما این احساس مردم منطقی است؟

ایران، کره جنوبی و ایتالیا  اقدامات موثری برای پیشگیری و درمان انجام ندادند. لذا دچار بحران در نظام سلامت شده اند حالا در اینجا فقط درباره ایران سخن می گوئیم. احساس بی مهری  مسئولان به مردم، از حوادث  قبل از کرونا ایجاد شده است بنابراین با ورود کووید-۱۹ در ایران این حس در مردم پررنگ تر شد.در این بخش از سخنان به آنها حق می دهم و کاملا این حس منطقی است.

اما مردم در بحبوهه کرونا به شدت در سراسر کشور از کمبود ملزومات بهداشتی نگران هستند از سوی دیگر پرسنل بیمارستانی و درمانگاهی با در اختیار نداشتن لباس های حفاظتی رنج می برند و از طرف دیگر هم نگران جان خود و بیماران کرونایی هستند.

درست است مردم باید تمام امکانات لازم را در دسترس داشته باشد اما به هرحال وضعیت کنونی کشور این چنین است و کادر درمان توانایی سروکله زدن با فردی که مثلا سرفه می کند را ندارند. بنابراین مردم با داشتن یک علائم به بیمارستان مراجعه نکنند و توقع گرفتن تست را هم نداشته باشند چرا که خیلی از افراد هستند که علائم حادتری دارند آنها باید در اولویت باشند. شهروندان نباید در این شرایط حساس بار اضافه و فشار بیش از اندازه به کادر بیمارستانی وارد کنند. مردم با عدم رعایت نکات بهداشتی علاوه براینکه جان خودشان را بلکه جان دیگران را به خطر می اندازند و حق انتخاب را برای ادامه زندگی از اطرافیان می گیرند. در این شرایط این بی مهری نیست بلکه خودخواهی است.

نیروی درمانی امکان دارد به دلیل نبود تخت شما را بستری نکند و دارو تجویز کند؛شما را راهنمایی کند که بروید و در منزل استراحت کنید تا خوب شوید نباید  از رفتار کادر درمان عصبی شد بلکه آنها به نوعی شما را به قرنطینه کردن در منزل سوق می دهند.

کرونا مساوی با مرگ نیست! این را فراموش نکنید؛ با اطمینان خاطر عرض می کنم، اگر به توصیه های بهداشتی گوش دهید و خود مراقبتی نه خود درمانی داشته باشید اصلا به این ویروس مبتلا نمی شوید.این بیماری برای افراد ۵۰ سال به بالا و بیمارهای کلیوی،قلبی،فشار خون و… خطرناک است.

کشور با بحران روبرو شده؛ گویا مسئولیت اصلی فقط به وزارت بهداشت محول شده و سازمان های دیگر مانند سازمان هلال  احمر ، خودشان را کنار کشیده اند، شما با این موافق هستید؟

بله صدرصد؛ کرونا بار دیگر ما را با بی دولتی روبرو کرد. کرونا بار دیگر نشان داد جان مردم برای دولت اهمیت ندارد. از روزی که در ووهان وضعیت قرمز اعلام شد، تدابیری برای این روزهای باید در نظر می گرفت.

وظیفه سازمان هلال احمر خدمت رسانی به مردم است؛ اما متاسفانه در بحران کرونا نقش خود را به تب سنجی مسافر و خودورهای بین شهری تقلیل داده است. این در حالی است که عملکرد هلال احمر در زلزله بم و رودبار شاهکار بود. این سازمان با وجود ثروت و امکانات بسیار در ماجرای کرونا تنها تب سنج ملت شده است، که آنرا هم به درستی اجرا نمی کند.

 البته تنها دستگاههای اجرایی نیستند. بلکه انتظار از قوه مقننه هم بود که فعالانه برخورد کند. مجلس شورای اسلامی چرا در بحران کرونا تعطیل شد؟ آنها باید به صورت عادی به بررسی لایحه بودجه می پرداختند. شغل آنها، این است که در شرایط سخت در کنار مردم و حوزه انتخابیه خودشان باشند، نه اینکه خانه نشین شوند. مگر آنها کارمند هستند که تعطیل شدند. نمایندگان تنها یک روز به مجلس رفتند و لوازم بهداشتی در ساک های شیک و پیک گرفتند و بعد هم مجلس را تعطیل کردند.

