کد خبر: 16699 | تاریخ انتشار: ۱۹:۲۸:۲۶ - چهارشنبه ۴ اسف ۱۴۰۰ | بدون نظر | |

۷۱ درصد پرونده‌های دایره اجتماعی و مددکاری کلانتری‌ها به مصالحه انجامید

۷۱ درصد پرونده‌های دایره اجتماعی و مددکاری کلانتری‌ها به مصالحه انجامید

تهران- ایرنا- معاون فرهنگی اجتماعی و سخنگوی فرماندهی انتظامی کشور گفت: در سال گذشته بیش از ۹۷۰ هزار پرونده به دایره اجتماعی و مشاوره مددکاری ما ارجاع داده شد که ۷۱ درصد این پرونده‌ها به مصالحه انجامید و به جامعه‌پذیری برای مردم کمک کرد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، سردار مهدی حاجیان روز چهارشنبه در چهارمین کنگره آنلاین بین المللی و سی و ششمین همایش مددکاری اجتماعی در ایران به مناسبت روزهای ملی و جهانی مددکاری اجتماعی با موضوع مددکاری اجتماعی و ادغام اجتماعی افزود: اکنون در یک هزار و ۱۰ کلانتری کشور دایره مشاوره اجتماعی و مددکاری اجتماعی ایجاده کرده ایم و امروز پلیس در لایه های کوچک اجتماعی در بطن و متن زندگی مردم حضور موثر دارد و در کلانتری و پاسگاه ها به ما کمک می کند با مردم در تماس مستقیم باشیم و به مردم مشاوره ارایه دهیم.

وی اظهار داشت: در مراکز استانی ۵۰ مرکز مشاوره تحصیلی، ازدواج و خانوادگی ورود کرده اند و در این مراکز از روانشناسان خبره استفاده می کنیم تا با این نگاه نتایج مثبتی به دست بیاوریم که در ۱۰ ماه گذشته ۷۰۰ هزار پرونده ارجاع شده که با حدود رشد یک درصدی،   ۷۱ درصد پرونده‌ها با حضور پلیس به سیستم قضایی ارجاع داده نشد و اگر کشورهای دیگر از این موضوع استفاده کنند به بحث موضوعات اجتماعی کمک کرده اند.

وی ادامه داد: اعتقاد داریم اگر نظم و امنیت اجتماعی مبنای توسعه قرار گیرد و اگر هر جامعه با همگرایی و انسجام اجتماعی نظم اجتماعی را در کشور حکمفرما کند می تواند به توسعه اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی و نظم جهانی کمک کند.

معاون فرهنگی و اجتماعی ناجا ادامه داد: برای رسیدن به نظم جهانی نیاز به همکاری جهانی داریم و سازمان ها و نهادهای مختلف کارکردهای خودشان را باید انجام دهند و افراد جامعه هم قانونمند باشند تا در حوزه اجتماعی موجبات این را فراهم کنیم تا یک جامعه پویا در سطح جامعه رخ دهد و زیرساخت های امنیت اجتماعی شکل گیرد.

سردار حاجیان افزود: ضرورت دارد با نگاه علمی به حوزه نظم و امنیت نگاه کنیم و امروز همه می دانیم که حوزه سخت افزاری امنیت رو به کاهش است و فضا به سمت حوزه نرم افزاری پیش می رود و در این حوزه نیاز به همگرایی سیستم های همکار در این زمینه داریم و اگر افراد هم تعریف شده باشند و جامعه به صورت سیستم پویا پیش برود و این خرده سیستم ها هستند که اگر وظیفه خود را به خوبی انجام دهند نظم اجتماعی ایجاد می شود و خرده سیستم ها می توانند نقش آفرینی کنند.

