کد خبر: 16521 | تاریخ انتشار: ۱۷:۴۷:۰۰ - دوشنبه ۲۵ فرو ۱۳۹۹ | بدون نظر | |

کرونا، فرصتی برای بیرون کشیدن رسوم گذشته

در حالی وارد موج سوم کرونا شده ایم که اوضاع همچنان برای مردم سخت است.

کرونا؛فرصتی برای بیرون کشیدن رسوم گذشته از زباله دان تاریخ

حال عمومی جامعه خوب نیست ؛ در حالی وارد موج سوم کرونا شده ایم که اوضاع همچنان برای مردم سخت است. همه در روزهای پراسترسی به سر می بریم، در این روزها علاوه بر خود به فکر دیگر اعضای خانواده خود هستیم که مبادا جانشان به خطر بیفتد. از میان اعضای خانواده، سالمندان بیشتر از دیگران در خطر آسیب پذیری از ناحیه ویروس کرونا قرار دارند.

سالمندان هنوز به این باور نرسیده اند که کرونا برای دیگران و خودشان خطرآفرین است. اکثر سالمندان در مقابل اینکه ویروس باعث فوتشان می شود، مقاومت می کنند و برای جلوگیری از بیماری اقدامات پیشگیرانه ندارند. اگر آمار فوتی های سالمندان در دسترس بود، توجیه آنها به راحتی امکان پذیر بود.

در این شرایط حساس وظیفه دیگر اعضای خانواده این است که با دلیل و مدرک خطرات این ویروس را به پدر و مادر خود گوشزد کنند و راههای پیشگیری از ابتلا به کرونا را به والدین خود آموزش بدهند.

متاسفانه در زندگی شهری مدرن، ماهیت روابط فرزندان با والدین تغییر کرده است. فرزندان تصور می کنند مسئولیت آنها در قبال پدر و مادرشان، پرداخت هزینه های روزمره آنهاست.در حالی که این طور نیست و بزرگترها علاوه بر هزینه های زندگی به همدلی و هم صحبتی نیز نیاز دارند.

این روزها که همه به خانه نشینی اجباری محکوم شده ایم، جوانان به راحتی خودشان را در محیط منزل سرگرم می کنند، اما سالمندان به راحتی نمی توانند روزگار سپری کنند و مدام وسوسه می شوند به بیرون از منزل بروند.

بنابراین باید امکاناتی را فراهم کرد تا سالمندان کمتر در معرض رفت و آمد به بیرون از منزل قرار بگیرند.

این روزها بهترین فرصت برای زنده کردن سنت های قدیمی خودمان است. می توانیم امکان قصه گویی برای والدین را فراهم آوریم؛ در فرهنگی ایرانی در روزگار قدیم این قصه گوی مرسوم بوده اکنون وقت آن رسیده برخی از رسوم فراموش شده را احیا کنیم.پدر و مادرمان پر از خاطرات و تجربیات گوناگون هستند، بازگو کردن این خاطرات بعد عاطفی آنها را ارضا می کند.آنها همیشه به دنبال گوش شنوایی برای صحبت هایشان هستند. در این شرایط که بیش از قبل در منزل هستیم بهترین فرصت برای جبران خطاهای گذشته و رسیدگی به سالمندان است.

زمانی که محیط خانه گرم و صمیمی باشد آنها حس ارزشمند تر بودن می کنند. دیگر سودای  بیرون رفتن و در پارک و دیگر  جاها کنار همسالان بودن را در سر نمی پرورانند.

خانواده همیشه یکی از ضربه گیرهای عاطفی برای سالمندان محسوب می شوند چرا که خانواه در جوامع شرقی اهمیت به سزایی دارد و درکنار یکدیگر گرد آمدن استرس و ناراحتی را برای مدتی ولو کوتاه کم می کند.

معمولا اعضای خانواده از فرد بیمار در منزل مراقبت می کنند؛ در این حالت خانواده ها فشار روانی تحمل می کنند. در وضعیتی که نظام سلامت حال خوشی ندارد این فشار روانی برای خانواده و فرد بیمار چند برابر شده است از طرفی فرد بیمار با خودشان می گوید اگر در این شرایط به خدمات بیمارستان نیاز داشته باشم، چه اقدامی باید انجام شود؟ چرا که در این روزها مسئولان هشدار می دهند، به بیمارستان ها مراجعه نکنید تا از معرض ابتلا به کرونا در امان باشید.

همان طور که برای بهبود حال افراد بیمار یکسری اقداماتی در محیط خانه و سرکار انجام می دهید، این روزها نیز به توصیه های بهداشتی جدید گوش دهید تا دچار این ویروس نشوید.

البته ممکن است که به دلیل تبلیغات منفی در صداوسیما و فضای مجازی سالمندان و افرادی که بیماری زمینه ای دارند، دچار اضطراب بشود. در این شرایط رسالت اعضای خانواده این است که اخبار کذب و دروغین را از اخبار حقیقتی تفکیک کنند و در دسترس این دو قشر قرار دهند. این شرایط بهترین فرصت است تا ارتباطات بهتر و هدفمند را تمرین کنیم .

عباسعلی یزدانی

منبع: مجله پیام نو. 23 اسفند 98

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین موضوعات