مردم نگران ابتلا به کرونا هستند؛ آنها از ترس از دست دادن اعضای خانواده ایشان، مضطراب شده اند. به نظر شما این رفتار طبیعی است؟

ایرانیها از دوران کودکی و نوجوانی آموزش های مواجه با بحران را ندیده اند. بنابراین طبیعی است در چنین وضعی تنها رویکرد آنها، ترس، نگرانی و افسردگی باشد. ایرانیان با فشارهای اقتصادی و اجتماعی که در زندگی متحمل می شوند، معمولا دائم افسرده و مضطرب هستند. به هرحال وقتی بحران به وجود می آید و مردم تناقض رفتاری و کلامی مسئولان را هم مشاهده می کنند، بیشتر از گذشته دچار مشکلات روانی می شوند. به عنوان مثال اصلا مشخص نشد که قاچاق ماسک را چه کسانی انجام دادند؟ چه کسانی این ماسک ها را تولید و به کجا قاچاق کردند؟ مسئول جلوگیری از بروز چنین اتفاقاتی وزارت صمت است، اما آیا کسی از این وزارتخانه سوالی پرسیده است؟ ماجرای کرونا و دیگر حوادث ناگوار سال جاری و سالهای قبل همگی باعث بی اعتماد مردم نسبت به مسئولان شده است.

در شبکه های اجتماعی چالش های مختلفی مانند «#چالش-لبخند »،«# چالش -رقص پرستاران» راه افتاده است، نظرتان درباره این چالش ها چیست؟

مردم به رغم بی تدبیری مسئولان همچنان در برابر این بیماری مقاومت می کنند و بیش از قبل کنار یکدیگرند و از همدیگر حمایت می کنند . روزهای سخت کشور بهترین فرصت است تا کنار هم بودن را تجربه کنیم و هر کسی از هر طریقی که می تواند به دیگری آرامش بدهد.

چالش هایی که نام بردید همگی به این معناست؛برای ادامه به زندگی امید داشته باشید،کرونا کشنده و خطرناک نیست.چالش رقص پرستاران اقدامی برای تزریق امید و شادی به جامعه بود. رقص ها برای روحیه دادن به جامعه و بیماران کرونایی است ای کاش مسئولان نیز با فراهم کردن لباس های حفاظتی از جان آنها محافظت می کردنند. هر چقدر چالش هایی مانند رقص زیاد شود، بعد از اتمام این بیماری، مردم کمتر دچار بیماری های روحی و روانی می شوند. یادمان باشد که افسردگی و روحیه ضعیف این بیماری را قدرتمند می کند.

فقط چالش رقص ها باعث خوشحالی نشد بلکه اقدامات دیگر پرستاران نیز امیدوار کننده بود.سوپروازیرر پرستاران مراسم ازدواجش را برای خدمت رسانی به تعویق انداخت، پرستار دیگری به رغم بارداری و وضعیت سخت جسمانی، حاضر به ترک محیط کارش نشد. در مقابل این ایثارگری ها مسئولان میدان بازی را خالی کردند و در شرایط سخت روزگار در کنار آنها نبودند.

آقای دکتر این بار اول و آخر هم نخواهد بود که کشور درگیر چنین بحران هایی می شود، فقط بحران ها تغییر ماهیت می دهند؛ چه توصیه هایی برای انجام وظایف مسئولان دارید؟

بحران ها رنگ و بویشان تغییر می کند، قطعا کشور با چنین بحران های سختی روبرو می شود. به نظرم دولت ها باید از افراد کارآمد و متخصص مشورت بگیرند و به پیشنهادها و توصیه های آنها جامه عمل بپوشاند. به عنوان مثال در چنین شرایطی در حوزه کودکان کار و زنان معتاد باید از خانم لیلا ارشد که سالها در این زمینه ها فعالیت کرده اند، راهنمایی می خواستند. چرا که به نظرم طرح جمع آوری کودکان کار و زنان معتاد اقدام مناسبی نیست و اوضاع را بدتر هم می کند.

مسئولان در روزگار سخت کرونا در هتل ها نشسته اند و در کمال آرامش و به دور از ابتلا شدن می برند و می دوزند و اگر در این میان فردی به نکته ای اشاره کند او را توبیخ و اخراج می کنند.

منبع: مجله پیام نو

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین موضوعات