کد خبر: 16689 | تاریخ انتشار: ۱۹:۱۶:۴۹ - چهارشنبه ۴ اسف ۱۴۰۰ | بدون نظر | |

در چهارمین کنگره بین المللی مددکاری اجتماعی چه گذشت؟

در چهارمین کنگره بین المللی مددکاری اجتماعی چه گذشت؟

هر ساله به مناسبت روز ولادت حضرت علی (ع)، روز مددکار اجتماعی مراسمی توسط انجمن مددکاری اجتماعی با همکاری سازمان‌های مختلف از همه قوای کشور، دانشگاه‌ها، انجمن‌های علمی حوزه علوم اجتماعی و توانبخشی، سازمان‌ها غیر دولتی فعال در حوزه مددکاری اجتماعی، زنان، کودکان، افراد دارای معلولیت، سالمندان و.. برگزار می‌شود که امسال با توجه به نزدیکی روزهای ملی و جهانی این همایش در تاریخ چهارم اسفندماه ۱۴۰۰ به صورت برخط (آنلاین) با حضور مسؤولین و اساتید داخلی کشور و مسئولین و اساتید بین المللی مددکاری اجتماعی برگزار شد.

به گزارش رسانه مسئولیت اجتماعی ، سید حسن موسوی چلک ، رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران در ابتدای چهارمین کنگره بین المللی و سی و ششمین همایش مددکاری اجتماعی در ایران با موضوع مددکاری اجتماعی و ادغام اجتماعی افزود: امسال چهارمین کنگره بین المللی و سی و ششمین همایش ملی را با عنوان «مددکاری اجتماعی و ادغام اجتماعی» برگزار کردیم و هدف ما این است که نشان داده شود ادغام اجتماعی برای کرامت، امنیت و فرصت یک فرد برای داشتن زندگی بهتر مهم است.
وی افزود: بدون فرصت برای کار، مطالعه و دسترسی به آموزش، مردم را با فقر ریشه‌دار مواجه می‌کند. بر این باور هستیم که عرصه برای حضور افراد برای فعالیت‌های اجتماعی باید بیش از پیش فراهم شود و از نگاه جزیره‌ای داشتن به افراد حتی با نیازهای خاص پرهیز کرد.

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران خاطرنشان کرد:  همه مردم با هر شرایطی باید فرصت مشارکت اجتماعی و زندگی در بطن جامعه در کنار مردم را داشته باشند لذا در ادغام اجتماعی پذیرش اجتماعی و مشارکت اجتماعی و تلفیق اجتماعی از اهمیت بالایی برخوردار است. همین اعتقاد را هم داریم که در عرصه سیاستگذاری‌های اجتماعی هم می‌بایست موضوع ادغام اجتماعی را سرلوحه قرار گیرد.

وی گفت: ادغام اجتماعی کمک می‌کند تا افراد جایگاه برابری در جامعه به دست آورند و این فرصت‌های برابر در کنار مردم می‌تواند به احساس هویت و تعلق آنان به جامعه کمک کند.
کمیسر اخلاق فدراسیون جهانی مددکاران اجتماعی گفت: این نامگذاری بهانه‌ای خواهد بود تا به اهمیت ادغام اجتماعی نه طرد افراد در جامعه، در حوزه‌های سیاستگذاری‌های کلان و برنامه ریزی های ملی و محلی توجه بیشتر صورت گیرد و مددکاران اجتماعی، اساتید و پژوهشگران در حوزه‌های مختلف علوم انسانی، علوم اجتماعی، توانبخشی، کودکان، سالمندی و.. راه‌های نهادینه شدن و عملی شدن این رویکرد را در سازمان‌های مختلف بررسی و پیشنهادات خود را ارائه کنند.

تحقق عملی ادغام اجتماعی،  توانمند سازی جامعه است
در ادامه ولی اسماعیلی ، رییس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: در ابتدا خدمت همه میهمانان داخلی و خارجی( بویژه دبیرکل فدراسیون جهانی مددکاران اجتماعی، رییس انجمن جهانی دانشگاه های مددکاری اجتماعی، رییس منطقه آسیا- اقیانوسیه فدراسیون جهانی )، اساتید، سیاستگذاران اجتماعی، پیشکسوتان، مددکاران اجتماعی، مسوولین ،کارشناسان، دانشجویان فرا رسیدن روز ملی مددکاری اجتماعی که مصادف با روز ولادت بزرگ مددکار عالم اسلام حضرت علی(ع) است را، تبریک می گویم. همینطور روز جهانی مددکاری اجتماعی را که برگزاری این کنگره هم به مناسبت فرا رسیدن این دو مناسبت است.


