کد خبر: 16691 | تاریخ انتشار: ۱۹:۲۰:۳۴ - چهارشنبه ۴ اسف ۱۴۰۰ | بدون نظر | |

وقتی مجلس به تشکیل سازمان مددکاری اجتماعی چراغ سبز نشان می دهد

رییس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: تصویب قانون تشکیل سازمان نظام مددکاری اجتماعی که الان هم در مجلس طرح شده و کمیسیون اجتماعی هم کمیسیون اصلی رسیدگی کننده به این طرح هست می تواند نقش مددکاران اجتماعی را افزایش دهد.

چهارمین کنگره بین المللی مددکاری اجتماعی برگزار شد 

به گزارش رسانه مسئولیت اجتماعی،  ولی اسماعیلی – رییس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در چهارمین کنگره بین المللی و سی و ششمین همایش مددکاری اجتماعی در ایران با موضوع مددکاری اجتماعی و ادغام اجتماعی ضمن خوش آمدگویی به میهمانان داخلی و خارجی جلسه، اظهار داشت:

خدمت همه میهمانان داخلی و خارجی( بویژه دبیرکل فدراسیون جهانی مددکاران اجتماعی، رییس انجمن جهانی دانشگاه های مددکاری اجتماعی، رییس منطقه آسیا- اقیانوسیه فدراسیون جهانی )، اساتید، سیاستگذاران اجتماعی، پیشکسوتان، مددکاران اجتماعی، مسوولین ،کارشناسان، دانشجویان فرا رسیدن روز ملی مددکاری اجتماعی که مصادف با روز ولادت بزرگ مددکار عالم اسلام حضرت علی(ع) است را، تبریک می گویم.

از انجمن مددکاران اجتماعی ایران هم بابت هماهنگی برگزاری این کنگره عظیم که با مشارکت همه قوا و دانشگاه ها ، سازمان ها، و مجامع داخلی و بین المللی برگزار می کند، و هم به خاطر انتخاب موضوع خیلی مهم که برای توانمندسازی اجتماعی و فردی از اهمیت بالای برخوردار است، سپاسگزارم.

ضرورت بازنگری در سیاستگذاری های اجتماعی

اسماعیلی با اشاره به افزایش مسائل و مشکلات اجتماعی خاطرنشان کرد:

تجربه زیسته در جهان کنونی نشان می دهد که شاهد افزایش مسایل و مشکلات اجتماعی هستیم که همین شرایط زمینه را برای بهره گیری از ظرفیت متخصصین مختلف از جمله مددکاران اجتماعی و همینطور ضرورت بازنگری در سیاستگذاری های اجتماعی را بیش از پیش فراهم کرده است.
رییس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی بیان داشت: دولت و مجلس شورای اسلامی هم این ضرورت را به خوبی احساس کرده است. اقداماتی که در عرصه سیاستگذاری اجتماعی انجام شده است که در ادامه به برخی از آنها اشاره می کنم.

وی در ادامه گفت: ولی غلبه اقدامات عملی در حوزه های اجتماعی و سازمان های ارایه کننده خدمات اجتماعی مبتنی بر رویکرد ادغام اجتماعی نبوده و بیشتر مبتنی بر مرکز مداری و اقدامات فردی است. این در حالی است که بهتر از هر کسی می دانیم که با این نوع نگاه در عمل نمی توانیم به توانمند سازی برسیم.
اسماعیلی اظهار کرد: براین باور هستم که تقویت رویکردهای ادغام اجتماعی که در برخی از سیاستگذاری های اجتماعی به آنها اشاره شده است از قبیل: توانبخشی مبتنی برجامعه برای افراد داری معلولیت که در قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت به آنها اشاره شد و سابقه خوبی هم در ایران داریم، مدارس تلفیقی برای دانش آموزان دارای نیازهای ویژه، باز ادغام اجتماعی زندانیان و مجرمین، ادغام اجتماعی افراد دارای سوء مصرف موادمخدر و روانگردان ها و آسیب دیدگان اجتماعی، بی خانمان ها، ادغام اجتماعی بیماران روانی و بیماران خاص و صعب العلاج و…بخشی از این سیاستگذاری های انجام شده است که توسعه کمی وکیفی در عمل می تواند یک فرصت ارزشمندی برای نهادینه شدن و فراگیر شدن این رویکرد باشد.

مشارکت بیشتر مردم در امور اجتماعی فراهم می شود 

رییس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی عنوان داشت: حتی رویکرد تلفیق سکونتگاه های غیررسمی درحوزه های شهری رویکرد با نگاه انسان محور خود نوعی سیاستگذاری اجتماعی برای تقویت همین رویکرد ادغام اجتماعی است.
وی افزود: تقویت این رویکرد می تواند زمینه را برای مشارکت بیشتر مردم در امور اجتماعی، کاهش هزینه ها، مسوولیت پذیری بیشتر مردم و جامعه وتقویت رویکردهای محله محوری و اجتماع محوری فراهم کند که اتفاقا برای تحقق عملی ادغام اجتماعی می بایست به سمت مردم و توانمند سازی های مبتنی برجامعه حرکت کنیم. همدرعرصه سیاستگذاری اجتماعی هم در عرصه عمل.
اسماعیلی خاطرنشان کرد: بدون شک مددکاران اجتماعی با توجه به دانش و انباشت اطلاعاتی که درحوزه اجتماعی دارند، می توانند نقش بی بدیلی در سیاستگذاری های اجتماعی و در عرصه های اجرایی برای نهادینه شدن این رویکرد در کنار سایر متخصصین اجتماعی داشته باشند.

مجلس چراغ سبز نشان داد 

رییس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در پایان سخنرانی خود بیان داشت:

براین باور هستم که تصویب قانون تشکیل سازمان نظام مددکاری اجتماعی که الان هم در مجلس طرح شده و کمیسیون اجتماعی هم کمیسیون اصلی رسیدگی کننده به این طرح هست می تواند نقش مددکاران اجتماعی را افزایش دهد و من به عنوان رییس این کمیسیون درکنار سایر همکارانم درکمیسیون و مجلس حمایت می کنیم تا این اتفاق مهم و اساسی و نیاز به حق جامعه مددکاری اجتماعی در این مجلس عملی شود.

روز مددکار اجتماعی و تشکیل همایش 

گفتنی است، هر ساله به مناسبت روز ولادت حضرت علی (ع)، روز مددکار اجتماعی مراسمی توسط انجمن مددکاری اجتماعی با همکاری سازمان‌های مختلف از همه قوای کشور، دانشگاه‌ها، انجمن‌های علمی حوزه علوم اجتماعی و توانبخشی، سازمان‌ها غیر دولتی فعال در حوزه مددکاری اجتماعی، زنان، کودکان، افراد دارای معلولیت، سالمندان و.. برگزار می‌شود که امسال با توجه به نزدیکی روزهای ملی و جهانی این همایش در تاریخ چهارم اسفندماه ۱۴۰۰ به صورت برخط (آنلاین) با حضور مسؤولین و اساتید داخلی کشور و مسئولین و اساتید بین المللی مددکاری اجتماعی برگزار شد.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین موضوعات