کد خبر: 16775 | تاریخ انتشار: ۱۸:۴۷:۱۱ - جمعه ۲۰ اسف ۱۴۰۰ | بدون نظر | |

معاون قوه قضاییه: ۹۶۰۰ نفر از طریق آزمون، استخدام کادر اداری قوه قضاییه می‎‌شوند

تهران- کانال تخصصی مددکاری اجتماعی ایران- معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضاییه تعداد شرکت کنندگان در آزمون استخدامی کادر اداری قوه قضاییه را ۱۰۴ هزار نفر اعلام کرد و گفت: ۹۶۰۰ نفر از بین داوطلبان جذب خواهند شد.

به گزارش روز جمعه رسانه مددکاری اجتماعی از معاونت منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضاییه، محمدباقر الفت در حاشیه برگزاری آزمون استخدامی کادر اداری قوه قضاییه افزود: حدود ۱۰۴ هزار داوطلب برای شرکت در این آزمون نام نویسی کردند. این آزمون در ۵۹ شهر و مرکز استان و ۲۷۴ حوزه برگزار شد و به طور متوسط در هر حوزه ۴۰۰ نفر شرکت کردند.

وی ابراز امیدواری کرد نتایج آزمون در دو ماه نخست سال آینده اعلام شود و مراحل بعدی فرایند جذب از جمله استعلام‌ها و گزینش تا پایان سال ۱۴۰۱ صورت گیرد.

معاون رییس قوه قضاییه گفت: از این تعداد، ۲۰ هزار نفر با اولویت‌های علمی انتخاب می‌شوند که دو برابر نیاز دستگاه قضایی و ظرفیت قانونی اختصاص داده شده است.

وی ادامه داد: ۲۰ هزار نفر از افرادی که بیشترین نمره از ۱۰۰ نمره را در آزمون کسب کنند انتخاب می‌شوند تا وارد فرآیندهای بعدی استخدام از جمله استعلام، استخبار و گزینش و در نهایت مصاحبه روانشناسی شده و از این تعداد ۹ هزار و ۶۰۰ نفر استخدام دستگاه قضایی می‌شوند.

این مقام عالی قضایی با اشاره به وجود سهمیه‌ برای جذب افراد براساس قانون، از جمله جانبازان، خانواده شهدا و ایثارگران، معلولان و شاغلین در شوراهای حل اختلاف گفت: با رعایت این سهمیه‌ها و دارا بودن مزیت علمی، ۲۰ هزار نفر در مراحل ابتدایی آزمون انتخاب شده و به واحد جذب معرفی می‌شوند.

معاون قوه قضاییه درباره کمبود شدید کادر اداری و قضایی در قوه قضاییه، عنوان کرد: کار دستگاه قضایی در چندسال گذشته افزایش زیادی داشته و امروز به صورت متوسط، ۵۰ درصد پست‌ها فعال است و ۵۰ درصد پست‌های دادگستری‌ها در ستاد و استان‌ها خالی است.

وی با بیان این که هم اکنون ۶۰ هزار نفر در دادگستری‌های سراسر کشور فعال هستند، افزود: در مجموع در قوه قضاییه ۹۸ هزار نفر به عنوان کادر اداری مشغول فعالیت هستند.

معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضاییه با بیان این که برگزاری این آزمون برای جبران کمبود کادر اداری دادگستری‌ها اعم از ستاد و صف است، گفت: جذب‌شدگان در دادگاه‌ها و دادسراها به عنوان کادر اداری مشغول به کار می‌شوند و همچنین برخی نیز در کادر اداری دادگستری‌ها فعالیت خواهند کرد.

الفت افزود: ۵۰ درصد از داوطلبان این آزمون خانم هستند. بنابراین ۵۰ درصد جذب شدگان از خانم‌ها خواهد بود و این ظرفیت خوبی برای رعایت عدالت شغلی میان آقایان و خانم هاست.

وی استان‌های لرستان، کردستان و نیز استان‌های خراسان جنوبی و شمالی را دارای بیشترین داوطلب در آزمون امروز بیان کرد و گفت: استان‌های جنوبی از جمله هرمزگان و بوشهر کمترین شرکت کننده را در آزمون داشتند.

معاون منابع انسانی قوه قضاییه برگزاری آزمون عمومی جذب کارکنان قوه قضاییه را مطابق ماده ۱۱۳ قانون برنامه توسعه ششم بیان کرد و افزود: بر اساس این قانون دستگاه قضایی مکلف بود از سال ۹۵ به مدت پنج سال، هر سال از طریق آزمون ۳۲۰۰ نفر به کادر اداری قوه قضاییه اضافه کند

وی یادآور: این اقدام در سال ۹۷ در مورد ۶۴۰۰ نفر از کارکنان انجام شد و در سال ۱۴۰۰ که سال پایانی است، ۹۶۰۰ نفر جذب خواهند شد.

معاون قوه قضاییه با تاکید بر بازنشستگی تعداد زیادی از کارکنان قوه قضاییه یا خروج برخی کارکنان از این قوه به علت‌های مختلف، گفت: باید برای جایگزینی آنان، نیرو داشته باشیم.

وی افزود: تلاش کردیم در این آزمون از نیروهای مستعد و تربیت شده در دانشگاه‌ها و حوزه‌ها استفاده کنیم و توانمندی افراد را به عنوان یک اصل در جذب افراد قرار دادیم.

این مقام عالی قضایی توانمندسازی را شعار مدیریت جدید قوه قضاییه بیان کرد و گفت: امید است با جذب نیروهای نخبه هم به دستور قانون عمل کنیم و هم نیازمندی‌های قوه قضاییه را تا حدودی رفع کنیم.

معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضاییه با بیان اینکه شرایط برای فعالیت در قوه قضاییه فراهم است، گفت: امید است حمایت‌های شایسته اداری از این داوطلبان و سایر شاغلان در قوه قضاییه داشته باشیم.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین موضوعات