وی افزود: از انجمن مددکاران اجتماعی ایران هم بابت هماهنگی برگزاری این کنگره عظیم که با مشارکت همه قوا و دانشگاه ها ، سازمان ها، و مجامع داخلی و بین المللی برگزار می کند، و هم به خاطر انتخاب موضوع خیلی مهم که برای توانمندسازی اجتماعی و فردی از اهمیت بالای برخوردار است، سپاسگزارم.
اسماعیلی خاطرنشان کرد: تجربه زیسته در جهان کنونی نشان می دهد که شاهد افزایش مسایل و مشکلات اجتماعی هستیم که همین شرایط زمینه را برای بهره گیری از ظرفیت متخصصین مختلف از جمله مددکاران اجتماعی و همینطور ضرورت بازنگری در سیاستگذاری های اجتماعی را بیش از پیش فراهم کرده است.
رییس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی بیان داشت: دولت و مجلس شورای اسلامی هم این ضرورت را به خوبی احساس کرده است. اقداماتی که در عرصه سیاستگذاری اجتماعی انجام شده است که در ادامه به برخی از آنها اشاره می کنم.
وی در ادامه گفت: ولی غلبه اقدامات عملی در حوزه های اجتماعی و سازمان های ارایه کننده خدمات اجتماعی مبتنی بر رویکرد ادغام اجتماعی نبوده و بیشتر مبتنی بر مرکز مداری و اقدامات فردی است. این در حالی است که بهتر از هر کسی می دانیم که با این نوع نگاه در عمل نمی توانیم به توانمند سازی برسیم.

رییس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی عنوان داشت: حتی رویکرد تلفیق سکونتگاه های غیررسمی درحوزه های شهری رویکرد با نگاه انسان محور خود نوعی سیاستگذاری اجتماعی برای تقویت همین رویکرد ادغام اجتماعی است.
اسماعیلی خاطرنشان کرد: بدون شک مددکاران اجتماعی با توجه به دانش و انباشت اطلاعاتی که درحوزه اجتماعی دارند، می توانند نقش بی بدیلی در سیاستگذاری های اجتماعی و در عرصه های اجرایی برای نهادینه شدن این رویکرد در کنار سایر متخصصین اجتماعی داشته باشند.
رییس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در پایان بیان داشت: براین باور هستم که تصویب قانون تشکیل سازمان نظام مددکاری اجتماعی که الان هم در مجلس طرح شده و کمیسیون اجتماعی هم کمیسیون اصلی رسیدگی کننده به این طرح هست می تواند نقش مددکاران اجتماعی را افزایش دهد و من به عنوان رییس این کمیسیون درکنار سایر همکارانم درکمیسیون و مجلس حمایت می کنیم تا این اتفاق مهم و اساسی و نیاز به حق جامعه مددکاری اجتماعی در این مجلس عملی شود.

مشارکت مردم؛ یکی از مقوله های اصلی پلیس

سردار حاجیان – معاون فرهنگی اجتماعی و سخنگوی ناجا در ادامه همایش اظهار داشت:

اکنون در یک هزار و ۱۰ کلانتری کشور دایره مشاوره اجتماعی و مددکاری اجتماعی ایجاده کرده ایم و امروز پلیس در لایه های کوچک اجتماعی در بطن و متن زندگی مردم حضور موثر دارد و در کلانتری و پاسگاهها به ما کمک می کند با مردم در تماس مستقیم باشیم و به مردم مشاوره ارایه دهیم.


وی اظهار داشت: در مراکز استانی ۵۰ مرکز مشاوره تحصیلی ، ازدواج و خانوادگی ورود کرده اند و در این مراکز از روانشناسان خبره استفاده می کنیم تا با این نگاه نتایج مثبتی به دست بیاوریم که در ۱۰ ماه گذشته ۷۰۰ هزار پرونده ارجاع شده که با حدود رشد یک درصد ۷۲ درصد پرونده‌ها با حضور پلیس به سیستم قضایی ارجاع داده نشد و اگر کشورهای دیگر از این موضوع استفاده کنند به بحث موضوعات اجتماعی کمک کرده اند.

معاون فرهنگی اجتماعی و سخنگوی ناجا گفت: احترام به فرهنگ ها و قومیت های مختلف و بست و زمینه مشارکت مردم یکی از مقوله های اصلی پلیس است چون امنیت زمانی پایدار می شود که از کلمه استقرار برای امنیت استفاده کنیم و امنیت را مردمی کنیم.

موضوع ادغام اجتماعی با ۲ معنا پیش می آید
وی در ادامه اظهار داشت: از همه عزیزانی که این کنفرانس را دارای ارزش بین المللی و جهانی است را فراهم کرده اند تشکر می کنم و اعتقاد داریم نظم و امنیت اجتماعی مبنای توسعه قرار می گیرد و اگر هر جامعه با همگرایی و انسجام اجتماعی نظم اجتماعی را در کشور حکمفرما کند می تواند به توسعه اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی و نظم جهانی کمک کند.
وی ادامه داد: برای رسیدن به نظم جهانی نیاز به همکاری جهانی داریم و سازمان ها و نهادهای مختلف کارکردهای خودشان را باید انجام دهند و افراد جامعه هم قانونمند باشند تا در حوزه اجتماعی موجبات این را فراهم کنیم تا یک جامعه پویا در سطح جامعه رخ دهد و زیرساخت های امنیت اجتماعی شکل گیرد.
وی تصریح کرد: موضوع ادغام اجتماعی با ۲ معنا پیش می آید یکی یکپارچکی و هماهنگی که موجب وفاق و یکپارچگی جامعه می شود و معنای دیگر پذیرش اجتماعی یا عدالت ترمیمی است یعنی اگر جامعه بخواهد پذیرش را در سیستم مجرمان نهادینه کند باید دوباره مجرمان به سیستم جامعه برگردند و فرایند اجتماعی شدن را طی کنند و آنهایی که طرد شدند باید سازوکاری ایجاد شود تا اجتماع آنها را پذیرش کند و برای این موضوع ساختار و سازمانی باید تعریف شود تا در روال فرایند شدن اجتماعی قرار گیرند.