وی،  یکپارچکی و هماهنگی را یکی از موضوعاتی برشمرد که ادغام اجتماعی با آن مرتبط است و گفت: این امر موجب وفاق و یکپارچگی جامعه می شود و معنای دیگر ادغام اجتماعی، پذیرش اجتماعی یا عدالت ترمیمی است یعنی اگر جامعه بخواهد پذیرش را در سیستم مجرمان نهادینه کند باید دوباره مجرمان به سیستم جامعه برگردند و فرایند اجتماعی شدن را طی کنند و آنهایی که طرد شدند باید سازوکاری ایجاد شود تا اجتماع آنها را پذیرش کند و برای این موضوع ساختار و سازمانی باید تعریف شود تا در روال فرایند شدن اجتماعی قرار گیرند. پلیس معتقد است جامعه پویا جامعه ای است که پذیرش این افراد را در دستور کار خودش قرار دهد.

وی خاطرنشان کرد: اگر پلیس به عنوان سازمان نظم دهنده تعریف شود همه این ناکارآمدی سیستم های خرد وارد قاعده ماموریت های پلیس می شود و هرچه ارتباط بیشتر با آنها شود و به سمت رویکرد جامعه محوری پیش رود به توسعه امنیت اجتماعی کمک می کند.  معتقدیم باید پلیس هوشمند در کانون بحران و شگل گیری جرم نقش اثرگذار و موثری داشته باشد در موضوعات پیش رویدادی پلیس باید هوشمندانه اقدام کند چون امنیت مقوله ای است که از فقر و بیکاری و نادیده گرفتن افراد و سیستم های نابکار اجتماعی و سیستم های نابکاری که توان فراهم کردن رشد و بالندگی را برای جامعه فراهم نمی کنند باعث می شود.

معاون فرهنگی و اجتماعی انتظامی کشور ادامه داد:  این اقدامات ممکن است برخی افراد طرد شوند به همین منظور پلیس باید به پیش رویدادها نگاه کند و باید به دنبال تشکیل علل آسیب های اجتماعی باشد چون همه این پیش رویدادها و پس رویدداها تبدیل به یک مجرم می شود و یک فرد خلاف نظم و امنیت اجتماعی و رفاه و آسایش مردم با یک کار نابهنجار موجبات اخلال در جامعه را ایجاد می کند و آن زمان امنیت خدشه دار می شود. ما باید امنیت را یک محصول اجتماعی بدانیم و امنیت تعامل اجزای جامعه و نظام های مختلف باشد تا بتوانیم به جامعه پویا دست پیدا کنیم.  

سردار حاجیان گفت: احترام به فرهنگ ها و قومیت های مختلف و زمینه مشارکت مردم یکی از مقوله های اصلی پلیس است چون امنیت زمانی پایدار می شود که از کلمه استقرار برای امنیت استفاده  کنیم و امنیت را مردمی کنیم و هر فردی در جامعه احساس مسئولیت در برابر امنیت و نظام اجتماعی کند و اگر جامعه به این پویایی برسد و افراد هم این مسئولیت را قبول کنند خود افراد مسئول امنیت اجتماعی می شوند و دیگر نیازی به توسعه تجهیزات سخت افزاری نداریم چون مردم امنیت را درک کرده و تهدیدات را می دانند و با نگاه هوشمندانه به سمت توسعه پیش می روند.

وی ادامه داد: پلیس جمهوری اسلامی با همین نگاه معاونت فرهنگی و اجتماعی را ۲۵ سال پیش ایجاد کرده که موضوع اجرای علمی و عملی ادغام اجتماعی را با رویکرد اجتماع محور تحقق می کند و اکنون ساختاری داریم که معاونت اجتماعی نیز اداره کل مشارکت عمومی را ایجاد کرده است که به دنبال نهادینه کردن امنیت توسط سازمان های مردم نهاد و خود مردم است.  پلیس معتقد است با مردم می تواند امنیت و استقرار امنیت را ایجاد کند و برای این کار نیاز به تحقیقات علمی و مطالعات خاص اجتماعی است به همین منظور اداره کل مطالعات اجتماعی را تاسیس کرد که مطالعات علمی درباره وقوع جرم و آسیب های اجتماعی و کنش ها و واکنش های اجتماعی را مورد بررسی علمی قرار دهد و برآورد اجتماعی به ما می دهد و به تشخیص آسیب ها و ناهنجاری ها اجتماعی کمک می کند.