وابستگی به مواد؛ یکی از چهار بحران اجتماعی

محمد جمالو، معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت های مردمی ستاد مبارزه با موادمخدر ریاست جمهوری درباره اهمیت ادغام اجتماعی در بهبود و بازتوانی سو مصرف کنندگان موادمخدر افزوذ: تا نگاهی خارج از چارچوب به اهمیت بازگشت معتادان بهبود یافته به فعالیت های اجتماعی نداشته باشیم، اهمیت آن دیده نمی شود.


وی اظهار داشت: باید علل و عوامل بروز اعتیاد را از منظر جامعه شناسی مورد توجه قرار دهیم و می توان گفت که حلقه مفقوده فرایند درمان و بازتوانی افراد معتاد به مواد و بازگشت به فعالیت های اجتماعی نیازمند یک پدیده جامعه شناختی است که در ستاد مبازره با مواد مخدر به آن پرداخته ایم.
وی گفت: اگر مصرف مواد را به عنوان یک ناهنجاری بزرگ از منظر کنترل اجتماعی بررسی کنیم، هرچقدر پیوند دهنده های فرد به اجتماع ضعیف تر شود، فرد با مشکلات فراوان تری روبرو خواهد شد که عواملی مانند پیوست و وابستگی به دیگران، تعهد اجتماعی و کسب وضعیت اقتصادی مناسب و همچنین عامل باور در بازگشت فرد به جامعه بسیار اثرگذار هستند.

معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت های مردمی ستاد مبارزه با موادمخدر ریاست جمهوری با اشاره به عوامل اثرگذار کنترل اجتماعی در پیشگیری و درمان اعتیاد گفت: وابستگی به مواد به عنوان یکی از چهار بحران اجتماعی و یکی از رنج هایی است که آزادی فرد را محدود کرده و باعث قطع ارتباط با جامعه می شود و برای بازیابی ارتباطات از دست رفته فرد لازم است که پیشگیری با شرایط مناسبی در نظر گرفته شود.

طرح یاریگران زندگی از ۹۷ تا حالا
این مقام مسئول افزود: طرح یاریگران زندگی که از سال ۱۳۹۷ در حال اجراست بدنبال استفاده بهتر از ظرفیت های اجتماعی در حوزه پیشگیری از مواد مخدر است.
وی در ادامه گفت: باید فرایند جدید در پیشگیری از اعتیاد مدنظر باشد که طرح یاریگران زندگی در این راستا نقش اثربخشی را ایفا کرده است که در این طرح بازیگران و افراد مشهور در جامعه به عنوان سفیران این حضور دارند و البته در این طرح همچنان به دنبال ظرفیت سازی هستیم.

نظام مددکاری کمیته امداد مبتنی بر اسلام است

 حسین خدرویسی معاون حمایت و سلامت کمیته امداد امام خمینی (ره) در ادامه همایش افزود: در کمیته امداد امام خمینی(ره) نظام مددکاری مبتنی بر دین مبین اسلام و توانمند کردن افراد و زندگی شرافتمندانه آنها است.

معاون حمایت و سلامت کمیته امداد امام خمینی (ره) گفت: پیشروان و پایه گذاران مددکاری اسلامی و حمایت از فقرا، انبیا و امامان اسلام بوده اند که امام علی (ع) بزرگترین مددکاری اجتماعی لقب گرفته است.

وی افزود: کار با فرزندان و خانواده آنها و افراد آسیب دیده و سالمندان عزیز بسیار سخت است و با توجه به شرایط و تعریف فقر، شرایط کار برای مددکاران نیز بسیار پیچیده شده است.

فعالیت مددکاران کار کردن در راستای سلامت اجتماعی افراد است
وی تصریح کرد: امروزه فعالیت مددکاران کار کردن در راستای سلامت اجتماعی افراد است و مددکاران فعال در حوزه کمک به افرادی هستند که بدنبال آسیب، نیازمند کمک رسانی هستند و دیگر افرادی که در قالب پیشگیری نیازمند یاری رسانی مددکاران هستند.

نیازمند ارزیابی درست از وضعیت موجود در جامعه هستیم

 علی انتظاری ، رییس دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی در سخنرانی خود با عنوان ادغام اجتماعی و همبستگی اجتماعی افزود: برخی واقعیت ها نشان از عدم موفقیت ما در کشور در حوزه کنترل و پیشگیری از آسیب های اجتماعی دارد.

رییس دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی گفت: باید ارزیابی درستی از وضعیت موجود در حوزه آسیب های اجتماعی در کشور داشته باشیم.
وی اضافه کرد: ادغام اجتماعی فرایندی است که طی آن افراد مختلف در اجتماع در فرایند تصمیم گیری های مختلف مرتبط با جامعه مشارکت دارند.
وی ادامه داد: اتفاقات مختلف در عرصه های گوناگون نشان می دهد که در کار خود در حوزه آسیب های اجتماعی موفق نبوده ایم. یکی از مهم‌ترین اشتباهات رویکرد مبتنی بر جزیی نگری و روانشناختی است که مواجهه های مختلف در جامعه وجود دارد، زمانی که گفتمان علوم اجتماعی ضعیف باشد، کاری در خصوص جریان های اجتماعی موجود در جامعه صورت نداده ایم.
رییس دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی تصریح کرد: اینکه رخدادهای بزرگ اجتماعی که منجر به آسیب های اجتماعی شود را در نظر نگیریم و بعد از آن بدنبال ادغام اجتماعی باشیم، درست نیست.

تصمیم گیری های نادرست در خصوص الگوهای مردمی
انتظاری بیان داشت: در شرایط امروز که ناشی از تصمیم گیری های نادرست در خصوص الگوهای مردمی منجر به شکل گیری جامعه ای با رویه های شبه مدرن شده است. سیستم مدیریت شهری محله ها را تبدیل به محله های اختصاصی برای اغنیا و فقرا تبدیل کرده است و حال بدنبال ادغام در جامعه هستیم.
وی گفت: باید از رویکرد روانشناختی صرف به هژمونی کردن علوم اجتماعی حرکت کنیم و مردمی کردن مهم ترین استراتژی در این حوزه است که زمینه های آن در فرهنگ ما وجود داشته است و از طرف دیگر باید با الگوهای شبه مدرن مقابله کنیم و به آنها توجه خاص داشته باشیم.
وی اضافه کرد: باید محله های متشکل از اقشار مختلف را احیا کنیم و در این حوزه می بایست به قدیم برگردیم.

نقش مددکاران اجتماعی در تربیت کودکان خاص

 نادر پوراصغریان، استاد مددکاری اجتماعی در سخنرانی خود با عنوان ادغام اجتماعی کودکان و افراد با نیازهای ویژه افزود: مددکار اجتماعی دارای نقش جامعه شناس کاربردی، مربی و معلم است که در حوزه آموزش توانبخشی و ارزیابی اولیه و خروجی می تواند بسیار اثرگذار باشد.

استاد مددکاری اجتماعی گفت: در قانون حقوق افراد ویژه به رسمیت شناخته شده است و نقش مددکاران در تربیت کودکان خاص بسیار بااهمیت دیده شده است.

این استاد مددکاری اجتماعی تصریح کرد: مددکاری به عنوان یک تخصص و مهارت مطرح است. توانایی ها و محدودیت های کودک استثنایی باید مورد بررسی قرار گیرد و روابط او با دیگران نیز باید دیده شود و با بهره گیری از روش های مختلف کودک باید به عنوان فردی مطالبه گر در جامعه فعالیت داشته باشد.
وی اظهار داشت: کودک استثنایی باید بتواند در شناخت قوانین، کسب و کار و اشتغال و عضویت در انجمن ها سهم نقش داشته و در جامعه حضور داشته باشد.

اصغریان افزود: باید ابتدا به این سئوال پاسخ داد که روش ادغام در جامعه و خانواده، در آموزش مدرسه، در حوزه بهداشت و درمان و یا تامین اجتماعی چگونه است.

اتکا به بودجه‌ها و ظرفیت‌های محلی در اجرای طرح‌های ادغام اجتماعی موثر است

محمدعلی طالبی ، عضو هیات علمی دانشگاه حکیم سبزواری درباره اهمیت ادغام اجتماعی در سکونت گاه های غیررسمی و بازآفرینی شهری افزود: با توجه به مطالعات وسیع، در همه شاخص ها نشانگر توسعه یافتگی مناطق حاشیه ای و غیررسمی شهری در زمینه های مختلفی است.

عضو هیات علمی دانشگاه حکیم سبزواری گفت: تجربیات نشان داده است که اتکا به بودجه ها، ظرفیت‌ها و داشته های محلی در اجرای طرح های مرتبط با ادغام اجتماعی بسیار اثرگذار خواهد بود. ادغام سازی اجتماعی سکونتگاه های غیررسمی پیوند مجدد بخشی از پیکره شهر ها است.

وی اظهار داشت: در گذشته فقرا و اغنیا در کنار هم زندگی می کردند که عوامل متعددی باعث جداسازی آنها شده است. ادغام اجتماعی در قلب عبارات مختلفی مطرح شده که در مقابل آن واژه هایی مانند خشونت های اجتماعی و قشربندی قرار دارد و نتیجه ادغام اجتماعی فرصت های یکسان، افزایش کیفیت زندگی و بسیاری از مواهب دیگر است که نکته اصلی افزایش کیفیت زندگی است.