سخنگوی فرماندهی انتظامی کشور اضافه کرد: برای اینکه مردم در این کار تخصصی شرکت کرده و از آسیب های اجتماعی جلوگیری کنند و در دام موضوعات سازمان های جرم قرار نگیرد و به همین منظور اداره کل آموزش همگانی تشکیل داده است که فرهنگ سازی قوانین را در برنامه خود دارد. همچنین چون معتقدیم ابزار هنر می تواند کمک کننده باشد از ابزار هنر با مشارکت جدی با جامعه هنری استفاده کرده و موسسه ای برای تولید فیلم های پلیسی با رویکرد جامعه محوری را ایجاد کرده ایم.

وی تصریح کرد: برای اینکه بر افکار عمومی تاثیر داشته باشیم چون اکنون جنگ نرم و جنگ شناختی در دنیا اتفاق می افتد و استفاده از ابزار ها و تکنیک های مقابله ای از آسیب های اجتماعی و حربه های جرم از سازمان های حوزه جرم جلوگیری شود نیز برنامه هایی داریم.

حاجیان ادامه داد: امروز توان پلیس در حوزه شبکه های اجتماعی باید گسترش یابد در این راستا با حضور در فضای مجازی از آسیب های اجتماعی و راهنمایی و مشاوره مردم کمک می کنیم و با تولید محتوا به مردم کمک می کنیم که در این بحث جنگ نرم نقش موثری داشته باشیم و یک شبکه سازی اجتماعی را داریم که در بستر این شبکه اجتماعی پلیس، مردم به ما کمک می کنند و با مردم یک ارتباط محسوس و آنلاینی داریم.  نیروی انتظامی فضا را به سمتی برده است که شبکه سازی اجتماعی یکی از این فعالیت ها است که برای حفاظت از مردم در برابر آسیب های اجتماعی و سازمان های جرم و شگردهای مجرمانه در فضای فیزیکی حضور دارد که در امنیت عینی هم نقش ایفا کند.

وی خاطرنشان کرد: خانواده در نظم پذیری و امنیت اجتماعی کمک می کند و در استان ها با نگاه بومی و محلی به خانواده هایی که احتمال آسیب پذیری دارند مشاوره می دهیم و احصا افراد آسیب پذیر که جامعه آماری بزرگی ایجاد شد نیز انجام شده است تا مشخص شود چه افرادی آسیب دیده اند و این نشان داد که در یک محله افرادی که مستعد آسیب هستند و احتمال اینکه وارد فضای جرم شوند تشخیص داده شوند به اینها توجه ویژه ای کرده ایم.

سخنگوی فرماندهی انتظامی کشور گفت: برای اراذل و اوباش که هنوز مرتکب جرم نشده اند نیز برنامه ای برای شناسایی آنها داریم و مشاوره به این افراد داده می‌شود که به سیستم اجتماعی برگردند و نگاه ما نگاه انتقامی نیست و همه جوامع دنیا نیازمند رویکرد مشاوره ای و مددمکارانه در مواجهه موثر در پدیده های اجتماعی هستیم و اگر این رویکرد را توسعه دهیم کانون های جرم شکل خودشان را از دست خواهند داد و هرچقدر در حوزه نرم اجتماعی فعالیت کنیم در حوزه سخت افزاری نیازمند کار کمتری است. رویکرد اجتماعی و جامعه محوری به پلیس می تواند کمک کند و همگرایی سازمان های ذیمدخل در حوزه امنیت می تواند موثر باشد.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین موضوعات