عضو هیات علمی دانشگاه حکیم سبزواری تصریح کرد: انجمن مددکاران ایران در برنامه چهارم ورود بسیاری موثری داشته است و شاید یکی از دلایلی که ۲۵ درصد شاخص های کیفیت زندگی در این برنامه دیده شده، همان حضور است. در سالهای گذشته تعداد ۱۰ محله جدید با جمعیت بالای ۱۰۰ هزارنفر در سبزوار بر مبنای بازآفرینی شهری و با حضور فعالانه انجمن مددکاری ایران صورت گرفت.

افزایش مشارکت اجتماعی افراد

 فردین علیپور، عضو گروه مددکاری اجتماعی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی درباره اهمیت توانبخشی اجتماعی در مددکاری اجتماعی افزود: به نظر می رسد که بسیاری از این کلیدواژه ها با مفهوم همبستگی اجتماعی نزدیکی دارند.

عضو گروه مددکاری اجتماعی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی گفت: مددکاری اجتماعی در قالب یک رشته دانشگاهی بدنبال توسعه و پیوستگی اجتماعی است که یکی از مهم ترین اصول آن توانمندسازی اجتماعی است.

وی اظهار داشت: در این حوزه بر هویت افراد و دسترسی به فرصت ها و همچنین در خصوص مشارکت افراد در اجتماع تاکید ویژه وجود دارد و باید در قالب توانایی ها، فرصت ها و هویت افراد در حوزه توانبخشی افراد در جامعه موردنظر گرفته شود.
وی خاطرنشان کرد: درتوانبخشی اجتماعی بر کارکردهای اجتماعی و بازگشت افراد به جامعه تاکید شده است.هدف اصلی در اینجا افزایش مشارکت اجتماعی افراد است.
علیپور گفت: مددکاری اجتماعی و توانبخشی اجتماعی در حوزه ادغام اجتماعی فعالیت دارند و مشارکت هدف در این حوزه ها دیده می شود. سیستمی برای ارائه خدمات توانبخشی اجتماعی یکی از مشکلات این حوزه است و پس از هر حادثه و بحران برای تعادل بخشی بین نیازهای روانی اجتماعی کوتاه و بلندمدت نیز دچار چالش هستیم.

توجه همزمان به مکانیزم های طرد کننده و ادغام کننده

 ستار پروین، عضو هیات علمی گروه مددکاری اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی در سخنرانی خود با موضوع کارکردهای ادغام اجتماعی در مددکاری اجتماعی افزود: ضلع سومی به نام طرد اجتماعی در کنار دو مفهوم ادغام و مددکاری اجتماعی نیز وجود دارد. زمانی که صحبت از ادغام اجتماعی می شود باید به مکانیزم های طرد کننده و ادغام کننده توجه همزمان داشته باشیم.

عضو هیات علمی گروه مددکاری اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی گفت: مفهوم طرد اجتماعی و مکانیزم های کلان کمک کننده جامعه مورد مطالعه قرار گیرد تا در حوزه ادغام اجتماعی موفقیتی حاصل شود.

مشاهده ریشه مسائل در ساختارهای کلان جامعه
وی خاطرنشان کرد: مباحث جغرافیایی، حضور انسانها در فعالیت های عادی جامعه و محرومیت آنها در این فعالیت ها و مخاطرات برخی گروه ها در خصوص طرد اجتماعی در این حوزه باید موردنظر باشد.
پروین تصریح کرد: وقتی مددکاری اجتماعی موردبحث باشد، حتما باید ریشه مسائل در ساختارهای کلان جامعه دیده شود.

نشاط اجتماعی؛ از ضرورت های توسعه و ممتاز برای توسعه و زندگی پویای شهری

اصغر مهاجری، عضو هیات علمی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه آزاد تهران مرکزی درباره ادغام اجتماعی و نقش آن در افزایش نشاط اجتماعی افزود: وضعیت مناسبی در شهر ها در حوزه نشاط اجتماعی وجود ندارد و در برخی از مناطق شهر تهران این شاخص نزدیک به عدد یک یا صفر است که این تناقض با شرایط استاندارد، نشاط اجتماعی را رضایت بخش نشان نمی دهد.

عضو هیات علمی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه آزاد تهران مرکزی گفت: حال ادغام اجتماعی که در جامعه ما خوب نیست ، به تبعیت آن حال نشاط اجتماعی نیز خوب نیست.
عضو هیات علمی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه آزاد تهران مرکزی بیان داشت: برنامه ریزان شهری بر این نیستند که مشارکت شهروندان را در شهر بیشتر کنند و در چنین شرایطی نشاط اجتماعی از برخی از محله ها و برخی شهرنشینان دور می شود.
وی ادامه داد: راهکار ایجاد نشاط اجتماعی این است که در فرایند مشارکت شهری قرار بگیریم و برنامه ریزی و اجرای مشترک در واقع نیاز ایجاد نشاط اجتماعی در شهرها است و در غیر اینصورت امکان ادغام در شهری مانند تهران وجود ندارد.
وی اضافه کرد: در جایی که فقر شهری وجود دارد و گسترش آن در جامعه شهری در حال شکل گیری است، نشاط اجتماعی بسیار دور از دسترس خواهد بود.

زیسته کودکان کار غربت(کولی)
محمدحسن داودی، مدیرعامل مدرسه صبح رویش نظر خود را با موضوع طرد اجتماعی و تجربه زیسته کودکان کار غربت(کولی) در محله دروازه غار اظهار داشت: غربت ها از سالها از هندوستان و پاکستان به سمت ایران مهاجرت کرده اند و طرد اجتماعی در این مقاله مورد توجه قرار گرفته است.


مدیرعامل مدرسه صبح رویش با اشاره به ریشه‌یابی طرد اجتماعی کودکان کار در قالب جامعه غربت گفت: واقعیت این است که بچه های غربت به عنوان کودکان کار فاقد هرگونه مهارتی هستند.
وی افزود: در این محله با موضوع بسیار عجیبی مواجه شدیم که بسیاری از افراد ساکن در این محله نگاه طرد اجتماعی به افراد غربت دارند و در راستای این تحقیق بدنبال ریشه های این طرد اجتماعی بوده ایم که محقق شده است.
داوودی اظهار داشت: واقعیت این است که بچه های غربت به عنوان کودکان کار فاقد هرگونه مهارتی هستند و این طرد اقتصاد باعث عدم وجود منابع مالی برای آنها است و طرد اجتماعی و شکل گیری کلونی های درونی برای این افراد، یکی دیگر از مشکلات این افراد و شکل گیری انزوا از جامعه برای آنها است و طرد از سلسله مراتب قدرت و شغل یابی و طرد از خدمات اساسی نیز در خصوص این افراد صادق است.

به دنبال خروج قربانیان خشونت خانگی از انزوای اجتماعی باشیم
منصور فتحی، عضو هیات علمی گروه مددکاری اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی در سخنرانی خود با موضوع نقش مددکاران اجتماعی در ادغام اجتماعی قربانیان خشونت خانگی اظهار داشت: در زمینه خشونت خانگی در کشور آمار رسمی وجود ندارد ولی آمارهای پزشکی قانونی و مشاوره های تلفنی با انجمن های مختلف نشان از رواج خشونت های خانگی دارد.


عضو هیات علمی گروه مددکاری اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی گفت: براساس آمارهای موجود اکنون بیشترین میزان خشونت خانگی در حوزه روانی است.
وی افزود: خشونت خانگی به شکلی از خشونت اطلاق می شود که توسط شریک زندگی و اعضای دیگر خانواده صورت می گیرد و بیشترین میزان این نوع خشونت در حوزه روانی وجود دارد. قربانیان خشونت خانگی شامل تمامی اعضای خانواده می شود که میزان خشونت علیه زنان و کودکان بیشتر از دیگر اعضای خانواده است.
این استاد دانشگاه بیان داشت: مددکاران اجتماعی در حوزه خشونت خانگی دیدگاه سیستمی دارند و اقدامات بسیاری در این حوزه باید صورت گیرد و ارتباط همدلانه نیازمند شکل گیری است و نیازهای قربانیان نیز باید شناسایی و هدفگذاری در راستای کنترل باشد.

مددکاران از روند رو به افزایش طرد اجتماعی پیشگیری کنند
کاظم قجاوند، عضو هیات علمی گروه مددکاری اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی خمینی شهر در ادامه همایش افزود: حدود نیم قرن است که طرد اجتماعی در حوزه مددکاری اجتماعی ورود پیدا کرده است و در سالهای اخیر در کشورما نیز این موضوع مورد توجه قرار گرفته است.


عضو هیات علمی گروه مددکاری اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی خمینی شهر گفت: لازم است که مددکاران اجتماعی با مداخلات تاثیرگذار از روند روبه افزایش طرد اجتماعی پیشگیری کنند.
وی اظهار داشت: گروه هایی مانند زنان، فقرا و گروه های مختلف در جامعه حضور کمرنگ تری پیدا می کنند و مفهوم طرد اجتماعی را بیشتر لمس می کنند.
وی بیان کرد: طرد اجتماعی می تواند آثار بسیاری را در جامعه نشان دهد. طرد اجتماعی باعث کاهش انسجام و همبستگی اجتماعی خواهد شد. دیگر اینکه این روند می تواند باعث نابرابری های اجتماعی شود.

رسیدن به جامعه امن هدف اصلی مددکاری اجتماعی
طیبه جعفری رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران شعبه خوزستان نیز در این همایش گفت: هدف اصلی و مهم مددکاری اجتماعی رسیدن به جامعه امن و پایدار است.


وی تصریح کرد: در بحث توانمندسازی افراد آسیب دیده مسائل و مشکلات بسیاری وجود دارد که باید همه در این زمینه تلاش کنند.
وی ادامه داد: موارد بسیاری از زنان و مردانی وجود دارد که مرتکب جرم هایی شده و دوره محکومیت را گذرانده اند اما پس از آن نتوانسته اند در جامعه حضور موفق داشته باشند و جامعه آنها را نپذیرفته است.
وی توجه ویژه به اینگونه افراد را بسیار مهم و اساسی دانست و گفت: پذیرفتن این افراد در جامعه می تواند در زندگی شخصی ابن اراد هم تاثیر مثبت و موثری داشته باشد.

همه نهادها به ادغام اجتماعی توجه کنند
ندا هاشمی پور رییس انجمن مددکاران اجتماعی استان هرمزگان نیز در این همایش گفت: همه نهادهای اجتماعی باید به ادغام اجتماعی توجه داشته باشند تا افراد به زندگی عادی برگردند.


وی تصریح کرد: به عنوان مثال در افغانستان ممکن است افرادی با چنین شرایطی به دلیل یکسری شرایط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی در امر مسیر با مشکل مواجه می شوند که باید به آنها توجه خاص شود.

موارد اثرگذار در حوزه خودکشی چیست؟
سارا نوروزی مددکار اجتماعی حوزه بهداشت و درمان در سخنرانی خود با موضوع نقش مددکاری اجتماعی در ادغام اجتماعی اقدام کنندگان به خودکشی اظهار داشت: نظریه دورکیم می گوید که بین خودکشی و ادغام اجتماعی ارتباط وجود دارد و هراندازه که پیوند فرد با دیگران و جامعه سست شود، احتمال اقدام به خودکشی افزایش می یابد.


مددکار اجتماعی حوزه بهداشت و درمان گفت: خودکشی یک مسئله اجتماعی است که در ایران روند فزاینده دارد و سالانه بیش از ۱۰۰ هزار اقدام به خودکشی در کشور صورت می گیرد.
وی ادامه داد: البته فشارهای اجتماعی نیز می تواند زمینه اقدام به خودکشی را فراهم آورد. مددکاران اجتماعی در این حوزه مطالعات ضعیفی دارند و در حوزه بهداشت و درمان ایران در سال گذشته ۲۱ هزار اقدام در خصوص اقدام به خودکشی داشته اند.

پیامد های طرد اجتماعی

محمدباقر تاج الدین، عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی تهران مرکز درباره پیامدهای طرد اجتماعی در جامعه اظهار داشت: دومین پیامد دیگر محرومیت از فرصت های اجتماعی ارزشمند مانند تحصیل و کسب و کار و کوشش های فرهنگی و بسیاری از فرصت های دیگر است و امکان دسترسی به آنها را نخواهند داشت.

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی تهران مرکز گفت: اولین پیامد طرد اجتماعی محرومیت از حقوق شهروندی است و به هراندازه این پدیده در جامعه گسترش یابد این افراد از دایره شمول دسترسی به حقوق شهروندی خارج خواهند شد.

وی خاطرنشان کرد: پیامد دیگر در طرد اجتماعی از دست رفتن منزلت و پایگاه اجتماعی افراد است و منزلت اجتماعی است که یک جایگاه مهم و ارزشمند برای افراد درپی دارد.

تاج الدین تصریح کرد: دیگر اینکه گرفتار شدن افراد در چرخه شوم فقر و محرومیت از پیامدهای طرد اجتماعی است و خروج از این شرایط بسیار سخت خواهد بود. گرفتار شدن در چرخه آسیب های اجتماعی نیز از دیگر موارد ناشی از این شرایط است.

ادغام اجتماعی و توانمندسازی اجتماعی گروه‌های هدف اجتماعی

سیدسعید حسینی ، مدیر گروه مددکاری اجتماعی و جامعه شناسی دانشگاه آزاد اسلامی گناباد درباره ادغام اجتماعی و توانمندسازی اجتماعی گروه های هدف اجتماعی گفت: با گسترش تقسیم کار در جامعه به موجب افزایش توانمندی اقتصادی جامعه، افراد جامعه به سمت فعالیت های جدید حرکت می کنند و سطح رفاه را افزایش می دهند.

مدیر گروه مددکاری اجتماعی و جامعه شناسی دانشگاه آزاد اسلامی گناباد معتقد است که مددکاران اجتماعی باید بر موضوعات کلان جامعه تمرکز کنند.

وی تصریح کرد: زمانی که در جامعه منافع قشری، گروهی، سازمانی و منافع شخصی بر منافع کل ترجیح داده می شود و حرکت افراد در جهت منافع جزء است، شایسته سالاری کاهش پیدا می کند و به موازات کاهش این شاخصه در جامعه، تخصص نیز تضییع می شود و دلیل این است که افراد پاداش را از مردم نمی گیرند.

حسینی اظهار داشت: مشکل اساسی که در بسیاری از جوامع وجود دارد در این حوزه قابل دسته بندی است که به عنوان مثال می توان از شکل گیری داعش در منطقه و اضافه شدن اقشار مختلف نیازمند به این گروه را نام برد.

بدون مددکاری اجتماعی آثار مثبتی در جامعه شکل نمی‌گیرد
روری تروئل ، دبیرکل فدراسیون جهانی مددکاران اجتماعی مددکاری اجتماعی و ادغام اجتماعی در سخنرانی خود با عنوان اهمیت ادغام اجتماعی در حوزه مددکاری اجتماعی با ارائه پیامی ضمن تقدیر از برگزارکنندگان این همایش اظهار داشت: امیدوارم موفقیت مناسبی در این کنگره حاصل شود تا موفقیت‌های بیشتر در عرصه مددکاری اجتماعی را شاهد باشیم.


دبیرکل فدراسیون جهانی مددکاران اجتماعی گفت: باید بگویم که بدون مددکاری اجتماعی آثار مثبتی در جامعه شکل نمی گیرد.
وی ادامه داد: فراگیری و ادغام اجتماعی نکته بسیار ارزشمند و پرمصداقی است و برای مددکاران بسیار مهم است.
دبیرکل فدراسیون جهانی مددکاران اجتماعی گفت: کشورهای مختلف جهان می توانند از تجربیات خوب ایران در برگزاری همایش ها و کنگره های بین المللی این کشور در حوزه مددکاری اجتماعی به خوبی استفاده کنند.
به صورت منسجم در یک سازوکار فعالیت کنیم
دکتر تروئل تصریح کرد: باید عقیده داشته باشیم به صورت منسجم در یک سازوکار فعالیت کنیم و چالش ها ر ا بشناسیم تا مشکلات را حل کنیم، به مددکاران اجتماعی اعتقاد داریم و چشم انداز خوبی دارند چون حمایت از افراد آسیب پذیر را انجام می دهند و همه باید به مددکاران اجتماعی برای مشارکت اجتماعی و انسجام اجتماعی کمک کنیم.

کاهش طرد اجتماعی با اشکال مختلف مددکاری اجتماعی

آناماریا کمپنینی رییس انجمن جهانی دانشگاهها (مدارس) مددکاری اجتماعی در سخنرانی خود با عنوان اهمیت ادغام اجتماعی در حوزه مددکاری اجتماعی افزود: مددکاران باید مداخلات خود را توسعه دهند، مددکاران اجتماعی می توانند افراد جامعه را توانمند کنند و باید بدانیم که اشکال مختلف مددکاری اجتماعی می تواند طرد اجتماعی را کاهش دهد و در واقع باید با استانداردسازی بدنبال افزایش کارایی باشیم و باید بر مداخلات خوب متمرکز باشیم.

رییس انجمن جهانی دانشگاهها (مدارس) مددکاری اجتماعی گفت: افرادی که تحت ظلم هستند باید به شکل گسترده از خدمات مددکاران بهره مند شوند.

کمپنینی بیان داشت: باید خدماتی به کاربران ارائه کنیم که موجب افزایش توانمندی افراد شود و ما باید اعمال تغییرات اجتماعی و توسعه توانمندسازی افراد ضعیف را از طریق ابزارهای مدل های عدالت اجتماعی مدنظر داشته باشیم.

تجربیات طرد اجتماعی را به اشتراک بگذاریم

وی با اشاره به اینکه تعریف بین المللی مددکاری اجتماعی نقش حرفه و ارتقای تغییرات اجتماعی را بر حوزه رفاه و عدالت اجتماعی مطرح می کند، گفت: باید رویه های ضدتبعیض را ببینیم و باید در حیطه های شخصی نیز به دنبال غلبه بر مسائل از نظر آموزش باشیم.

آناماریا کمپنینی تصریح کرد: انجمن بین المللی مدارس مددکاری اجتماعی انتقال دهنده تعالی است که در حقیقت باید به دنبال ایجاد جامعه برابر باشیم و این سئوال را مطرح کنیم که چگونه دانشجویان را به تعهدات اجتماعی حساس کنیم.

اهمیت بالا ادغام در حوزه مددکاری اجتماعی

آنتونینا داشکینا رییس انجمن مددکاران اجتماعی روسیه درباره مددکاری اجتماعی و ادغام اجتماعی افزود: از نظر مددکاران اجتماعی این جالب و مهم است که بتوانیم قراردادهای اجتماعی را داشته باشیم.

رییس انجمن مددکاران اجتماعی روسیه گفت: این کنفرانس بین المللی در حوزه مددکاری اجتماعی و ادغام اجتماعی از درجه اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

وی اظهار داشت: این عقود اجتماعی با کمک فناوری ها می تواند به افراد آمده و تحت قراردادهای اجتماعی می توان به افراد وجه هایی را پرداخت کرد.

آنتونینا داشکینا در ادامه گفت: یک قرارداد اجتماعی می تواند با پرداخت پول به خانواده های فقیر می تواند منجر به خروج آنها از فقر شود و به این ترتیب می توان حمایت های اجتماعی را برای برخی خانوارها فراهم کرد.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین موضوعات